Bacakları Sıfıra 180 Derece Açmak

Bacaklarımı 180 Derece Nasıl Açarım?


Sporun hangi türlüsü yapılıyor olursa olsun insan vücudunun esnekliğinin avantajlarını kullanmak her sporda kişileri bir adım daha öne atmaktadır. Bacakları 180 derece açmak, sıfır açmak gibi adlarla anılan hareket de bu esneklik hareketlerinden biridir. Kişilerin yaptığı esneklik antrenmanlarının yanı sıra acıya dayanıklı olmaları ve bu şekilde hızlı ilerlemeleri ile birlikte genetik bir yanını da içinde barındıran bacak açma hareketi belli çalışmalar sonrasında herkesin yakalayabileceği bir esneklik olmaktadır.

Bacak Açma için Hangi Hareketler Yapılabilir?

Uzun zamandır spor yapmamış veya bacaklarını esnetmemiş olan kişiler için ilk aşamada bacakların esnetilmeye başlanması oldukça önemlidir. Bu noktada kişiler sadece vücutlarının normal pozisyonlarında dahi kollarıyla bile bacaklarına ulaşamamaktadırlar. Bu sebeple öncelikle yüksek bir yerde bacakların dizden kırılmayacak şekilde esnetilmesi gerekmektedir. Spor salonlarında bulunan barlar bel hizası ve yukarısına takılarak bacakların buraya konulması ile birlikte bacağın esnemesi sağlanır. Kişilerin bacak açma hareketine en kısa sürede ulaşmalarını sağlayan nokta ise bu harekette mutlaka bacakta yanma hissinin oluşması ve bu yolla esnemenin gerçekleşmesi olmaktadır. Yapabilenler için kollarla ayak uçları tutularak yaklaşık 30 saniye kadar bu pozisyonda kalmak yeterlidir. Bir ayak için bu set bitirildiğinde diğer ayağa geçilmelidir.

Kişinin kendi performansına bağlı olarak aynı antrenman sırasında ya da daha sonraki antrenmanlarda bacağın esnetilmesi için artık daha etkili bir açma hareketinin yapılması gerekir. Burada bacak açma için daha önce kullanılan bar ya da başka bir yüksekliğin daha da artırılması gerekmektedir. Bacakların esnetilebildiği noktaya kadar barın yükseltilmesi hareketin daha çabuk şekilde ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Vücudun yüksekliğin bulunduğu bölgeye karşı durduğu bu pozisyondan sonra vücut yan döndürülerek iç bacağın esnetilmesi yapılmaya çalışılır. Hareketin doğru şekilde yapılması için yükseklikte bulunan ayağın dizden kırılmadan sabit tutulması ve yerdeki ayağın da dışa doğru bakacak şekilde durması gerekmektedir. Bu pozisyondayken yerdeki ayaktan dizin kırılması ile birlikte yukarıdaki ayağın esnetilmesi sağlanır. Aynı hareket diğer bacak için de uygulanır. Düz şekilde yapılan hareketlerde olduğu gibi kişinin zorlandığı noktaya kadar bacağını esnetmeye devam etmesi ve yükseklikleri daha da artırması gerekmektedir.

Aletsiz Bacak Açma Hareketi Çalışması

Spor salonlarına gidemeyenler ya da bir yükseklikle çalışma imkanı bulamayanlar için bacak açma hareketinin yapılmasını kolaylaştıran bazı egzersizler de bulunmaktadır. Bunlardan ilki en temel esneme hareketlerinden olan bacakların mümkün olduğu kadar omuza paralel şekilde açılmasıdır. Bacaklar mümkün olduğu kadar açık pozisyondayken sadece topuklar yerle temas halinde bırakılırken daha sonra parmak uçları yere değdirilmeye çalışılır. Bir diğer hareket de ise yine aynı pozisyonda bu defa parmak uçları içeri doğru uzatılmaya çalışılır. Kişiler hareketi yaparken yine kendi seviyelerine uygun tekrar sayıları ve süreyi uygulayabilirler.

Pelvis kaslarının açılması için bir ayak önde ve dizden kırılmış bir ayak da arkada kıvrılmış olacak şekilde üst bacak bölümünün esnetilmesi gerekmektedir. Bir diğer hareket de kişiler bağdaş kurmaya benzer bir pozisyona gelip burada ayaklarını tabandan birleştirecek şekilde birbirine yaslamalıdırlar. Ayak tabanlarının birbirine yapışmasının ardından yapılacak şey ise vücudu öne doğru itmek olmaktadır. Burada önemli olan nokta diz kapaklarının hareket sırasında aşağıya doğru itilmeye çalışılması olmaktadır. Yine oturma pozisyonunda dururken kollarla dik şekilde tutulan ayak topuklarından destek alarak kolların dik şekilde durduğu vücudun kaldırıldığı bir hareket daha yapılabilir. Tüm bu hareketlerden sonra bacak açma için tekrar bar ya da yükseklikle çalışma olanağı bulanların ilk hareketleri tekrar etmesi hızlı bir ilerleme sağlayacaktır.Etiketler

1 YORUM

  1. Avatar

    Bacak açmak kaç gün sürer

YORUM YAZIN