Vücut Geliştirme

Az Bilinen Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Az Bilinen Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

21.yüzyıla girmemiz ile birlikte birçok alanda olduğu gibi vücut geliştirme alanında da çok büyük gelişmeler gözleniyor. Bu gelişmeler, beraberinde birçok yararlı teknik bilgiyi bizlere sunuyor. Günümüz gereğince dış görünüşe önem verilme oranı oldukça arttığından, kişiler zamanlarının bir kısmını spor salonlarında geçiriyorlar. Dış görünüşe hacim vermek adına bazı teknikler bulunuyor.

Ağırlık Antrenmanlarında Yoğunluğu Arttırın

Eğer gelişim göstermek istiyorsanız, ağırlık antrenmanlarını arttırmanız gerekiyor. Kasları sürekli şaşırtıp sınırlarını zorlarsanız kas gelişiminizi ileri bir seviyeye götürmüş oluyorsunuz. Failure denilen terim ise bu duruma en iyi örnek oluyor. Failure yaptığınız hareketin sonlarına doğru, tekrar kaldırma gücüne sahip olamama yani hareketi tamamlayamama durumu oluyor. Bu durumu daha iyi hale getirmek ise ”Pushing Past Failure” adını alıyor. Yani hareketi yapamadığınız anda bazı tekniklerin yardımı ile hareketi bir üst düzeye taşımanız mümkün oluyor.

Hareket Hilesi

Formunuza gevşeklik katarak yaptığınız bu hile, bir arkadaşınızdan ya da tutunduğunuz bir yerden destek alarak oluyor. Bu şekilde gevşeyerek ve aldığınız destek sayesinde bir kaç tam hareket daha çıkarmanız mümkün oluyor. Önemli olan sizin en rahat ve en yüksek performansı elde edeceğiniz konumu bulmak oluyor. Set sonlarında zorlandığınızda bu gevşeme konumuna geçerek, setinizi tam hareketlerle bitirme dayanıklılığınız oldukça artmış oluyor. Dikkat etmemiz gereken şey ise en az düzeyde hareket hilesine gerek duymak oluyor.

Zorlanmış Tekrarlar

Bu teknik ise, tek başınıza tekrar yapamayacağınız zamanlarda bir partnerden yardım istemek oluyor. Yaptığınız hareketi yapamayacak konuma geldiğinizde partneriniz ağırlığınızı, en düşük düzeyde desteklemiş oluyor. Bu sayede sizde tam bir hareketi tamamlamış oluyorsunuz. Eğer partnere sahip değilseniz, bir fitness hocasından ya da spor salonunda antrenman yapan bir kişiden destek alabilirsiniz.

Negatif Tekrarlar

Yaptığınız hareketin failure konumuna gelince hareketi yukarı kaldırmayı bir partner üstleniyor. Siz ise negatif yönde yani aşağı hareketi yapıyorsunuz. Bu şekilde pozitif tekrara ulaşıyor ve setinizin indirilme kısmını bitirmiş oluyorsunuz.

Dinlen-Dur

4-6 tekrar yapabileceğiniz bir ağırlık ile uyguluyorsunuz. Zorlanma noktasında 15 sn. duruyor sonra ağırlığı tekrar alıp yine 15 sn. duruyorsunuz. Sonra 2-3 tekrar daha yapmayı deniyorsunuz. Bu süreci 3-4 kez setinize uygulayabiliyorsunuz.

Azalan Set

Fitness dilinde drop sette deniyor. Bu teknik ise; azalış gösteren bir set sistemini içeriyor. Yani hareketi tamamlayamadığınız anda ağırlığınızdan eksiltiyorsunuz. Bu oran %15 – %20 arası değişiyor. Dinlenmeden hareketi yapmaya devam ediyorsunuz. Bunun yanında ağırlık ile birlikte orantılı şekilde tekrar sayınızı da düşürebiliyorsunuz. Mesela; 15 -12 -10 gibi tekrarlarınızın sayısını azaltabiliyorsunuz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu teknikleri ilk spora başlayanlar değil de orta ya da üst düzey sporcular kullanmalıdır. Beklenmedik sakatlıklara sebep açmamak için lütfen fitness hocanıza başvurunuz. Keyifli antrenmanlar diliyoruz.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.