Vücut Geliştirme

Barfiks Çekme Yöntemleri Nelerdir?

09.10.2018
801
Barfiks Çekme Yöntemleri Nelerdir?

Barfiks çekme teknikleri kullanılarak klasik yönteme göre farklı kas grupları çalıştırılabilmektedir. Farklı varyasyonlar kullanılarak yapılan barfiks çalışmalarının verdiği etki, diğer vücut ağırlığı egzersizlerine göre kas gelişiminde daha çok etki göstermektedir. Güce dayalı olarak yapılan bu egzersiz türünde ustalaşarak her geçen gün tekrar sayısını ve gücünüzü artırmak istiyorsanız farklı yöntemleri uygulamanız gerekecektir.

Barfiksle Çalıştırılan Kas Grupları Hangileridir?

Barfiks çekme yöntemlerinin detaylarına inmeden önce barfiks hangi kasları çalıştırır sorusunu yanıtlamak gereklidir. Egzersiz programlarınızda barfiks varyasyonlarından faydalandığınız anda;

 • Kol kas gruplarını,
 • Göğüs kas gruplarını,
 • Omuz kas gruplarını,
 • Sırt kas gruplarını,
 • Karın kas gruplarını

Etkili olarak güçlendirebilirsiniz. İsmi geçen tüm kas gruplarına yönelik yaptığınız barfiks çalışmalarından yüksek etki kazanmak için doğru yöntemleri doğru bir şekilde uygulamanız gereklidir.

Barfiks Çekemeyenler Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

Vücut dengenizi sağlayacak kol gücüne sahip değilseniz, barfikste kendimi çekemiyorum şikayetinde bulunmanız gayet doğaldır. Vücut dengenizi sağlayacak güce kavuşana kadar yapacağınız egzersizlerle yardımıyla yeterli kol gücüne ulaşarak kolayca barfiks çekmeye başlayabilirsiniz. Barfiks çekerken zorlanmak istemiyorsanız;

 • Dumbbell gibi ağırlıklar yardımıyla kol ve sırt kaslarınızı güçlendirmelisiniz.
 • Şınav çeşitlerinden faydalanarak arka kol kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.
 • Negatif barfiks çekerek alıştırma yapabilirsiniz.
 • Kendinizi barfiks barından çekene kadar denemekten vazgeçmemeli, düzenli olarak yapabildiğiniz kadar kendinizi zorlayarak denemeye devam etmelisiniz.
 • Her barfiks denemesinde tüm gücü kollarınıza vermek yerine koltuk altlarına ve kanatlarınıza da eşit bir şekilde vücut ağırlığınızı artırarak denemeli, tüm vücudunuzdaki kasları sıkarak kaslarınız için ideal gerilme oranını yakalamalısınız.

Antrenman Programlarında Faydalanılacak Barfiks Varyasyonları Nelerdir?

Kendiniz için hazırlayacağınız barfiks antrenman programı için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerle kısa sürede eskisine göre daha kolay barfiks çekebildiğinizi gözlemleyecek, her geçen gün vücudunuzun şekle girdiğini görerek motivasyonunuzu arttırabileceksiniz. Sizlerle paylaştığımız varyasyonları kullanarak her geçen gün belirtilen kas gruplarında meydana gelen değişimi görerek neden barfiksin tüm vücut geliştirme uzmanları tarafından önerildiğini daha iyi anlayabileceksiniz. Barfiks geliştirme yolları arasında sizlerle paylaşacağımız 5 adet barfiks çekme yöntemi bulunmaktadır:

   • Negatif Barfiks: Hiç barfiks çekemeyenlerin alıştırılması amacıyla uygulanan bu yöntemde barfiks barının altına bir sandalye konulmaktadır. Sandalye yardımı ile tepe noktaya ulaşıldıktan sonra yavaşça ayaklar yere doğru salınarak uygulanan harekette düzenli uygulamalar sonrası kolayca barfiks çekilebilir hale gelinmektedir.
   • Chin Ups: Başlangıç için seçilebilecek en kolay barfiks yöntemi olarak gösterilen bu yöntemde avuç içiniz kendinize bakacak şekilde bar sıkıca kavranmaktadır. Kollarınız genellikle omuz hizasında açılarak kendinizi yukarıya çektiğiniz bu harekette ilerleyen zamanlarda kol açıklığını daha fazla açarak barfiks etkisini artırabilirsiniz. Biceps kasları üzerinde önemli etkisi bulunan bu barfiks türünde sırt kaslarınız diğer yöntemlere göre daha az çalışır.
   • Pull Ups: Avuç içlerinizin dışarı bakılarak çekildiği bu barfiks yöntemi nizami barfiks olarak da adlandırılmaktadır. Kollarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde kendinizi yukarıya çekerek tamamladığınız harekette triceps, göğüs, omuz ve sırt kaslarınız çalışmaktadır. Hareketin etkisini artırmak için kol mesafenizi daha fazla açarak sırt kaslarınızı daha fazla çalıştırabilirsiniz.
   • Neutral Grip Pull Ups: Barfiks barında iki elinizin birbirine bakacak şekilde tutularak pozisyon alındığı bu barfiks türü ileri bir teknik olarak başlangıç aşamasında uygulamamanız gereken bir yöntem olarak karşınıza çıkmaktadır. Omuzlarınızı daha çok çalıştıran bu hareket türünde ilerleyen zamanlarda ayaklarınıza ağırlık bağlayarak hissettiğiniz etkiyi artırabilirsiniz.
   • Tek El Barfiks: İleri seviye bir barfiks yöntemi olarak karşımıza çıkan tek el barfikste muazzam bir kol gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Barfiks çekeceğiniz elinizle avuç içi içeri bakacak şekilde barfiks barını kavradıktan sonra diğer elinizi destek amacıyla barı tutan elinizin bileğinden tutarak hareketi tamamlayabilirsiniz. Kol gücünüz arttıkça destek elini kullanmayı bırakabilirsiniz.


Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.