Vücut Geliştirme

Baklava Çıkartan Karın Hareketleri

15.04.2017
87
Baklava Çıkartan Karın Hareketleri

Baklavaları Çıkarmak için Yapılacak Karın Hareketleri

Spor yapmaya başlayan pek çok kişinin estetik açıdan kendisinden olmasını arzuladığı baklava olarak bilinen karın kaslarını ortaya çıkarmak için herhangi bir ağırlığa gerek duyulmadan yapılabilecek pek çok hareket bulunmaktadır. Öncelikle baklavaları çıkarmak için sırt yere gelecek şekilde uzanılan hareketler yapılmalıdır. Kollar vücuda bitişik olacak şekilde eller kalçanın altına konulmalı ve ayaklar dizlerden kırılmadan sabit bir şekilde bir aşağıya bir de yukarıya hareket etmelidir. Sağ bacak yukarı kalkarken sol bacak yere değmeyecek şekilde inmeli ve tam tersi bacakta da aynısı uygulanmalıdır.

Bir diğer pozisyonda yine aynı harekette iken bacak dizden kırılarak vücuda doğru çekilir. Ardından sandalyede oturup da bacak bacak üstüne atılıyormuş gibi bir bacak diğerinin üzerine atılır. Kollar kalçanın altından çekilerek başı tutacak şekilde konumlandırılır. Mekik çeker gibi diğer bacağın üstüne atılmış bacağa doğru hareket yapılır. Başı çekmeden vücudun göğüs kısmından çapraz bir şekilde yukarı kaldırılmaya çalışılması gerekir. Diğer harekette bacakların her ikisi de dizden kırılıp yerde olacak şekilde vücudun göğüs kısmının crunch olarak bilinen hareketle kaldırılmaya çalışılmasıdır. Daha sonra baklavaları çıkarmak için son derece etkili bir hareket olan ilk pozisyona geri dönülerek bacaklar yukarı aşağı değil de bu sefer çapraz bir şekilde birlikte hareket ettirilir.

Yan Karın Kasları için Yapılacak Hareketler

Bacaklar dizden kırılmış pozisyonda ayaklar zemin ile temas halindeyken baş yerden hafifçe kaldırılır. Burada kişinin yan karın kaslarını çalıştırması için omuz bölgesinden başlayacak şekilde vücuduna kıvrım verip sağ kolunu sağ ayağa değdirmeye ve daha sonra sol kolunu sol ayağının topuğuna değdirmeye çalışması gerekir. Hareketin seri bir şekilde yapılması önemlidir.

Yan karın kasları için baklavaları çıkarmak adına yapılabilecek en etkili hareketlerden biri de yine ilk pozisyonda dururken bacakların kalçadan havaya kaldırılıp tekrar indirilmesidir. Daha çok alt karın kaslarını çalıştırmaya yarayan bu hareketin yan karın kasları için de etkili olmasını sağlamak adına bacaklar çapraz bir şekilde yere değmeden indirilmeli ve yine aynı çapraz şekilde yukarı kaldırılmalıdır.

Üst ve Alt Karın Kasları için Yapılacak Hareketler

Üst ve alt karın kasları için çalışma yaparken sırtüstü pozisyonda iken bacaklar dizden kırılıp yere doksan derece olacak şekilde karna doğru çekilir. Kollar başı tutarken bacaklara doğru baş ve göğüsle birlikte giderek hareket gerçekleştirilir. Karın kasları için en etkili hareketlerden biri olan plank hareketine de mutlaka her egzersiz de yer verilmelidir. Şınav pozisyonunda iken yine vücut ayak topuklarından enseye kadar düz bir şekilde tutulmalı ve şınavdan farklı olarak sadece kollar dirsekten itibaren yere değdirilmelidir. Bu pozisyonda durmak baklavaları çıkarmak için yapılabilecek en sıkı hareketlerdendir. Aynı hareketi yapmada zorlananlar şınavdaymış gibi kollarını yere değdirerek de bu hareketi yapabilirler. Plank hareketinde yan karın kaslarını çalıştırmak isteyenler aynı pozisyonu vücutlarının yan döndüğü bir sırada uygulayarak kollarını da buna uygun şekilde yere değdirip hareketi tamamlayabilirler. Son olarak süperman olarak bilinen hareketle de büyük yol kat edilebilir. Karnın yerde olduğu bu pozisyonda kollar ve bacaklar aynı anda kaldırılıp yere değmeden indirilmelidir.

Karın kaslarını etkili bir şekilde baklavaları çıkarmak için çalıştırmada herhangi ağır bir antrenmana gerek kalmadan bu hareketlerle geliştirebilirsiniz. Özellikle akşam yemeklerinden önce bu antrenmanların yapılması etkili olmaktadır. Her bir hareketin 2 ya da 3 set olacak şekilde kişinin kendi vücut yapısına göre 10-15 veya 20 tekrarla yapması kısa sürede sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.