Vücut Geliştirme

Arnold Press Hareketi Nasıl Yapılır?

30.09.2018
566
Arnold Press Hareketi Nasıl Yapılır?

Arnold Press hareketi omuz kasınızın güçlenmesini sağlayan bir harekettir. Arnold Press, Arnold Schwarzenegger tarafından bulunmuş olduğu için harekete Arnold adı verilmiştir. Kendisi bu hareketi çok yapmaktadır ve bu hareket ile omuz kasının güçlenmesini sağlamıştır. Hareket birçok kasın çalışmasını sağlamaktadır. Arnold Press hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

 

 

Arnold Press Ne İşe Yarar?

 

Arnold Press nereyi çalıştırır? Arnold Press ile omuz ve kol bölgesinde bulunan kasları çalıştırır. Çalıştırılan kaslar şu şekildedir:

 

  • Deltoideus Anterior (ön omuz)
  • Deltoideus Middle (orta omuz)
  • Deltoideus Porterior (arka omuz)
  • Trapezius Middle (orta sırt)
  • Trapezius Lower (alt sırt)
  • Triceps Lower (arka kol)
  • Serratus Anterior (sırt ile göğüs arasındaki kas)

 

Arnold Press düzgün uygulandığı takdirde yukarıda belirtilen kasları harekete geçirmektedir. Hareket birincil olarak beltoideus anterior, deltoideus middle ve deltoideus posterior kasları çalıştırılmaktadır. İkincil olarak trapezius middle, trapezius lower, tricepz brachii ve serratus anterior kaslarını çalıştırmaktadır. Böylece bu hareket ile omuz ve göğüsün omuza olan kısmındaki kasları çalıştırılmış olacaktır. Dumbbell shoulder press hareketine göre daha fazla triceps brachii kasını çalıştırmaktadır.

 

 

Arnold Press Nasıl Yapılır?

 

Arnold Press nasıl yapılır? Arnold Press için öncelikle gerekli duruşu almanız gerekmektedir. İlk olarak oturmanız gerekmektedir. Oturduktan sonra dik durunuz. İki kolunuz için dumbbell alınız. Dumbbellarınızın diğer antrenmanlarda kullandığınızdan biraz daha hafif olmasına dikkat ediniz. Kollarınızı dik duracak şekilde kaldırınız. Dik durmadan kasıt, kol üst ve alt bölgesi arasında 90 derecelik bir açı olmasıdır. Bu duruşu aldıktan sonra bacak açıklığınızı ve omuz duruşunuzu ayarlayınız. Bacaklarınız omuz doğrultunda, açık bir şekilde durmalıdır. Omuz yana açış adıyla da bilinen bir duruştur. Bununla beraber ayaklarınızı yerde düz bir şekilde tutunuz. Parmak ucunda, topuk ucunda vb. şekillerde tutmayınız. Sırtınızı bir yere dayamanız daha yararlı olacaktır. Hareket boyunca dik durunuz.

 

Arnold Press yapımında ilk olarak yukarıda belirtilen şekilde bir duruş sağlayınız. Sağlanan omuz ve kol duruşlarından sonra kollarınızı yukarı doğru kaldırınız. Yukarıya kaldırılan kollarınızı orada 1 saniye kadar bekletiniz. Aşağı doğru kollarınız indirirken kolların ilk duruştaki gibi olmasını sağlanmalıdır. Sonra kollar göğüs kısmına doğru indirilir ve paralel bir şekilde durur. Hareketi tekrar baştan yapınız. Tekrar sayınız kadar yapınız.

90 derecelik Arnold Press hareketine tüm hareket boyunca kolun 90 derece olmasına dikkat edilmelidir. Kollar baş kısmına yakın bir yerde birleştirilebilir. Kollar yine önde paralel durmalıdır. 90 derecelik açı tüm harekette sağlandığı için ismi 90 derecelik Arnold Press adıyla anılmaktadır. Standart Arnold Press’e göre daha ağır dumbbellar kullanılmaktadır. 4 set uygulayabilirsiniz.  Bu setlerde 10 tekrar yapabilirsiniz. Bu hareketten zorlanılırsa standart Arnold Press’e geçiş yapabilirsiniz. 90 derecelik Arnold Press öncesi dumbbell ve cable cateral (vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz bir bant) ile yapılan hareketleri yapabilirsiniz.

 

 

Neden Arnold Press?

 

Arnold Press hareketi omuz kaslarınızın hızlı gelişmesini sağlayan bir harekettir. Arnold Press yapılırken vücudun ön kısmından başlanılır. Bu da belirtilen ön omuz ile yan omuz kaslarının daha fazla harekete dahil olmasını sağlamaktadır. Fakat, Arnold Press yan omuz kaslarını daha az harekete geçirir. Bununla beraber ön omuz kaslarını daha çok harekete geçirir. Ön omuz kaslarını çalıştırmak isteyen kişiler daha çok Arnold Press’i tercih etmelidir. Antrenmanlarına Arnold Press’i dahil etmelilerdir. Hareket sırasında dumbbellların kontrolüne dikkat ediniz. Çünkü, kaslardan kaynaklı olarak kollarınızı aşağıya doğru indirdiğiniz zaman dumbbellların kontrolünü kaybedebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.