Antrenman Öncesi Enerji Verecek Şeyler Nelerdir?

Antrenman öncesinde enerji almak için önerilerde bulunmadan önce antrenmanın neden ve nasıl yapılması gerektiğinden bahsetmemiz gerekiyor. Antrenman yapmak, kadın erkek fark etmeksizin her yaş grubundaki insan için bir alışkanlık haline gelmelidir. Antrenman yapmak, sanıldığının aksine kişiye yalnızca fiziksel yarar sağlamaz. Düzenli yapılan antrenman, kişinin özel hayatında daha pozitif ve daha verimli olmasını sağlar. Antrenman yapmanın sağladığı bu psikolojik ve fizyolojik yararlar, kişiye bambaşka bir perspektif kazandırır. Ancak, son derece faydalı olan bu aktivite, doğru yapılmadığında kişiye zarar verebilir Bu nedenle antrenman öncesinde ne yapılmalı ve neler yenmeli iyice öğrenilmelidir.


Antrenman Öncesinde Neler Yenmelidir?

Antrenman programı yapan kişinin fizyolojik durumuna göre değişmektedir. Eğer spor yapmaya yeni başladıysanız daha hafif antrenmanlar yaparsınız. Eğer spor hayatında deneyimliyseniz de, antrenmanlarınız son derece zorlu ve yorucu geçiyor olabilir. Bu iki durumdan hangisine dâhil olduğunuz fark etmez, antrenman öncesi mutlaka enerji veren gıdalar tüketmelisiniz.

Ancak antrenman önce yiyeceğiniz yemeğin zamanı ve türü çok önemlidir. Spor yapmaya başlamada hemen önce yemek yemeniz size fayda değil zarar getirecektir. Bu nedenle enerji veren besinlerinizi spor yapmaya başlamadan bir saat önce tüketmeniz gerekmektedir. Bunun için tercih etmeniz gereken besin türünün başında da karbonhidrat gelir. Spordan önce yiyeceğiniz, karbonhidrat açısından zengin besinler, antrenman sırasında daha enerjik olmanızı sağlar. Bunun için tüketeceğiniz spor öncesi enerji takviyesi sağlayan besinlere örnek olarak

  • Muz,
  • Elma,
  • Portakal,
  • Tahıllı ekmekten yapılmış sandviç,
  • Haşlanmış patates,
  • Kepekli makarna örnek olarak verilebilir.

Bu tür, kalorisi düşük ama enerjisi yüksek besinler, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesine katkı sağlar.

Antrenmandan Önce Enerji Vermesi İçin Neler Yapılabilir?

Antrenman öncesinde enerji vermesi için yapılacak tek şey yemek yemek değildir. Antrenmandan önce yapabileceğiniz basit şeylerle spor sürecinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

  • Bol Bol Su İçin

Antrenman öncesinde enerji sağlamak için yapabileceğiniz en önemli şey su içmektir. Su içmek her ne kadar hayatımızın her bölümünde önemli olsa da, özellikle spor öncesi aksatılmamalıdır. Spor yapmaya başlamadan önce düzenli olarak içtiğiniz su, hem spor sırasında kolay yorulmanızı engeller, hem de enerji vereceği için spordan alacağınız verimi arttırır. Bol su tüketmek, içeceği antrenman öncesi enerji tüketmekten çok daha faydalıdır.

  • Isınmayı Unutmayın

Bu adım, özellikle daha yoğun şartlarda antrenman yapanlar için çok önemlidir. Uzun ve zor antrenmanlar yapıyorsanız ısınmadan antrenmana başlamak kaslarınızı zorlamanıza neden olacaktır. Hatta bu adımı atlarsanız kaslarınızda kalıcı hasara yol açabilirsiniz. Bu nedenle antrenmana başlamadan önce yapacağınız kısa süreli ısınma hareketleri sonrasında yapacağınız antrenmanı kolaylaştıracaktır.

Aynı zamanda antrenman öncesinde ısınma hareketleri yapmak, kaslarınızın zor hareketlere alışmasını sağladığı için antrenman sırasında daha enerjik olmanızı sağlar. Bu nedenle ısınma adımı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

  • Ruh Halinize Uygun Şarkılar Dinlemek

Yazının başında antrenman yapmanın, fiziksel olduğu kadar ruhsal etkilerinin de olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle, nasıl antrenman öncesi ısınma hareketleri yaparak vücudunuzu hazırlıyorsanız, modunuza uygun şarkı dinleyerek de ruhunuzu hazırlamanız gerekmektedir.

Uzun bir antrenman maratonundan önce dinlediğiniz hareketli şarkılar, antrenman yaparken daha enerjik ve daha zinde olmanızı sağlayacaktır. Müziğin vücut temposuna etkisi bilimsel olarak da kanıtlandığı için, antrenmandan önce enerji vermesi için yapılması gereken şeylerin başında hareketli şarkılar dinlemek gelir.

Bunun için, spor yapan insanlara özel hazırlanmış şarkı listelerinden yararlanabilirsiniz. Eğer bunu tercih etmiyorsanız da, kendi sevdiğiniz şarkılardan oluşan yeni bir müzik listesi oluşturabilirsiniz.

Antrenman Sonrası Neler Yapılmalı ve Neler Yapılmamalı?

Antrenman öncesinde enerjinizi yüksek tutmak için neler yapılması gerektiğinden detaylıca bahsettik. Peki, antrenman sürecini atlattıktan sonra ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Antrenmandan önce enerji için ne yenmeli ve ne zaman yenmeli oldukça önemli konulardır. Ancak aynı durum antrenman sonrası için de geçerlidir. Antrenman sürecinde kaybettiğiniz enerjiyi yerine koymak için, antrenmandan ortalama yarım saat sonra karbonhidrat ve protein yönünden zengin bir öğün tüketmelisiniz. Bu öğün, yağ yakımına destek olur ve ani enerji düşmeleri yaşayarak sağlığınızı tehlikeye atmayı engeller. Bu nedenle bu noktalara dikkat edilmelidir.



Etiketler

YORUM YAZIN