Vücut Geliştirme

Barfiks Çekemeyenler İçin Taktikler

16.04.2017
951
Barfiks Çekemeyenler İçin Taktikler

Barfiks Çekemeyenler Ne Yapmalı?

Kol kasları zayıf olan ya da uzun süredir kol kaslarını çalıştırmamış olan kişilerin barfiks hareketini yapmaları zor olmaktadır. Burada barfiks çekmeye yönelik yapılabilecek bazı küçük egzersizler sayesinde ciddi derecede ilerlemeler yakalanabilir. Yazıda belirtilen tüm hareketlerin öncelikle barfiks hareketini yapmak üzere kendini bir miktar kaldıracak kadar bir güce sahip olanlar için geçerli olduğunu söylemek gerekir.

Kişiler barfiks çekme hareketi ile kol, göğüs ve sırt kaslarını geliştirmek istediklerinde öncelikle bu hareketi yapabilmek için ayaklarının altına bir yükseklik koyarak barda çalışabilirler. Ayak altına koyulan yüksekliğin boyunun belirlenmesinde ise barla olan mesafenin kişinin zıplamasına yetecek kadar olduğuna dikkat etmek gerekir. Barfiks çekmek isteyen kişiler kendilerini bir miktar havada tutabilseler de kendilerini yukarı doğru çekemedikleri için önce havaya sıçrayıp ardından yavaş bir şekilde yere inmelerini sağlamalıdırlar. Burada dikkat edilmesi gereken kişinin hiçbir şekilde kendini yukarı çekmeye çalışmadan yavaş bir şekilde tekrar yüksekliğe inmesini sağlamaya çalışmasıdır.

Hareket Nasıl İlerletilir?

Bu türden bir barfiks çekme hazırlık hareketi her ne kadar kişilerin ilerlemesinde büyük ölçüde katkıda bulunsa da hareketin zorluğunu artırmak daha iyi bir ilerleme yakalanmasını sağlar. Burada barfikse zıpladıktan sonra yere değme süresinin çok daha uzun olmasını sağlamak büyük fayda sağlamaktadır. Daha yavaş bir şekilde yere inilmeye çalışıldığı için kollar daha fazla çalışma imkanı bulacaktır. Yükseklikten aşağı inerken dirseklerin tam olarak açılmadığı noktada kişilerin kendini bırakması gerekmektedir. Daha ileriki aşamalarda barfiks çekme için kolların dik olacak şekilde kaldığı pozisyona kadar zıplama ve ardından gelen yavaşça yere inme hareketinin yapılması gerekmektedir.

Barfiks Çekmeye Ne Zaman Başlamalı?

Tüm bu hazırlık hareketlerinin tamamlanmasının ardından rahatlıkla setlerini çıkartabilen kişiler barfiks çekmeye de başlayabilirler. Ancak hazırlık hareketlerinde olduğu gibi yine yavaşça bu hareketlerin yapılması gerekmektedir. Önce ilk zıplama yapıldıktan sonra bir miktar yere doğru inilip sonra kişinin kendini yukarı çekmeye çalışması gerekir. Burada barfiks hareketinin tam karşılığı olacak şekilde çenenin bardan yukarı tutulmasına çok da özen gösterilmeden hareketin yapılması tamamlanabilir. Geçiş aşamasında kendini çekme hareketleri ile yavaşça kendini bırakma hareketleri kombinasyonlu şekilde birbirini takip ederek yapılabilir.

Haftanın belli günlerinde arka arkaya gelmeyecek şekilde bu türden hareketlerin devam ettirilmesi barfiks çekme zorluğu yaşayan kişilerin kısa sürede bu hareketi yapabilmelerini sağlayacaktır. İyi bir gelişim için hareketlerin set ve tekrar sayılarını akılda tutup buna göre gelişimi gözlemek gerekir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.