Aletsiz Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır? – Özer Baysaling


Geçtiğimiz günlerde vücut geliştirme sporuna yeni başlayan veya evde vücut geliştirmek isteyen sporcu arkadaşlarımızın işine yarayabilecek bilgiler bulmaya çalışırken Özer Baysaling’in 2001 yılında basılmış olan Aletsiz Vücut Geliştirme kitabına denk geldim.Bu kitap içerisinde aletsiz vücut geliştirme ,aerobik ve anaerobik çalışmalar hakkında bilgiler verilmiş.Bende bu konuda kitabın bu bölümlerinde yer alan faydalı bilgileri sizlerle paylaşacağım.

İlk olarak kitapta yer alan aerobik ve anaerobik çalışmalar hakkında bilgiler vermek istiyorum.Kitabın bu bölümünde konu iki farklı konu başlığı şeklinde ele alınmış.

Evde yapılabilecek kardio egzersizleri

-Gölge boksu
-İp atlama
-Müzik eşliğinde dans etme
-Merdiven inip çıkma
-Squat (Çömelme hareketi)
-Bacak esnetme hareketi
-Mekik ve crunch hareketleri

Dışarda yapılabilecek kardio egzersizleri

-HIIT kardio çalışması
-Bisiklet
-Yüzme
-Hızlı yürüyüş ve koşu

İkinci olarak bizi ilgilendiren asıl bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum.Özer Baysaling kitabın bu bölümünde oldukça detaylı ve açıklayıcı bilgiler vermiş.Statik ve dinamik çalışma prensiplerinden bölgesel,içgüdüsel çalışma prensiplerine kadar bilgiler verilmiş.Özer hocamızın en çok üzerinde durduğu bölüm ise evde aletsiz vücut geliştirme nasıl yapılır kısmı olmuş.Lafı fazla uzatmadan bu bölümde yapmanız gereken hareketleri özetlemek istiyorum.

1-Vücudumuzda bulunan kas gruplarının gevşetilmesi.Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken nokta ise gevşeme hareketlerinin belirli bir set ve tekrar sayısında yapılması.
2- Bir kas grubunun yardimi ile baska bir kas grubuna etki yaparak calisma. Ornegin sol kolunuzla sag bileginize baski yaparak biceps calistirilmasi.
3- Şınav hareketinin tam olarak yapılışı anlatılmış.
4- Bank push-up
5- Sandalyeler yardımı ile dips hareketinin yapılması.
6- Barfiks çekiş
7- Mide kaslarının çalıştırılması.
8- Dumbbell yardımı ile evde yapılabilecek kas hareketleri.Bu hareketleri en kısa zamanda sitemizde sizlerle paylaşacağız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aletsiz Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır? – Özer Baysaling için yorumda bulun

    Aletsiz Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır? – Özer Baysaling için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aletsiz Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır? – Özer Baysaling için ilk yorumu yapabilirsin.