Ağırlık Kemeri Nasıl Takılır Ve Ne İşe Yarar?

Ağırlık Kemeri Nasıl Takılır?

Spor yapan kişilerin kullanmış olduğu ağırlık kemeri öncelikle hafif ağırlıklarda kullanılmamalıdır. Ağırlık kemeri yalnızca büyük ağırlıklarda kullanılmalıdır. Ayrıca ağırlık kemeri takılırken gevşek bırakıldığında ağırlık kemerinin hiçbir yararı görülmemektedir. Ağırlık kemeri ile vücudunuzu sıkmalısınız. Ağırlık kemeri ile vücudunuzu sıkmamanız ağırlık kemerinin varlığı ile yokluğu arasında bir fark oluşturmaz. Belinizi sıkacak hatta sizi rahatsız edecek kadar sıkı bir şekilde kemeri bağlamalısınız.


Ağırlık kemeri tercihi yaparken mutlaka deri bir kemer tercih etmelisiniz. Kemerin sıkı bir şekilde takılması gerektiğini söyledik. Ancak bu sıkılık sizin nefes almanıza engel olacak bir sıkılık olmamalıdır. Ya da bu sıkılık sizin yürümenize engel oluşturacak bir sıkılık olmamalıdır. Kemerinizi sıkabildiğiniz en üst seviyede sıkmalısınız. Ancak kemerinizi sıktıktan sonra konuşabilmeli, nefes alabilmeli, yürüyebilmelisiniz. Yanlış şekilde bağlanan ağırlık kemerleri sakatlık riskini artırmaktadır.

ağırlık kemeri nasıl takılır

Ağırlık Kemeri Ne İşe Yarar?

Ağırlık kemeri yapmış olduğu baskı ile karnınız içinde ki baskıyı artırmaktadır ve karnınızın balon gibi şişmesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra belinizi ve omurganızı sabitleyerek daha stabilize bir çalışma yürütmenizi sağlamaktadır.

Ağırlık kemerinin başlıca kullanım amacı ortaya çıkabilecek sakatlıkları önlemektir. Ağırlık kemerinin beli sıkıca kavrayan bir yapısı vardır ve bu yapısı ile bele destek vermektedir. Bu özelliğinden ötürü de ağırlık kemerinin sakatlığı engelleyen bir yapısı olduğu düşünülmektedir. Ancak bu olgu tamamen yanlıştır. Aksine ağırlık kemeri sakatlıkları önlemez, daha çok sakatlığa mahal vermektedir.

Ağırlık kemerinin bilinenin aksine etkisi sakatlıkları azaltmada görülmemektedir. Ağırlık kemeri sizin daha fazla ağırlık kaldırmanız için size gerekli desteği veren kuvvettir. Vücut geliştirilirken bir kilo fazla kaldırmak size avantaj sağlamaktadır. İşte ağırlık kemeri de sınırlarınızı zorlamanızda size yardımcı olacak olan kuvvettir. Eğer ki sizin için bir kilo, iki kilo fazla kaldırmak önem taşıyorsa o halde ağırlık kemerini kullanabilirsiniz. Ancak bilinmelidir ki, ağırlık kemeri sürekli olarak kullanılmamalıdır. Çünkü sakatlık riskini artıran özelliği sebebiyle sakatlık riskiniz yükselmektedir. Sürekli olarak ağırlık kemerini kullanmak yerine bütün çalışmalarımızı yaptıktan sonra son sette daha fazla ağırlık kaldırmak için kullanılabilir.YORUM YAZIN