Vücut Geliştirme

Boy uzatma hareketleri – Nasıl uzun boylu olurum?

Boy uzatma hareketleri – Nasıl uzun boylu olurum?

Uzun boya sahip olmak insanlar arasında genelde bir şans olarak görülmektedir.İnsan boyu ergenlik döneminde büyük bir gelişme gösterir ve bayanlarda 18 erkeklerde ise 20-21 yaşlarında boy uzama faaliyetleri durmaya yakın seviyeye gelir.Peki biz belirli bir yaşa gelmişsek ve hala boyumuzun kısaysa boy uzatmak için yapabileceğimiz birşeyler yok mudur? Tabi ki var.Sizinle birazdan paylaşacağım boy uzatma hareketleri sayesinde boyunuzu 3-4 cm uzatmanız mümkün.Bu boy uzatma hareketlerini uygularken düzenli olarak beslenmeye ve uyku düzeninize dikkat etmenizi kesinlikle öneriyorum.8 saatten aşağı uyumayın ve büyüme hormonunun salgılandığı gece 11-5  saatleri arasında mutlaka uykuda olun.

Boy uzatma hareketleri

boy-uzama-egzersizleri-yılanhareketi
İlk hareketimiz yılan hareketi ellerimiz yanlarda açık ayaklarımız parmaklarımızın ucunda,belimi düz ve kafamız yukarıda bu hareketi gerçekleştirirken ise belimizi yukarıya doğru büküyoruz ve çenemizi göğsümüze değirmeye çalışıyoruz.

boyuzatmabacakhareketi
İkinci hareketimizi herhangi bir spor dalıyla uğraşmış olanlar hatırlayacaklardır bacak esneme hareketi diyebiliriz.Dizlerimiz düz bir şekilde parmak uçlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz.Hareketi gerçekleştirirken omurganızın şekildeki gibi durmasına dikkat edin.Bu hareketi 8-10 saniye arası gerçekleştirin.

köprühareketiboyuzatmatekniği
Üçüncü hareketimiz köprü hareketi.Ayaklarımız kıvrık bir biçimde sırtüstü uzanıyoruz.Ellerimizle ayak bileklerimizi tutuyoruz.Daha sonra belimizi yukarıya doğru kaldırıp indiriyoruz.

boy uzatma teknikleriBoy uzatma hareketlerinden dördüncü yay hareketi.Yay hareketinde belimiz kıvrılmayacak şekilde kafamızı dizimize doğru esnetiyoruz bu esnada ellerimiz belimizde olacak.

boy uzatma hareketiBeşinci hareketimiz gayet basit.Başlangıçta ellerimizin ikisinide yukarıya doğru kaldırıyoruz daha sonra parmak uçlarımıza dokunacak şekilde öne doğru eğiliyoruz.Her tekrarda 2-3 saniye arası parmak uçlarımızda bekleyelim.

boy uzatma hareketi

Boy uzatma hareketlerinden altıncı ve sonuncusunun adı hava germe hareketi.Vücudumuz düz bir biçimde dizlerimizin üzerine çöküyoruz ellerimiz kalçamızın arkasında duruyor.Çenemizi öncelikle göğüsümüze doğru yaklaştırıyoruz devamında ise sırtımıza doğru götürüyoruz.

Boy uzatma egzersizleri yapmadan boyumu nasıl uzatabilirim diye düşünüyorsanız sizin için faydalı olabilecek birkaç tane boy uzatma yolları paylaşalım.

Boy uzatma formülü nedir?

İnsanların boyunu maksimum seviyede uzatması için dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.Öncelikli olarak düzenli beslenme.Küçük yaşlarda boy uzamasını arttırmak için düzenli vitamin alımına dikkat etmeniz gerekmektedir.Boy uzamasında ve kemik gelişiminde özellikle kalsiyum ve demirin düzenli bir biçimde vücuda alınması çok önemlidir.Öncelikli olarak süt,peynir,fıstık,ceviz,kuru baklagiller yüksek miktarda kalsiyum bulundurur.Boy uzatmak için beslenmenin yanında boy uzamasına destek olan en önemli faktör spordur.Özellikle yüzme veya basketbol gibi branşlarla ilgileniyorsanız sahip olacağınız boyun genellikle 5-7 cm yukarısına sahip olursunuz.Ayrıca düz bir bara asılı kalmak hem vücudunuzdaki kaslara işlevlik katar hem de önemli boy uzatma hareketleri arasındadır.Her tekrarda yaklaşık 10-15 saniye asılı kalarak boyunuzu uzatabilirsiniz.Gün içersinde yaklaşık 10 defa asılı kalarak haftada yarım saat asılı kalırsanız boy uzamasına maksimum derecede katkı sağlayacaktır.

