Temiz Bulk Beslenme Programı

Küçük hacimli vücutlara sahip olan kişiler daha geniş bir hacim elde ederek fiziksel görünüşlerini daha iyi ve daha sağlıklı hale getirmek bunun yanı sıra psikolojik açıdan da kendilerini daha iyi hissetmek amacı ile bulk programları uyguluyorlar. Spor antrenmanlarından daha çok beslenmenin dikkate alınarak yapıldığı bu Bulk çalışması farklı şekillerde yapılabilmektedir. Çalışmanın inceliklerini anlamak adına öncelikle temiz bulk ifadesinin neye karşılık geldiğini iyi bir şekilde bilmek gerekir.

Temiz Bulk Nedir?

Daha önceleri hacim kazanmak denilince herkesin aklına vücudun daha da yağlanması geldiği için sağlıksız bir şekilde hacim kazanılması söz konusu oluyordu. Ancak zaman içinde hacmin yağ oranı ve kas kütlesi ile daha fazla ilişki içinde bulunduğunun anlaşılması sonrasında farklı bulk programları ortaya çıkmaya başlamıştır.

Geniş bir hacim elde etmek adına günlük alınması gereken protein miktarlarının alınmasının ardından istenildiği kadar yemek yenildiği zaman sporcuların ulaşmak istedikleri hedefe varmaları mümkün olabiliyor. Ancak bu durum ilerde ortaya çıkabilecek olan kalp hastalıkları gibi problemler göz önüne alındığında oldukça zararlı olmaktadır. Bunun yanı sıra vücut büyümesine rağmen bünyenin en zayıf hale gelmesine de sebep olunabilmektedir. Kasların gelişmesi adına bu süreçte protein tüketimi yapılmaz ya da spor antrenmanlarına devam edilmez ise vücudun ağırlığını taşıyamayacak durumda olan eklemler sakatlanabilecek ve ağrılara maruz kalabilecektir.

Her bir bulk programı arkasından diyeti de beraberinde getirmektedir. Bu sebeple kas gelişimine önem verilmeden bir program izlenmeye başlanmışsa diyet dönemine girildiği zaman vücutta oldukça kötü bir şekilde görünecek olan sarkıklar ve çatlaklarla karşılaşılacaktır. Tüm bunlara ek olarak sürekli sağlıklı beslenmenin izlendiği bir programda istenilen hedeflere ulaşmada zorluklarla karşılaşılması durumunu ortaya çıkaracaktır. Günlük hayat içerisinde kimse özel bir amacı bulunmuyorsa 1 buçuk ya da 2 saate bir yemek yeme eylemini gerçekleştirmekte zorlanacaktır.

Doğru Bulk Programı Kişiden Kişiye Değişir!

Sporcular, çeşitli vücut geliştirme kaynaklarında ya da farklı internet sitelerinde yazan tonla bilgiyi okuyarak kendilerinin motivasyonunu artırmayı ve bu bilgilerden bulk programları boyunca yararlanmayı hedeflerler. Ancak bu metinler ne kadar sağlıklı kaynaklardan alınan verilerden elde ediliyor olursa olsun herkes için ortak bir programın belirlenmesi söz konusu değildir. Çünkü herkesin kendi vücut yapısının spora başlamadan önceki hali dikkate alınarak günlük olarak alması gereken karbonhidrat, protein ve yağ miktarlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple bir sporcu için ideal olan beslenme programı bir başkası için yetersiz olurken bir diğeri için de aşırı sayılabilecektir. Bu sebeple bulk programları sonrası ne kadar ağırlık kazanıldığı dikkate alınırken kişiler rakamlar üzerinden hareket etmemelidir.

Temiz Bulk için Kalori Hesabı Yapılmalı!

Bulk programlarını en verimli şekilde sona erdirebilmek için en gerekli olan nokta kalori hesabı yapılarak ve besinleri tanıyarak bir beslenme programının benimsenmesi olmaktadır. Sporcular kütle kazanabilmek için çok basit bir şekilde şu hesabı yapabilirler. Vücudun hareketsiz haldeyken yakacağı kalori miktarı, antrenman sırasında harcanan kalori miktarı ve gün içindeki hareketlilikten kaybedilen kalori miktarının toplanması ile elde edilen değerden daha fazla kalori vücuda alınırsa kütle kazanmak mümkün olmaktadır.

Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Spor salonlarında veya farklı merkezlerde kişilerin bazal metabolizma hızlarına varana dek çok çeşitli konulardaki verilerini ölçebilen cihazlar bulunmaktadır. Ancak bu cihazların yardımı olmadan da kişinin kendi alması gereken kalori miktarını yaklaşık olarak hesaplaması mümkündür.

  • 70 kiloluk ortalama bir insan için şu şekilde hesaplama yapılır.
  • 70 kilonun pound ağırlık birimine çevrilmesi için 2.2 sayısı ile çarpılır: 154 pound
  • Bu sayının 11 ile çarpımı ise ortalama olarak kişinin bazal metabolizma hızını vermektedir: 1694 kcal
  • Metabolizma hızı ise gençlerde %40, orta yaşlılarda ise ortalama %30 seviyelerinde çalışmaktadır: 1694 x %40 = 677 kcal
  • Metabolizma hızlarının toplanması (1694 + 677 = 2371 kcal) sporcunun bu kalori miktarından daha fazlasını tüketmesi gerektiği anlamına da gelir.
  • Bulk beslenme programlarında önce 200 daha sonra 300 ve 400 kalori fazlasına kadar besin tüketimi yapılmalıdır. Bu süreçte vücudun yağlanması takip edilmeli ve yağlanma başladığı anda kalori miktarı düşürülmelidir.

Kalori hesabının kusursuz bir şekilde en azından kişinin kendini kontrol edebilmesi adına takip edilmesi için akıllı telefonlarda yer alan uygulamalardan ya da en basit şekilde kağıt kalem hesabıyla işlem yapmaktan da yardım alınabilir.

Besinlerin Alımında Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Bulk döneminde yapılan tüketimlerde karbonhidrat, yağ ve protein alırken mutlaka besin seçimlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Karbonhidrat kaynağı olarak bilinen fakat vücut için zararlı olan beyaz pirinç gibi basit karbonhidratlardan uzak durulmalı bunun yerine daha geç sindirilen bulgur pilavı, esmer pirinç gibi kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Proteinlerin alımı ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmazken yağlarda mutlaka doğal bitkisel yağların ya da kuruyemişlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Temiz Bulk Beslenme Programı için yorumda bulun

    Temiz Bulk Beslenme Programı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Temiz Bulk Beslenme Programı için ilk yorumu yapabilirsin.