Vücut Geliştirme

Zor Kilo Alanlar İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

15.05.2015
713
Zor Kilo Alanlar İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Zayıf insanlar ve kilo alma da zorluk çeken bireyler kilo almak için çok uğraş verirler.  Bunun için özel yemek listeleri kilo alma için ne yapmalı ya da bir sürü kilo almak için yiyecek ve içecek tüketirler. Fakat istedikleri kiloyu alamazlar. Bunun nedeni ise sağlıklı beslenememe ve metabolizmanın hızlı çalışmasına bağlıdır.

Genelde kilo almak için arayışa giren insanlara çevrelerinden genellikle söyledikleri şeyler ‘Aman canım sen de! Kilo almak istiyorsan bol bol çikolata ye, cips, poğaça, börek ye; kiloları alırsın. Bak biz kiloları vermeye çalışıyoruz; sen ise neyden bahsediyorsun…’ gibi öğütleri pek çoğumuz zayıf olan arkadaşlarımıza söyleriz veya söylenildiğini duyarız. Sanıldığının aksine zayıf kişilerin kilo alması hiç de kolay değildir. Hatta iştahsızlıktan şikâyetçi zayıf bir kişinin kilo alması; fazla kilolu olan birinin kilo vermesine nazaran çok daha zordur. Mutlaka uzman desteği gerekir.

Kilo almak istiyorsunuz; nasıl başlamalı?

eğer ülkü kilonuza ulaşmak için kilo almak istiyorsanız evvela bir Endokrinoloji uzmanı doktora muayene olmalısınız. Bütün tetkikleriniz yapılacak;  herhangi bir kronik hastalık vb. durum olup bulunmadığı doktorunuz nedeni ile araştıracaktır. Yeme davranışı bozuklukları tetkik edilirse psikiyatrist ve psikolog ile görüşmek faydalı olur. Ardından beslenme programınız için bir Diyetisyene başvurmalısınız.

Elinizin altında kuru meyve bulundurun
Ofisinizdeki masanızda, çekmecenizde; çantanızda; arabanızda; evinizin türlü yerlerinde kuru meyve bulundurun. Kuru meyvelerin kalori içeriği yüksek olmakla birlikte; posa, vitamin ve mineral içeriği olarak da epey bir zengindir. Kuru meyveleri fasıla öğünlerde tüketerek hem sağlıklı beslenmiş olursunuz, hem de enerji katkısı sağlamış olursunuz.

Sütlü tatlı tüketin

Gün içinde fasıla öğünlerden birinde sütlü tatlı tüketmelisiniz. Sütlü tatlılar, protein ve kalsiyum alımınıza katkı sağlarken; tıpkı zamanda kilo almanız için ihtiyacınız olan enerji için iyi bir destekleyicidir. Besin ederi yüksek olan sütlü tatlılar, sağlıklı beslenerek kilo almanıza destekçi olacaktır. Keyifle tüketeceğiniz sütlü tatlınızın üzerine de ceviz, fındık, fıstık bu gibi yağlı tohumlardan ilave etmeyi unutmayın.

Kahvaltıda çay yerine taze sıkılmış meyve suyu, süt tercih edin
Kahvaltınızda çay yada kahve yerine taze sıkılmış meyve suyu yahut süt tercih edin. Böylece kahvaltı menüsünün enerji içeriğini de yükseltmiş kalıyorsunuz. Taze sıkılmış meyve suları vitamin deposudur; bağışıklık sistemini güçlendirmede destekçi olur. 1 büyük bardak taze sıkılmış meyve suyunun kalori içeriği 3-5 porsiyon meyveye denk gelmektedir. Meyve suyunuzu şişkinlik yaratmaması adına kahvaltı sonrasında da içebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.