Aşırı Antrenman Yaptığınızı Nasıl Anlarsınız? – Aşırı Antrenmanın Etkileri Nelerdir?


aşırı antrenman nedir

Vücut geliştirme sporu benim için büyük bir tutku haline gelmiş durumda.Antrenmanlarımı eksiksiz halde yapmaya çalışıyorum ve kaslarım ertesi gün ağrımazsa kendimi antrenman yapmış olarak sayamıyorum.Fakat her şey bunlarla sınırlı kalmıyor.Bazı zamanlarda antrenmanlardan sonra kendimi eskisi kadar enerjik hissetmiyorum,idmandan 2-3 saat sonra bir arkadaşımla buluştuğumda yorgunluktan karşısında uyuyacak konuma geliyorum ve açıkçası antrenman performanslarımında zamanla düştüğünü hissediyorum.Mesela kendimi daha iyi hissettiğim zamanlarda girdiğim kiloların altına giremiyorum.

İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda bu tarz etkilerin aşırı antrenman kaynaklı olabileceği üzerine bir yazı okudum.Bu konu üzerinde okumuş olduğum yazıdan da çeşitli alıntılar yapıp sizlere bilgiler vererek aşırı antrenman yapmanın etkileri ve zararları üzerine olan makalemi yazmaya başlıyorum.

Aşırı Antrenman Nedir?

Aşırı antrenman,vücudumuza kaldırabileceğinden fazla yüklenmek,yani ona fazla antrenman yaptırmaktır.Herkesin bildiği gibi vücut geliştirme sporunda amaçlarımıza ulaşmak için kasların o tatlı acıyı hissetmesi gerekir.Vücut geliştirme ve fitness sporunda gelişme ancak bu şekilde sağlanır. Fakat bu antrenmanların uzun sürmesi ve ara verilmeden yapılması vücudun rahatsızlanmasına veya çeşitli sakatlıkların görülmesine neden olabilir.Bu duruma kısaca aşırı antrenman adı verilir.

Aşırı antrenman,antrenman sonrası yorgun hissetme veya ertesi gün kaslarınızdaki tatlı ağrılarla karıştırılmamalıdır.Elbette vücudunuz bu tarz bir idman sonrası yorgunluk ve kas gelişimi için ağrılar hissedecektir.Bizim aşırı antrenmandan kastımız daha ciddi durumlar için geçerlidir.

aşırı antrenman belirtileri

Aşırı Antrenman Nedenleri Nelerdir?

Vücut geliştirme sporunda beslenme ve antrenman kadar önemli olan bir diğer faktörde kasların dinlenmesidir.Kaslarımız yeteri kadar dinlenmiyorsa gelişimi de o kadar güç olacaktır.Dinlenmeye gerekli zamanı ayırmazsanız bir sonraki antrenman için vücudunuz kendini hazır hissedemez.

Her sporcunun antrenmanlarda göstereceği efor ve güç farklıdır.Fakat kondisyonunuz maksimum düzeyde de olsa gücünüz,kuvvetiniz çok yüksekte olsa antrenmanlarda performans kaybına uğramamak için mutlaka dinlenmeniz gerekmektedir.

Aşırı Antrenman Belirtileri Nelerdir?

Vücudunuzda bu tarz belirtiler gördüğünüzde ve hissettiğiniz de bir süre spora ara verip 1-2 hafta vücudunuzu toparlamanız sizin için en faydalı hareket olacaktır.

– Zihinsel ve fiziksel olarak yorgunluk

– Performansta kaybı

– Uyku problemleri

– İştah kaybı

-Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Vücudumuzun kendini toparlaması için neler yapmalıyız?

Öncelikli olarak yukarıdaki maddenin altında da belirttiğimiz gibi bir süre spordan uzak durun.Eğer o kadar ciddi bir probleminizin olmadığını düşünüyorsanız bile yukarıda saydığım etkileri vücudunuzda görüyorsanız,haftada yaptığınız antrenman sayısını azaltın.Örneğin 4 antrenman yapıyorsanız bu antrenman sayısını 3’e düşürün.Ayrıca hep aynı antrenman programlarını uygulamayı bir kenarı bırakın.Bu sporda uzmanlaşmış bir çok insan kaslarımızın çeşitli hareketler kullanılarak geliştirilmesinin her yandan daha faydalı olacağını gözler önüne sermiştir.Hareketlerdeki monotonluk bir süre sonra sizin gelişmenizi durdurur ve spor sırasında bıkkınlık hissi verebilir.

Eğer yukarıda vermiş olduğumuz önerileri uyguladığınız halde benzer şikayetleriniz devam ediyorsa bir doktora danışmanız sizin için en sağlıklısı olacaktır.Bu tarz durumlar ihmal edilmeye gelmez.Sonuçta bu sporu sağlık için yapıyoruz.Bu yüzden olaylar ciddi sonuçlar yaratmadan önlemimizi alalım.

aşırı antrenman zararları
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aşırı Antrenman Yaptığınızı Nasıl Anlarsınız? – Aşırı Antrenmanın Etkileri Nelerdir? için yorumda bulun

    Aşırı Antrenman Yaptığınızı Nasıl Anlarsınız? – Aşırı Antrenmanın Etkileri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aşırı Antrenman Yaptığınızı Nasıl Anlarsınız? – Aşırı Antrenmanın Etkileri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.