Anabolik steroidler nedir zararları nelerdir ?


Anabolik Steroid Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler başta olmak üzere farklı spor branşlarında da kas kütlesini kısa sürede artırmak isteyen kişiler tarafından kullanılan ürünlerde son yıllarda ismi en çok duyulan ürünlerden biri de anabolik steroidler haline geldi. Kas kütlesini artırmanın dışında atletik açıdan performansın artmasına da yardımcı olan bu ürünlerin kullanımı sağlığa zararlı olduğu gibi aynı zamanda yasal ve güvenli de değil. Erkek cinsiyet hormonlarının insan yapımıyla oluşturulmuş versiyonları olarak adlandırılabilecek olan anabolik steroidler sadece doktorlar tarafından hormon sorunlarının, gecikmiş ergenliğin ve kas kaybının önüne geçilmek istendiğinde kullanılıyor. Bunun dışında sporcuların kullanımı sonrası anabolik steroid zararları ile kendini gösteriyor.

Anabolik Steroid Kullananlarda Karşılaşılan Sorunlar

Atletik performansı artırmaya yarayan ve kas gelişimini olumlu yönde etkileyen anabolik steroid zararları sayılmaya başladığında olumlu özelliklerinin bir anda hiçbir anlam ifade etmediği ürünler haline geliyor. Hızlı şekilde etki etmesinden ve organik olmayan bir gelişme sağlamasından dolayı bu ürünlerin kullanımı sonrasında vücudun çok farklı noktalarında çeşitli sorunlar çıkabiliyor. Bunlar arasında,

 • Kalp sorunları (Kalp krizi, yüksek tansiyon vb.)
 • Kanser
 • Karaciğer hastalıkları
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Sivilce ve benzeri cilt problemleri
 • Testis büyümesi ya da küçülmesi
 • Meme büyümesi ya da küçülmesi
 • Ses bozuklukları

gibi çok ciddi rahatsızlıklar bulunabilmektedir. Spor yapacak olan kişilerin kas kütlelerini artırdıktan sonra vücutlarında yaşayabileceği üstte sayılan problemlerden dolayı kendi branşı olan sporu yapmaları dahi mümkün olmayacaktır. Bu noktada kişilerin kas kütlesini yapay şekilde kısa sürede artırmak ile sağlıklı olmak ve hayatta kalmak seçenekleri arasında seçim yapması gerekmektedir.

Anabolik Steroidlerin Dolaylı Etkileri

Anaboik steroidlerin vücuda alınma şekilleri ve sıklıkları anabolik steroid zararları konusunun ortaya çıkmasındaki en temel sebepler oluyor. Zaman zaman krem ya da jel şeklinde de vücuda alınabilen türlerinin bulunması kullanım miktarlarının da artmasına sebep oluyor. Tıbbi amaçla yapılan tedavilerde kullanılan miktarların hemen hemen 10 ile 100 katı arasındaki kullanım miktarlarına bu şekilde ulaşılması bazı dolaylı etkilerin ortaya çıkmasına da sebep oluyor. Bu etkilerin başında bağımlılık gelmektedir.

Kolay şekilde kullanılabilir olması, etkilerinin diğer kas kütlesi artırma yollarına göre çok daha kısa bir sürede kendini göstermesi sebebiyle anabolik steroidlerin kısa sürede yoğun şekilde ya da uzun süre boyunca sürekli olarak alınacak şekilde bir bağımlılık ortaya çıkarıyor. Böyle bir durum anabolik steroidlere olan vücut tepkisinin toleransının azalmasına sebep olduğu için kişiler bu tür ürünleri daha çok kullanma eğiliminde olabiliyor. Bu da beraberinde ruh sağlığının bozulması başta olmak üzere sürekli olarak anabolik steroide ulaşmaktan dolayı maddi anlamda da kişilerin zorlanmasına sebep oluyor. Tüm yönleriyle incelendiğinde faydalarından çok anabolik steroid zararları ile ortaya çıkan bu ürünlerin kullanımı kesinlikle terk edilmeli ve doğal yoldan kas kütlesini artırmaya yönelik çalışmalara eğilim gösterilmelidir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Anabolik steroidler nedir zararları nelerdir ? için yorumda bulun

  Anabolik steroidler nedir zararları nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anabolik steroidler nedir zararları nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.