Boy uzamasına engel olan besinler nelerdir?

Boy uzatma için kullanılmaması özellikle tavsiye ettiğim besinler arasında tuz,şeker,kafein içerikli besinler yer almaktadır.Ayrıca piyasada reklamlarına sıkça rastladığımız boy uzatma haplarından uzak durmanızı öneririm.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !

Etiketler:

Yorumlar
 1. EYLÜL OZAN dedi ki:

  mükemel muhtaşem şahane harika

 2. sümeyye dedi ki:

  Gercekten cok iyi egzersizler yazana tesekkurler

 3. ZEYNEP dedi ki:

  çok teşekkürler bizim için yazanlara:)

 4. asi dedi ki:

  Ben tıp doktoruyum ve bu yazı çok talihsiz şekilde tamamen yanlış. İnsan boyu genetik olarak doğumda belirlenmiştir ve çok uçuk bir beslenme zafiyeti vb olay olmadıkça değişmez. İnsanı tutup çocukluktan olgunluğa hergün çeksek, zıplatsak, her tür besin-vitamin yüklemeside yapsak nafiledir.

 5. Tuğçe dedi ki:

  Bu hareketleri ne zamana kadar yapmalıyız ve bu hareketleri kaç saniyede yapmalıyız

 6. Tuğçe dedi ki:

  İşe yarıyormu çünkü ben 15 yaşıdayım bende işe yararmı lütfen sorularıma cevap verin

  1. djaner dedi ki:

   LUTFEN YARDIM YAPIN : ben 14 yasindayim ve 1.60 boyunda uzayabilirmiyim

   1. ŞEMSETTİN dedi ki:

    UZAR UZAR MERAK ETME

 7. Mehmet Nuri ayan dedi ki:

  Çok güzel

 8. arif dedi ki:

  Benb19 yasimdayim boyum 1.64 cok kisayimbyaa 🙁

  1. Nilbozar dedi ki:

   Ben 16 yasin daym ve ben 1.68 nasil buyom uzon ulor

 9. araslan dedi ki:

  Boyum 1.95

  1. araslan dedi ki:

   Boyum 1.95
   16 yasindayim Arkadaslar

 10. Leyla dedi ki:

  Ben çok beğendim bunu iyiymiş be hepsini uygulayacağım👍👍😉artık🍕🌭🍟🍔🍨🍧🍡🎂🍿🍰🍦🍫🍭bunlara bi✋dur demek lazım dimi arkadaşlar😂😂😂😀

 11. bedirhan dedi ki:

  abicim boyun uzamaması aileden gelen birşey olabilirmi çünkü benim bir arkadaşım var 16 yaşında ve boyu 1.50 abisi babası ve amcalarıda kısa.. yani onlar isteselerde uzayamazlarmı Teşekkürler

 12. Kara dedi ki:

  Peki iki bacağı tam nasıl açabiliriz hani balerinler yapıyor ya

 13. Serkan dedi ki:

  Hocam Merhabalar. 22 yaşındayım. 1.78 boy. Bu dediğiniz hareketler benim yaşımdaki birine etki eder mi ? Ve bu hareketlerin boyuma olan etkiini ortalama kaç ayda görürüm ? Teşekkürler.

 14. Ayşe dedi ki:

  Öncelikle merhaba ben 14 yaşıma yeni girdim bir kaç gün oldu boyum 158 yani çok kısa diyebilirim 10 cm kadar uzama ihtimalim var mı basketbol oynadım 4 yıl şimdi yüzme ve basketbol kursuna devam edeceğim yani lütfen cevap verin 😀