Baklava Kası Nasıl Yapılır

Düzenli olarak spor yapmaya başlayan kişiler için en büyük motivasyon kaynaklarından biri baklava kası olan insanlara özenmektir. Baklava kası aslında karın kaslarından oluşan ve günümüzde aynı zamanda six pack olarak da bilinen kaslar olmaktadır. Bu kasları geliştirmek isteyen kişiler estetik açıdan şık bir dış görünüşe sahip olmak için antrenman yapıyor olsalar da bu kasların geliştirilmesi vücudun çok farklı yönlerinin de olumlu etkiler almasına yardımcı olmaktadır.


Vücudun merkezinde bulunması ve gövdeyi oluşturan temel kaslar olması sebebiyle baklava kası öncelikle kişinin duruşunu düzeltmesinde en büyük rolü oynayan kas grubu olmaktadır. Bu dik ve düzgün anatomik duruş sayesinde belin ve sırtın ağır yükler altında ezilmesinden ya da yorgunluklara maruz kalmasından kurtulmuş olunuyor. Ayrıca sadece kas ve eklemler konusunda değil; karın kasları iç organların korunmasında ve sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesinde de etkili olmaktadır. Oldukça önemli görevleri bulunan bu kaslara sahip olmak isteyenler farklı teknikler deniyorlar.

Karın Kası Hareketlerini Yaparken Dikkatli Olunmalı!

Vücutta yer alan kas grupları içerisinde yapılan antrenmanların sıklığına bağlı olarak bir karşılaştırma yapıldığında kısa sürede gözle görülür etkileri alınabilecek olan kas grupları karın kasları olmaktadır. Bu sebeple pek çok sporcu kaynağının sağlam olup olmadığını araştırmadan herhangi bir yerden öğrendiği egzersiz çalışmasını kendisine uyarlayarak takip etmeye başlıyor. Tüm spor hareketlerinde olduğu gibi karın kası çalışmalarında da kişinin kendi vücut yapısına en uygun hareketlerle egzersizlerini yapması dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Bunun yanı sıra karın kası hareketlerinin doğru bir şekilde yapılmamasının sonucunda rahatlıkla sakatlanmalara veya uzun süreli şiddetli ağrıların vücutta hissedilmesine de yol açılabilir.

Baklava Kası Hareketleri

Baklava kası ya da sixpack olarak bilinen karın kasları için yapılan çalışmalarda sporcuların yüksek ağırlıklara veya sadece spor salonlarında bulunabilen aletlere ihtiyaç duymadan da gelişim sağlayabilmeleri mümkün olmaktadır. Bunun yapılabilmesi için kişinin kendi vücut ağırlığını kullanabileceği egzersizlerin takip edilmesi çözüm olmaktadır. Bu hareketlerden en sık yapılanları ve en iyi sonuç verenleri şunlardır:

Mekik: Üst karın kaslarının gelişmesini sağlamak için yapılan mekik egzersizleri karın kaslarının gelişmesi için yapılabilecek olan en pratik ve en etkili hareket olmaktadır. Özellikle fazlalıkları bulunan kişiler bu hareketi tam olarak yapmakta zorluk çekseler de zaman içerisinde geliştirilen tekrarlarla hareketin daha kolay bir şekilde tamamlanması sağlanabilir. Üst seviye sporcular ise hareketi daha da zorlaştırmak için karınlarının kasılmasını dizlerini karınlarına çekerek de daha etkili hale getirebilirler.

mekik-hareketi

Twist: Vücudun belden aşağısının ayaklar omuz genişliğinde açık ve ileriye bakacak şekilde beklerken vücudun gövdesinin sağa ve sola çevrilmesi ile yapılan bu hareket herkes tarafından rahatlıkla yapılabilen bir hareket olmaktadır. Gövdenin mümkün olduğu kadar esnetilmesinin hedeflendiği bu egzersizde aşırı esnemeler sakatlıklara yol açabilir.

twist-hareketi

Plank: Spor salonlarına gitmeden bulunulan herhangi bir ortamda yapılabilecek olan en basit hareketlerden biri de planktır. Hemen hemen tüm karın kaslarının çalışmasına etki eden bu çalışma yer değiştirmeden yapılması ile oldukça pratiktir. Şınav pozisyonunda iken ellerin dirseklerden itibaren yerde sabit tutulması ve vücudun havada kalmasının sağlanarak yapılan bu hareket 10, 20, 30 saniyelik artan sürelerle yapıldığı takdirde zaman içerisinde çok daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün olacaktır.

plank-hareketi

Bu hareketlerin yanı sıra biraz daha zor sayılabilecek olan yerde uzanmış pozisyonda iken bacakların yerden mümkün olduğu kadar düz bir şekilde havaya kaldırılması ile yapılan leg lift alt karın kaslarının gelişmesini sağlar. Vücudun yan döndürülmesi ile bir kolun yerden desteklenerek asılı pozisyonda kalma ile yapılan sabit duruş hareketleri yan alt karın kaslarının gelişiminde etkili olmaktadır.

Baklava Kası En Hızlı Nasıl Çıkar?

Karın bölgesinde dışarıdan görünebilir ve kişinin kendisinin hissedebileceği sonuçlar almak için sporcuların mutlaka beslenmesine dikkat etmeleri gerekir. Yağlanma problemlerinin en kolay şekilde karında ortaya çıkabildiği göz önüne alındığında bu noktada sporcuların dikkatli olması gerekmektedir. Bir karnın yağ oranı ne kadar düşükse kasların dışarıdan görülebilme olasılığı da o derece artmaktadır. Bu sebeple mutlaka şu noktalara dikkat edilmelidir.

 • Protein ağırlıklı bir beslenmeye geçilmelidir.
 • Şeker, un ve tuz içeren tüm gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Et, yumurta ve sebze tüketimi artırılmalıdır.
 • Yüksek kalorili gıdaların tüketimi bırakılmalıdır.

Düzenli olarak spor yapmasına ve beslenmesine dikkat etmesine rağmen bazı insanlarda çeşitli faktörlerin etkili olmasının sebebiyle karın kaslarının gelişimi daha yavaş bir seyirde gerçekleşebilmektedir. Bu sebeple antrenmanlara ara verilmeden devam edilmesi gelişimin ilerlemesini sağlar.2 YORUM

 1. Avatar

  CerennOnline
  Cerenn
  Üye
  Merhabalar
  Ben 27 yasinda 1.75 boyunda 62 kilo civarinda bir bayanim. haftada en en az 3 gun ( genelde bes gun) spor yapiyorum.( belki biliyorsunuzdur genelde amerikali tranier tony hortonun programlarini yapiyorum). bazen kosuyorum 5 km .fakat benim de ben buyuk derdim obliks ve gobek yaglarim . Baktigimizde karnimda yukaridan asagi 4 adet baklava neredeyse gorunuyor. Fakat 5. ve 6. baklavanin yerine o bolge yag dolu.
  Son 1.5 senedir tatli biskuvi kesinlikle yemiyorum cok cok nadir kafede minik kek yiyorum . yine son 3 aydir tuzlu hazir gida cubuk vs yemiyorum. Yeme dusenim sabah peynir zeytin yumurta 1 dilim ekmek oglen yogurt yada sebze yemegi 6 kasik aksam spordan sonra saat 9 gibi corba veya et balik yada turlu oglen ve aksam arasinda meyve findik fistik tuzsuz .aksam yemeginden sonra 10 grm bitter cikolata fakat yaglar duruyor.Nerede yanlis yapiyorum lutfen yardimci olur musunuz

 2. Avatar

  alt karın çalış

YORUM YAZIN