Aminoasit İle Protein Tozunun Farkı Nedir ?

Amino Asitleri Protein Tozlarından Farklı Yapan Nedir?


Gıda takviyeleri içinde en fazla kullanılan ürünlerin başında gelen protein tozlarına ek olarak benzer özellikler gösterdiği söylenebilecek olan amino asitlerin de tüketilmesi söz konusu olmaktadır. Bu noktada sporcuların amino asit ile protein tozu arasındaki farkı bilerek hangi durumlarda hangi gıda takviyelerini almalarının daha etkili olacağını bilmeleri gerekmektedir.

Ağırlık antrenmanlarının yoğun bir şekilde yapıldığı dönemlerde vücuttaki enerji açığı en yüksek seviyelere gelmektedir. Vücut kendi kendine bu açığı kapatmak için dallı zincirli aminoasitler olarak bilinen lizin, valin ve izolisin gibi BCAA grubu aminoasitler olarak da adlandırılan amino asitleri kullanmaktadır. Vücut tarafından sentezi yapılmadığı için bu türden aminoasitlerin mutlaka dışarıdan vücuda alınması gerekmektedir. Ağırlık yapan kişiler için bu besinlerin alımının ayrıca önemli olmasını ortaya çıkaran sebep ise antrenmanla aşırı seviyelere yorgunlukla karşılaşmış olan kaslardaki hasarların önlenmesi veya en aza indirilmesidir. Her ne kadar amino asit ile protein tozu bu görevi yerine getirmede benzer şekilde çalışırken anabolik bir ortamın oluşturulması amacıyla aminoasit tüketimlerine yer ayırmada dikkatli olunmalıdır.

Protein Tozunun Kullanımı Hangi Durumlarda Gereklidir?

Protein tozlarının kullanıldığı zamanlara bakıldığında ilk sırada antrenman sonrası bu türden gıda takviyelerinin kullanılması gelmektedir. Kas dokusunun daha güçlü hale gelmesini sağlamak ve kas yıkılmalarının önüne geçmek amacıyla kişiler protein tüketimlerini artırarak kas gelişimlerini etkileyebilecek tüm etkenlerden uzak kalabilirler. Bir diğer taraftan protein tozlarının gece yatmadan önce kullanımları da tavsiye edilmektedir. Geceden sabaha kadarki uyku dönemi açlıkla geçirileceğinden dolayı vücutta yer alan proteinlerin kullanılmaması ve bu şekilde kas yapısının korunmasını sağlamak için protein tozları tüketilebiliyor.

Amino Asitlerin Alımı Hangi Durumlarda Gerekli Olur?

Daha hızlı etki etmesinden dolayı ve doğrudan kaslarda meydana gelen yıkımların önüne geçmek için onarıcı ve kas yapıcı şekilde etki göstermesi sebebiyle amino asit ile protein tozu kullanımında farklılıklar oluşabilmektedir. Amino asitler alınırken kişilerin mutlaka spor öncesi ya da spor sonrası kullanımlarına dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü amino asit almadaki temel amaç vücudun hala doyum noktasına ulaşmamış protein ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktır.

Kişiler amino asit ile protein tozu gıda takviyesi ürünlerini bir arada kullanmak isteyebilirler. Burada karaciğerlere binen yükü daha da arttırmamak adına mutlaka kişilerin protein tozu ve amino asit tüketimlerini belirli bir zamana yayarak gerçekleştirmesi gerekmektedir. Yine de antrenman öncesi ve sonrası kullanımlara kesinlikle ara verilmemelidir.Etiketler

YORUM YAZIN