Vücut Geliştirme

Badem Kaç Kalori Protein ve Besin Değeri Nedir?

16.03.2019
722
Badem Kaç Kalori Protein ve Besin Değeri Nedir?

Badem, ülkemizde de yetişen ve besin değeri oldukça yüksek bir kuru yemiş türüdür. Strese karşı olumlu etkisinin yanında kabızlık, kemik sağlığı ve kolesterol gibi sorunlara da faydalı olmaktadır.

Badem son derece besleyici olmasının yanında, yüksek oranda lif içermesi nedeniyle diyetlerde tercih edilen bir besin kaynağıdır. Badem, kendi faydasının yanında başka besinlerin emilimini hızlandırdığı için diğer besinlerden alınan faydanın artmasına da vesile olmaktadır.

Badem Hangi Vitaminleri İçerir?

Badem, lif yönünden zengin olduğu için bağırsak dostu bir besindir. Ayrıca, vitamin bakımından da oldukça zengindir.

Badem, E vitamini, Kalsiyum, Fosfor, Demir, Magnezyum, Çinko, Bakır, Niasin ve Selenyum içermesi ile sağlığına özen gösteren pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Badem Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Badem içerdiği selenyum nedeniyle, kalp sağlığı açısından faydalıdır. Ayrıca içerdiği E vitamini sayesinde, kalp ve kanser hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

Kalsiyum ile kemikleri koruyucu özelliği olan badem, içerdiği demir sayesinde anemi rahatsızlığına iyi gelmektedir. Bunların yanı sıra, şeker hastalığında dengeleyici bir rol üstlenmektedir. Öksürüğe iyi gelen bademin, içerdiği yük lif ile sindirim sistemini yatıştırıcı ve kabızlığı önleyici etkisi bilinmektedir.

Badem Kaç Kaloridir?

Diyet yapan kişiler, yediği her şeyin kalorisini bilmek isterler. Badem, birçok diyet listesinde yer alan bir besindir. Peki, bademin kalorisi ne kadardır? Bunun için bademin bir porsiyonunun 25 gr kabul edildiğini bilmekte fayda var. 100 gr bademin kalorisi, yaklaşık 600 kcal, 1 porsiyonunda yani 25 gramında ise, 150 kcal’dır. Kalori hesabı yapan ya da yapmayan herkes, faydalı bir besini bile fazla tüketmenin, faydadan çok zarar vereceğini bilmektedir.

Badem Ne Kadar Protein İçermektedir?

Proteinler, insanlar için en gerekli bileşiklerdir. Bu nedenle, protein içeren kuru yemişler çok daha fazla ilgi görmektedir. Birçok faydası bulunan badem, protein yönünden de zengin bir besindir.

Bir porsiyon yani 25 gram badem de;

– %12 Karbonhidrat

– %11 Protein

– %77 Yağ

İhtiva eder. Bu anlamda badem oldukça değerli bir besindir.

Bademde Hangi Vitamin Ne Oranda Vardır?

Besleyici bir kuru yemi olan badem, protein, lif ve yağ bakımından zengindir. Ancak hepsi bu değil. Badem başka vitaminler bakımından da zengindir. Bademin 100 gramında;

– Kalori: 598 kcal

– Karbonhidrat: 19,5 g

– Lif: 2,6 g

– Protein: 18,6 g

– Yağ: 54,2 g

– Kolesterol: 0.0 mg

– A vitamini: 0.0 IU

– C Vitamini: 0.0 mg

– Potasyum: 773.0 mg

– Kalsiyum: 234,0 mg

– Demir: 4,7 mg

İnsan sağlığı açısından faydalı olan badem, protein, demir, potasyum ve kalsiyum içerir. Ayrıca, hiç kolesterol içermez. Bademin tüm diyet listelerinde yer alan popüler bir besin olması bundandır.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.