Antrenman Sonrası Öğünü


Antrenman öncesinde tüketilen yiyecekler antrenman sırasında iyi bir performans göstermemiz açısından önem içeriyor. Eğer antrenmandan birkaç saat önce yeterli miktarda karbonhidrat almadan antrenman yapmaya çalışırsak yeterli verimi alamayabiliriz. Bu durum antrenman sonrasında yediklerimiz içinde geçerli oluyor. Yoğun bir ağırlık antrenmanı sonrasında gerekli besinleri yeterli bir şekilde tüketmezsek yeterli gelişim oranını yakalayamayabiliriz.

Antrenmandan sonra kaslarınızın tekrardan onarılmaya ihtiyacı olacağından dolayı doğru besinleri tüketerek kaslarımızın onarılmasına yardımcı olmalıyız. Uzmanlar, antrenman sonrasında tüketeceğimiz besinlerin kaslarımızın yenilenmesini destekleyecek şekilde olması gerektiğini belirtiyor.  Yoğun bir antrenmandan bir sonraki gün tekrardan dinç bir şekilde ayağa kalkabilmek adına iyi bir beslenme ve uyku düzenimizin olması gerekiyor.

Antrenman sonrasında tüketmemiz gereken besin çeşitleri arasında proteini bulundurmamız kesinlikle önem içeriyor. Ağırlık antrenmanı sonrası kaslarımız yüksek bir yıkıma uğrayacağından protein almamız kas yıkımının azaltılmasında yardımcı olacaktır. Antrenman sonrasında protein ile beraber kaliteli karbonhidrat kaynakları tüketmemizde enerjimizi tekrardan toplamak adına önem içerebiliyor.

Yoğun bir antrenman sonrasında protein ağırlıklı beslenmeniz ve yeterli miktarda kaliteli karbonhidrat kaynaklarından tüketmenizi öneririm. Sizin için antrenman sonrasında yiyebileceğiniz bazı protein ve karbonhidrat içerikli yiyecekleri paylaşıyorum.

Antrenman sonrasında tüketebileceğiniz protein kaynakları;

 • Kırmızı et
 • Beyaz et
 • Balık
 • Haşlanmış yumurta

Antrenman sonrasında tüketebileceğiniz karbonhidrat kaynakları;

 • Esmer pirinç
 • Makarna
 • Bulgur
 • Haşlanmış patates
 • Tam tahıllı ekmek

 

SONUÇ OLARAK;

Bu yazımızda belirtmiş olduğumuz antrenman sonrasında yenilebilecek olan protein ve karbonhidrat kaynakları farklılık gösterebilir. Antrenman sonrasında bu tür besin kaynaklarını yeterli şekilde tüketmeniz oldukça önemli olmakla beraber fazla tüketmemenizde önem içeriyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Antrenman Sonrası Öğünü için yorumda bulun

  Antrenman Sonrası Öğünü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antrenman Sonrası Öğünü için ilk yorumu yapabilirsin.