Antrenman Öncesi Yapılması Gereken Hareketler Nelerdir?

Profesyonel olarak spor yapan insanlar olduğu gibi, sağlıklı bir hayat için spor ile uğraşan azımsanamayacak sayıda bir insan kitlesi de vardır. Spor yapmanın faydaları herkesçe kabul edilmiş gerçeklerdir. Fakat bazı durumlarda sağlıklı yaşayayım derken, sağlığınızdan olabilirsiniz. Mesela, antrenman öncesi ısınma hareketleri yapmayan bir insan antrenman esnasında sakatlanma yaşayabilmektedir. Faydalı bir şeyi, zarara dönüştüren bu tür durumlardan sakınmak mümkündür. Bu tür egzersizler, antrenman sırasındaki sakatlıkların oluşmasını önlemesinin yanı sıra daha fazla performans almanızı da sağlamaktadır. Peki, antrenman öncesi ısınma hareketleri nelerdir?


 

Bu hareketler aşama aşama yapılabilir. İlk olarak arka kısmınızda bulunan kasları antrenmana hazırlayacak bir hareketle başlayabilirsiniz. Bunun için sol bacağınızı 90 derecelik açıyla kırın, aynı zamanda sağ ayağınızı arkaya doğru uzatıp diz kapağınızı yere değdirmeye çalışacak şekilde esnetin. Bunu 10 tekrar ile sağ ve sol bacağınız için yapabilirsiniz. İkinci hareket ise, kasıklarınızı ve kalçanızı hareket ettirmeye yaramaktadır. Bunun için ayaklarınızı iki yana doğru açın ve ayak parmaklarınız karşıya baksın. Daha sonra, bir bacağınızın üstüne yüklenin ve bacaklarınızı esnetin. Bu şekilde yine her iki bacak için de 10 tekrar yapabilirsiniz. Üçüncü aşama ise hem vücudunuzun koordinasyonuna artıracak, hem de kalbinizin ritmini antrenmana hazır bir hale getirecektir. Yapmanız gereken şey için, önce bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Daha sonra sol ayağınızın üstünde dururken sağ ayağınızı kaldırabildiğiniz kadar havaya kaldırın. Bunu yaparken de sol kolunuzu öne, sağ kolunuzu da arkaya doğru sallamalısınız. Yani sağ ayağınız havaya kalkarken, sol eliniz öne gidecektir. Bunu arka arkaya bir sağ bir de sol bacağınız ile yapın. Aynı şekilde 10 tekrar ile yapacağınız bu hareket hem bacaklarınızın hem de kollarınızın ısınmasına ve antrenmana hazır hale gelmesine yarayacaktır.Ben bu hareketlere ek olarak çok hafif kilolu dumbellar yardımı ile önce bileklerimi ısıtıyorum daha sonra şınav,ayakta omuz press,pushdown,dumbell curl hareketlerini birer set olmak üzere yapıyorum.Bazı bölgeler için olan hareketleri saymadım az çok anlamışsınızdır yöntemimi her bir bölge için 1 hareket ve sadece 1 set maksat oluşacak sakatlıkları önlemek unutmayın.

Yapacağınız bu antrenman öncesi ısınma hareketleri ile hem sakatlanma yaşamanızı engelleyecek, hem de daha fazla verim almanızı sağlayacaksınız. Bu egzersizler anlatıldığı gibi, çok fazla vaktinizi almayacaktır. Aynı zamanda gayet kolay gerçekleştirerek antrenmana hazır bir hale gelmeniz mümkündür.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Antrenman Öncesi Yapılması Gereken Hareketler Nelerdir? için yorumda bulun

    Antrenman Öncesi Yapılması Gereken Hareketler Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antrenman Öncesi Yapılması Gereken Hareketler Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.