Antrenman Maskesi Takmak İşe Yarar Mı?

Son dönemlerin en çok konuşulan spor konularından biri de antreman maskesi takılmasının gerçekten fayda sağlayıp sağlamadığı konusudur. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere daha yüksek verim alınabilmesi açısından tercih edilen antreman maskesinin spor aktivitesi sırasında solunan oksijen miktarında düşüş meydana gelmesine neden olabildiğini ve bu olumsuz durum sonucunda da sporcunun bir zaman sonrasında bazı sağlık sorunlarına maruz kalabildiğinin altını çizmektedirler.


Antrenman Maskesinin Tercih Edilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde ilk olarak ünlü futbolcumuz Emre Belözoğlu tarafından kullanılan antrenman maskesinin tercih edilmesinin birçok nedenleri bulunmaktadır. Özellikle gerçekleştirilen sporsal aktivitelerde daha yüksek performansın alınabilmesi açısından tercih edilen antrenman maskesi, ayrıca bedendeki kırmızı kan hücrelerinin arttırılması açısından da fayda sağlayabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu bakımdan uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere bilinenin aksine antrenman maskesi uygun ortam ve hava şartlarında kullanılması durumunda bazı faydalar sunabildiği yönündedir.

Antrenman Maskesi Ülkemiz Açısından Kullanıma Uygun Mudur?

Özellikle hava koşullarına bağlı olarak kullanıma uygun veya uygun olmayan antreman maskesi, barometrik basıncın düşüş göstermesine bağlı olarak kullanıma uygun olup olmadığı söz konusu olmaktadır. Bu bakımdan ülkemiz hava koşullarına bakılarak antreman maskesinin ülkemizde kullanıma pek uygun olamadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Antrenman Maskesi Olumsuz Yanları Nelerdir?

Uygun koşullarda ve sporcuların henüz antrenman maskesi kullanımında kendilerini yeteri düzeyde hazır hissetmemesi durumunda antrenman maskesi beraberinde bazı olumsuz durumlara da neden olabilmektedir. Antrenman maskesi uygun şartlarda kullanılmaması durumunda bireylerde baş ağrısı, uyku sorunları, mide bulantısı ve kusma gibi birçok sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu bakımdan kullanılmadan önce mutlak olarak ilgili uzmana danışılmalı ve uzmanın uygun görmesi durumunda antrenman maskesi kullanılmalıdır.

Antrenman Maskesi Kullanımı Ülkemizde Yaygın Mı?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ülkemizde ilk olarak ünlü futbolcumuz Emre Belözoğlu tarafından kullanılmaya başlanan bu ürün , henüz ülkemizde tam olarak ilgi görmemektedir. Bazı yan etkilere sahip olması nedeniyle uzmanlar tarafından kullanılması özellikle de amatör sporcular açısından pek tavsiye edilmeyen antrenman maskesi, dünyanın birçok gelişmiş ülkelerinde ise, futbol ve birçok farklı türden spor alanlarında tercih edilmektedir.Etiketler

YORUM YAZIN