Crossfit Hareketleri

crossfit hareketleri

Sitemizde daha önce yazmış olduğumuz yazılarda crossfit nedir crossfit nasıl yapılır konularında bilgiler vermiştik.Fakat o konularda crossfit hareketleri hakkında detaylı bilgiler vermemiştik.Bir çok arkadaşımız crossfit hareketleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyor.Çünkü crossfit son zamanlarda oldukça popüler hale geldi.Lafı fazla dolandırmadan bugünkü konumuzda bu sporda kullanabileceğiniz başlıca hareketleri sizlerle paylaşacağımı belirtmek istiyorum.Paylaşacağım videolar ingilizce olacak fakat bu videoları daha çok hareketleri görmeniz açısından paylaşıyorum.Kısa videolar olmadığı için temelinde sadece crossfit hareketi gösteriliyor.

Straight Arms on the Pull-up

Bu hareket crossfit hareketlerinin temel hareketlerinden birisidir.Bu sporla uğraşan pek çok kişiyi bu hareketi yaparken görmüşsünüzdür.Normal vücut geliştirme sporunda yapıldığı gibi amaç kas geliştirmek değil sıçrama ve çabukluk gibi fiziksel özellikleri geliştirmektir.

[youtube id=”Wqupt2cICrM” width=”620″ height=”360″]

Air Squat

Bu hareketimizi de yaparken dikkat ettiğimiz noktalara videoda değinilmiş bende sırasıyla burada anlatmaya çalışacağım.Öncelikle bacaklar omuz hizasında açık olacak.Hareket boyunca başınız ileriye doğru bakacak.Hareketi yaparken belinizdeki eğime de dikkat etmelisiniz.Kalçanız dizinize paralel olacak pozisyona gelene kadar eğilin ve hareketi yaparken bütün yük topuklarınızda olsun.

[youtube id=”a_fb6Kz7FQg” width=”620″ height=”360″]

Burpee 

Crossfit hareketlerinde gerek ısınma amaçlı gerekse temel hareketlerden birisi olarak kullanılan Burpee hareketimizin nasıl yapılacağını sizlere anlatmak istiyorum.Dizlerimizin üzerine çöker pozisyonda duruyoruz ve iki elimizi yere koyuyoruz.Daha sonra ellerimizden de destek alarak bacaklarımızı geriye doğru atıyoruz.Burada şınav pozisyonuna geliyoruz ve bir adet şınav çekiyoruz devamında toparlanıp yine diz çöker pozisyona geri dönüyoruz.

[youtube id=”hX9z7uUBJOY” width=”620″ height=”360″]

Deadlifts

Sıra vücut geliştirme ile uğraşan arkadaşlarımızın öğrenmekte zorluk çekmeyeceğini düşündüğüm bir hareketi anlatmaya geldi.Bu hareket bodybuilding.com adresindeki bir videoda detaylı olarak anlatılmıştı.Videonun türkçeye çevrilmiş halini bulunca bu videoyu sizlerle paylaşmak istedim.Bu hareketle ilgili bir sorunuz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
[youtube id=”pcBMr-ZPgF0″ width=”620″ height=”360″]

Squat Cleans

Sıra geldi Squat Cleans adı verilen hareketi anlatmaya.Yerde ağırlıklı veya ağırlıksız barı omuz hizasından 5 cm fazla olacak şekilde bir tutuşla kavrıyorsunuz ve haltercilerin yaptığı gibi barı omuzlarımıza alıyoruz.Bu pozisyonda çömelme hareketimizi gerçekleştirdikten sonra ayağa doğru kalkıyoruz ve düz pozisyona geldikten sonra barı aldığımız şekilde eğilerek yere indiriyoruz.

[youtube id=”7A-QEbSMhJs” width=”620″ height=”360″]

Push Jerks

Bu hareketi ben ısınma amaçlı olarak düşük ağırlıklarla vücut geliştirme idmanlarında uygularım.Yüksek ağırlıklı olarak ise omuz idmanlarımda yer alır.Ağrılıklı veya ağırlıksız barı ön omuzlarımıza alıyoruz ve ayaklarımızı omuz hizasında açıyoruz.Daha sonra dirseklerimiz yardımıyla barı yukarıya kaldırıyoruz.Hareketi uygularken bacaklarınıza videoda gösterilen esnekliği vermeniz önemli.

[youtube id=”OxBxSaCJnh8″ width=”620″ height=”360″]

Bu yazımızda sizlere temel crossfit hareketlerinden önemli olanlarının nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştık.Eğer hareketlerin yapılışlarıyla ilgili sormak istedikleriniz olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.Yeni crossfit hareketlerinin anlatımlarını zaman içerisinde sitemizde paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Crossfit Hareketleri için yorumda bulun

    Crossfit Hareketleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Crossfit Hareketleri için ilk yorumu yapabilirsin.