Vücut Geliştirme

Balık Yağı Zayıflatır Mı?

11.04.2017
206
Balık Yağı Zayıflatır Mı?

Zayıflamak isteyenlerin yaptıkları araştırmalarda sık sık karşılarına çıkan balık yağının gerçekten zayıflamada etkili olup olmayacağı noktasında bu kişilerin bilinçli olması gerekmektedir. Bu sebeple balık yağı konusunda bilgilenerek kilo verme süreçlerine bunu dahil etmek isteyenlerin kararı kendileri vermesi gerekmektedir. İlk bakışta trigliserid seviyelerini düzenlemesi ve kalp rahatsızlıklarının önüne geçmesi ile dikkat çeken balık yağının içeriğinde bulunan Omega 3 yağ asitleri ile kilo vermeye de yararlı olabileceği öngörülüyor.

Balık yağının tüketilmesinin kilo vermeye olan etkilerini daha iyi anlamak ve bu konuda bilimsel bir yöntemle sonuç elde etmek için ilgili konuda yapılmış güvenilir araştırmalara bakmak gerekir. Farklı sonuçların elde edildiği araştırmaların birinde özellikle aşırı kilolu kişilerin balık ve balık yağı tükettikleri takdirde daha kolay bir şekilde zayıflayabildikleri ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak kilo vermeye yardımcı olan besin içeriğinin de DHA ve EPA adlı balık yağının içerisinde bulunan Omega 3 yağ asitleri olduğu tespit edilmiştir. Düzenli olarak spor yapmaya devam eden kişilerin 6 gram balık yağını tüketmesi ile yağ oranlarını daha aşağıya çekmesi de mümkün olabilmektedir.

Balık Yağı ile Kilo Verme Arasındaki İlişki

Balık yağlarında birbirinden farklı içeriklere ya da aynı içeriklere sahip olmasına rağmen içeriğindeki besinlerin farklı oranlarda bulunmasına rastlanabiliyor. Bu noktada içeriğinde DHA bulunduran balık yağı ürünleri yağ hücresi olmayan ancak yağ hücresine dönüşmesi beklenen hücrelerin bu dönüşümünü engellemektedir. Bu sayede yağ oranlarının azalması mümkün olur. Çünkü vücuda alınan karbonhidratlar yağ olarak depolanmazlar.

Omega 3 yağ asitlerinin en büyük faydalarından biri de kan akışı ile birlikte metabolizmayı hızlandırmasıdır. Metabolizmanın yavaş olmasının kilo almadaki en temel problemlerden biri olduğu dikkate alınırsa balık yağının tüketilmesi ile öncelikle bu sorundan kurtulmak mümkün olabiliyor. Ancak bu noktada beslenmenin sadece balık yağını içeren besinlerin ağırlıklı olduğu bir diyetten çok protein içeren besinlerle zenginleştirilmiş bir diyete döndürülmesinin de gerektiğinin farkında olunmalıdır. Diyete ek olarak etkili bir sonuç almak isteyenlerin egzersizlerine de devam etmesi gerekir.

Balık Yağı Nerden Alınmalı?

Omega 3 yağ asitleri vücut tarafından kendiliğinden sentezlenen besinlerden olmadığı için mutlaka dışarıdaki besinler yoluyla vücuda alınmalıdır. Bu noktada balık yağı tüketmek isteyenlerin karşısına iki farklı yol çıkmaktadır. Bunlardan biri balık yağlarını içeren gıda takviyeleri olurken diğeri de besinlerin kendisi olmaktadır. Tüketilecek olan balık yağlarına sahip gıdaların ya da supplementlerin içerisinde mutlaka EPA ve DHA değerlerinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

Balık yağlarının tüketilmesi ile kilo vermeye yardımcı bir etkinin alınması dışında Omega 3’ün diğer tüm faydalarından da yararlanma fırsatı bulunur. Kan dolaşımına olan olumlu etkileri sayesinde damar sertleşmesi riskini azaltmakta, trigliserid değerlerini düşürmekte ve bu sayede kalp krizi riskini de minimum seviyede tutmaktadır.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.