Zayıflatan Yiyecekler Nelerdir?

Zayıflamanın matematiksel olarak tek geçer kaidesi gün içerisinde harcadığınız kaloriden, daha az miktarda kalori almak. Bu yüzden siz yedikçe vücuttaki yağları bir buz misali eriten besinler arıyorsanız maalesef şimdilik öyle bir şey mümkün değil.

Ancak şunlar mümkün;

Gün içinde aynı yağ miktarını alıp, daha az kalori almak ve daha az yağ depolamak.

Gün içinde daha tok hissetmek adına bazı besinlere öğünlerde yer vermek.

Ya da metabolizmayı biraz daha hızlandıracak besinlerden tüketmek.

Peki bunlar için gerekli olan ve kilo verdiren besinler olarak bilinen gıdalar nelermiş bir bakalım.

Su

Zayıflamak söz konusu ise su elbette listenin ilk sırasında yer alır. Suyun zayıflatıcı etkisi sadece midenizi doldurup yemeğe yer bırakmaması değil. Su metabolizmayı hızlandırarak daha çok yağ yakılmasını sağlıyor. Ayrıca normalden biraz daha soğuk su içerseniz vücut bu suyu ısıtmak için çok olmasa da ekstra enerji harcıyor.

Yeşil Çay

Listenin en başlarında yeşil çaya da yer vermemek olmaz. Metabolizmayı hızlandırması, yağ yakımına yardımcı olan kafein içermesi ve yağ asitlerinin bağımsız hale gelmesine neden olması, yeşil çayı liste başı yapan sebepler.

Greyfurt

Kış aylarında iseniz yemeklerden yarım saat kadar önce yarım greyfurt almanız hem tokluk hissi verecektir, hem de insülin direncinizi düşüreceği için hem kısa vadede, hem de uzun vadede zayıflamak için son derece etkili olacaktır.

Kırmızı Biber

Yağ yakıcı olarak bilinen sebzelerden en meşhuru kırmızı biber. Kırmızı biber yağ yakımı hızlandırdığı bilinen capsaicin adlı bir madde içeriyor ve yağ yakımı için kullanılan takviyeler içerisinde dahi kullanılıyor.

zayıflatan

Elma Suyu Sirkesi

Karbonhidratın bol olduğu öğünlerde ufak bir ölçü elma sirkesi alacak olursanız, yemekten sonra daha uzun süre tokluk hissi veriyor ve gün içerisinde daha az kalori alınmasını sağlıyor.

Yumurta

Bütün diyetlerin temelinde yüksek protein, düşük karbonhidrat ve sağlıklı yağlar yatar. Bunların tamamı tam yumurtada mevcut. Fazlası ise yumurtanın uzun süre tokluk hissi veren doğal yapısı.

Turpgil Sebzeler (Brokoli, karnabahar, lahana vs)

Yüksek miktarda diyet lifi içeren bu sebzelerdeki liflerin bir kısmı su ile birleşerek jel kıvamında bir yapıya bürünür ve bağırsaklara yapışır. Bu jel kıvamındaki yapı besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlar ve tokluk hissi oluşturur. Bu da gün içerisindeki öğünlerin daha az olması için oldukça etkili.

Patates

Gayet ölçülü bir karbonhidrat kaynağı olan patates, vücudun ihtiyacı olan bir çok değerli içeriği de bünyesinde barındırıyor. Ekmek gibi karbonhidrat kaynakları yerine patates alacak olursanız, aynı kalori miktarı ile çok daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Tabi bunun için haşlanmış patates yemeniz gerekecek.

Chia Tohumu

Tam bir karbonhidrat kaynağı ama zayıflamaya olan etkisi bu değil tabi. Yoğun diyet lifi içeren chia tohumu, kendi ağırlığının 10 katından daha fazla su tutuyor ve ciddi oranda bir tokluk hissi veriyor. Öğlen yemeğinde, ya da akşam yemeğinden önce ara öğünde alınacak olursa akşam yemeğinin hacmini fazlasıyla düşürecektir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hem yağ alıp, hem de yağ mı yakacağım diye sorabilirsiniz. Evet bizzat böyle yapmak durumundasınız ki vücut yağ alımında bir sıkıntı yaşanmadığını görüp yağ yakmaya karar verebilsin. Tabi bunun yağ alımınızın ciddi bir ölçü içinde olması gerek ve kesinlikle sağlıklı yağlar (naturel sızma zeytinyağı,badem ve ceviz gibi kuruyemişlerdeki yağlar vs) tercih etmelisiniz. Bu yağlar içerisinde ise bir tanesi var ki bir çok sporcunun hayali olan yağ yakarken kas yapmak konusunda başarısı ispat edilmiş olan MCT Oil. Bunun içinse tercihiniz Hindistan cevizi yağından yana olmalı. Tabi bu demek değil ki, yağ alarak kilo verilecek. Yapmanız gereken şu an kullandığınız yağı, Hindistan cevizi yağı ile değiştirmek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zayıflatan Yiyecekler Nelerdir? için yorumda bulun

    Zayıflatan Yiyecekler Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zayıflatan Yiyecekler Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.