Aerobik egzersiz nedir ve nasıl yapılır?

aerobik egzersiz nedir


Aerobik egzersiz nedir?

Eğer okuduğunuz herhangi bir yazıda aerobik kelimesi geçiyorsa buradan çıkartmanız gereken bu aktivitenin oksijen yardımıyla yapıldığıdır.Aerobik egzersizlerde,uzun süreli ve orta şiddetli yapılan aktivitelerde oksijen kullanarak vücut için gerekli olan enerjinin oluşturulmasını sağlar.Aerobik sporlar,vücudun metabolizma hızını arttırmak ve kalp,akciğer çalışmalarını düzenlemek gibi maddeleri esas alır.Aerobik egzersizlere yüzme,koşu,bisiklet,ip atlama örnek olarak verilebilir.

Anaerobik egzersiz nedir?

Diğer bir egzersiz türü olan anaerobik egzersizler ise kısa süreli ve yüksek şiddetli yapılan aktiviteleri kapsar.Bu egzersiz türüne futbol,basketbol,vücut geliştirme,tenis gibi sporlar örnek verilebilir.

aerobik egzersiz nasıl yapılır

Aerobik egzersizler nasıl yapılır?

Eğer bu tür egzersizlere ilk defa başlıyorsanız,hızlı yürüyüş ile başlamalısınız ve bir hafta içerisinde uygulamanız gereken aerobik egzersiz süresi 3-4 saat civarında olmalıdır.Aerobik antrenmanlarda zaman arttıkça,yaptığınız antrenmanın şiddeti azalmalıdır,zaman azaldıkça da antrenmanın şiddeti artmalıdır.Başlangıçta eğer daha önce bu hareketleri uygulamadıysanız 5-10 dakikalık düşük şiddetli aktiviteleri uygulayın.Örnek olarak hızlı adımlarla yürüyüş yapabilirsiniz.Bu yürüyüşü normal bir şekilde değilde hızlı adımlarla yaparsanız yakacağı kalori miktarı neredeyse koşuyla eşdeğer olur.

Aerobik egzersizler sırasında nefes alıp vermenizi adım sayınızla ayarlamanız önerilir.3-4 adımda 1 nefes alın ve yine 3-4 adımda 1 nefes verin.Bu size daha etkili bir solunum sağlar.İnsanlar genelde içgüdüsel olarak kısa ve hızlı hızlı nefesler alıp verirler bu durum ise oldukça yanlıştır ve sizi daha çabuk yorar.
Aerobik egzersizlerde çalışma seansı üç bölüme ayrılır.Bunlar ısınma,ana bölüm ve bitiş bölümleridir.Isınma bölümünde kaslarınızı yeterli derecede ısıtmanız sağlanır ve aerobik egzersizlerde bu son derece önemlidir.Toplam çalışma süresinin 1/10’u kadar ısınmanız gerekmektedir.Eğer toplam ısınma süresiniz 5 dakika olacaksa 3 dakika yavaş tempoda koşu ardından 2 dakika boyunca esneme hareketlerini yapmanız önerilir.Bu bölümü fazla uzun tutmamalısınız aksi taktirde aerobik idman için gerekli olan enerjinin büyük bir kısmını bu bölümde tüketirsiniz ve yorgunluk gözlemlenir.Ana bölüme değinmek gerekirse,en sıkı hareketler bu bölümde yapılır.Bu bölümde yapılacak hareketler ile kası formda tutmak ve dayanıklılık kazandırmak amaçlanır.Bitiş bölümünde ise 10 dakika civarında rahatlatıcı hareketler ve hızlı tempoda yürüyüş yapılır.Bu bölüm idman sırasında harcanılan oksijenin geri kazanılması açısından son derece önemlidir.

 

Aerobik egzersizlerin faydaları nelerdir?

-Vücudun dayanıklılığını arttırır.

-Kalpten kanın pompalanmasını düzenler.

-Düzenli uygulamalar sonucunda iyi kolesterol düzeyini arttırır.

-Bazı kanser türleriyle savaşmada önemli yer oynar.

-Vücudunuzun yağ oranını düzenleyerek fazla kilolardan kurtulmanızı sağlar.

-Aşırı stresi engeller.

-Soluk alıp vermenizi düzene sokar.6 YORUM

 1. Avatar
  Emek çilingir

  Şimdi daha iyi anladım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 2. Avatar
  Selma Rastel

  Emeğinize sağlık çok faydalı bir yazı. 🙂 🙂 Bu arada bende yaklaşık 1 ay önce çalışmalarımı yapabileceğim çok güzel bir yer buldum anadolu yakasında novada avm içinde room 12 diye bir yer. yer bulma konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlara duyurulur. sevgiler spor ile kalın 🙂

 3. Avatar
  cebeci çilingir

  Gerçekten aradım bilgiler teşekürler

 4. Avatar
  Elif Yazgan

  Selma hanım baktım söylediğiniz Room 12ye ben yoga ile uğraşyorum burada böyle bir yer imkan var mı acaba? bu arada yazıyı yazan arkadaşa teşekkürlerimi sunuyorum. site genel olarak çok bilgilendirici 🙂

 5. Avatar
  ayrancı çilingir

  Harika bilgiler teşekürler çok faydalı

 6. Avatar
  emek çilingir

  Gerçekten dogru bilgiler

YORUM YAZIN