Balık Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir?


İnsanların en eski besin kaynaklarının başında gelen balık ve deniz ürünleri bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesinde oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Balık kızartması kaç kalori diyenler için yüksek değerlerde olduğunu söylememiz gerekmektedir. Kemik gelişimi, göz sağlığı ve ışıkları görebilmesinde de balık son derece büyük öneme sahiptir. Bitkilerin ekilip yetiştirilmesinden önceki dönemlerinde de kolay elde edilebilen balıklar ve diğer deniz ürünleri insanlar tarafından hep tercih edilmektedir. Balık protein değeri bakımından da oldukça zengindir. Ülkemizde de her sene kişi başına tüketilen balık miktarı ortalama 3 kilogram kadardır. Diğer ülkelere göre bu oran oldukça düşüktür. Bu oranın %65’lik kısmı çiğ yakalanıp tüketilerek %35’lik kısmı kurumuş ya da konserve olarak kullanılmaktadır.

 

Balığın Besin Değerleri Hakkında

 

Protein kalitesi bakımından mükemmel bir gıda olan balık beslenme değerleri açısından da oldukça zengindir. %18 ile 20 arasında protein içermektedir. Solunum, sindirim, kan dolaşımı, Balığın yağ içeriğini ise uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri oluşturmaktadır. EPA, DHA balığın en önemli kaynaklarıdır. Balık besin değerleri tablosu incelenerek vitamin, mineral gibi değerleri hakkında bilgi alınabilir. Kan akışkanlığı, göz sağlığı, bilişsel gelişim, beyin fonksiyonlarının gelişimi, sinir iletiminde de önemli görevleri bulunur. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde gerekli olan A vitamini, kemiklere kalsiyum yerleşmesi, kemik sağlığı, gelişiminde, kan akışkanlığında da K vitamini son derece önem taşımaktadır.

 

Balığın Sağlığımız Üzerine Etkileri

 

Protein içeriği açısından da oldukça zengin bir besin olan balık besin değerleri bakımından da oldukça zengindir. Yumurta, süt, et gibi en iyi, kaliteli protein kaynakları arasındadır. %18 ile 20 oranında protein içermektedir. Palamut balığı besin değerleri bakımından da son derece zengindir. Balık fırına verildiğinde de oldukça zengin bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücut organlarının en küçük birimi olan hücre yapısında, solunum, sindirim sisteminde, kan dolaşımında yer alan proteinler alınan besinlerin hücrelerde enerjiye dönüşmesini, hücrelerin yenilenmesini, savunma sisteminin yapısını tazelemede de oldukça önemli yer almaktadır.

 

Balık Tüketiminde Dikkat Edilecek Noktalar

 

Balıkların çok tüketildiği mevsimde bebekler, yetişkinler tarafından tüketilmesi gerekmektedir. Kış mevsiminde olduğumuz aylarda hamsi, mezgit, kalkan, karagöz, dil balığı, zargana cinsi balıklar bol bulunmaktadır. Balıkların kalitesi tazeliği ile ölçülmektedir. Hamsi protein değeri olarak oldukça zengin küçük balıklar arasındadır. Gözleri lekesiz, parlak, kırmızı ve pembe solungaçlı, yüzgeç ve pullarının diri, derisinin sert ve gergin olması gerekmektedir. Balık fırında soslu ya da sossuz olarak, kızartma olarak da mükemmel şekilde tüketilmektedir. Çocuklar için de mükemmel bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Taze balık satın alındığında ise iki saatten daha çok oda sıcaklığında bekletilmemelidir. Balıklar buzdolabı ısısında 3 ile 6 ay arasında saklanmalıdır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Balık Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir? için yorumda bulun

    Balık Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Balık Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.