Vücut Geliştirme

Antrenman Öncesi Kahve İçmek

07.11.2015
602
Antrenman Öncesi Kahve İçmek

SPOR HAYATINDA KAHVENİN ÖNEMİ

Yapılan araştırmalara göre her gün 10 kişiden 9’u bir çeşit kafein tüketmektedir. Çoğumuz bunu bir sabah kahvesi olarak tüketirken, kimimiz de akşam yemeğinin üzerine veya gecenin geç saatlerinde kafein tüketiriz. Doğru zamanda ve doğru miktarlarda alınan kafein ruh ve vücut sağlığımız açısından son derece önemli olabilir. Antrenman öncesi kahve içen sporcuların dayanıklılığının arttığı kanıtlanmış bir bilimsel gerçektir.

Daha uzun süre antrenman yapabilmek ve limitleri zorlayabilmek için antrenman öncesi kahve içilmesi önerilirken, kafein en etkili performans artıcı maddeler arasında yer almaktadır. Kafein kasları direkt olarak etkilemez ancak merkezi sinir sistemine baskı uygulayarak ağrı eşiğini yukarı çeker. Yapılan araştırma guruplarında antrenman öncesi kafein hapı alanların daha zor egzersizleri başarı ile tamamladıkları görülmüştür. Kafeinin işe yaraması için önemli olan nokta kilo ile doğru orantılı olan miktarların doğru zamanda tüketilmesi mantığından geçmektedir. Kafein önce midede daha sonra da bağırsaklarda emilmeye başlar. Kanda maksimum seviyeye çıkması 40 dakikayı bulurken kahvenizi yudumlaya başladıktan ilk on dakika sonra etkisini konsantrasyonunuzdaki artıştan hissedersiniz. Tam etkisi üç saat sürecek olan kafein 12 saat içerisinde vücuttan atılacaktır. Bütün faydalarının yanında çok tüketildiğinden pek çok farklı şekilde rahatsızlık yaşanmasına neden olan kahve tüketimi mutlaka gereken dozda kullanılmalıdır. Kahve içildikten sonra vücutta oluşan değişiklikler, kalp atışının hızlanması, vücudun ısınmaya başlaması ve yağ yakımının hızlanmasıdır. Bu durumda hızlanan kan akışı, daha fazla nefes alma ihtiyacını doğurur. Bu durumda kişiye zindelik ve dinçlik verir. Kas ağrıları baskılanır ve dayanıklılık artar.

Kafein sayesinde vücutta hissedilen yorgunluk azalır. Antrenman öncesi kahve içiminin faydaları doğal doping, performans artırıcı, antioksidan etki, yağ yakıcı özellik ve vücudun daha fazla kalori harcaması olarak sayılabilir.  Kahve içerisinde barındırdığı güçlü antioksidanlar ile serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır.  Kahvenin spor öncesi faydaları kadar insan psikolojisi üzerinde sağladığı olumlu etkilerde göz ardı edilmemelidir. En büyük sosyalleşme aktiviteleri arasında yer alan kahve içimi ve kahve sohbetleri insanın kendine olan güvenini artırırken gurup içerisinde de aranan bir kişi olmasını sağlar. Bu yazıyı okurken mis gibi bir kahve kokusunu alır gibiyseniz kafeine ihtiyacınız var demektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.