Bazal Metabolizma Hızı Nedir?


bazal metabolizma hızı nedir

Bazal metabolizma konusuna giriş yapmadan önce daha temel bir kavram olan metabolizma kavramını sizlere yüzeysel olarak anlatmak istiyorum.İnsan vücudunun hayatsal faaliyetlerini yerine getirmesini sağlayan ve vücuttaki kimyasal reaksiyonların sürekliliğini sağlayan sisteme metabolizma adı verilir.Metabolizma faaliyetleri,kilo verme ve kilo alma faaliyetleri ile birebir ilişkilidir.İnsan metabolizması ne kadar hızlı olursa o kadar hızlı kilo verir,ne kadar yavaşsa da hızlı kilo veremez.İnsan vücudu gün içerisinde hem yapım hem yıkım olaylarını bir arada yürütür.Gençlerde yapım olayları yıkım olaylarından fazla olduğundan metabolizma hızları da hızlıdır.Vücut yaşlandıkça metabolizma hızı da yavaşlar ve kilo alımı artar.İnsan vücudu hiçbir faaliyet göstermediği anlarda bile kalori yakar.Hatta en çok kalori yakımı bu zamanlarda olur.Bu durumda bazal metabolizma devreye girer.

Bazal Metabolizma Nedir?

Bazal metabolizma,insan vücudunun hiçbir faaliyet yapmadığı zamanda ölçülen metabolizma hızıdır.Yani bazal metabolizma adını verdiğimiz metabolizma çeşidi insanın hiçbir şey yapmıyorken harcadığı enerjiden sorumludur.Burada dikkat edilmesi gereken nokta bazal metabolizmanın kesinlikle uyku halindeki metabolizma olmadığıdır.İnsan vücudu gün içerisinde harcadığı enerjinin büyük bir kısmını bazal metabolizma ile harcar.Solunum,hücre bölünmesi,vücut ısı kontrolü gibi hayatsal faaliyetlerin pek çoğu için gerekli olan enerjiyi bazal metabolizma oluşturur.

Bazal Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

-Vücuttaki kas miktarı : Eğer vücudunuzdaki kas miktarı fazlaysa bazal metabolizma ile yakacağınız kalori miktarı da fazla olacaktır.

-Yaş : Yazının başlarında da bahsettiğim gibi genç bireylerde bazal metabolizma hızı daha fazladır.Yaş ilerledikçe vücudumuzun bazal metabolizma hızı yavaşlar.

-Vücut ağırlığı : Kilolu bireylerin durağan halde ihtiyacı olan kalori miktarı daha çok olacaktır.

-Cinsiyet : Erkek bireylerin bazal metabolizma hızı bayanlara göre daha fazladır.

-Vücut yüzey alanı : Vücut yüzey alanı büyük olan yani uzun ve ince olan kişilerin bazal metabolizma hızları fazladır.

-Açlık : Vücudunuz aç kaldığı zaman bazal metabolizma hızı düşer.Pek çok diyette bu durum yaşandığından diyet yapan bireyler istenilen düzeyde kilo veremez.Çünkü vücut bir süre sonra kilo kaybı yaşamamak için kendisini korumaya alır.

bazal metabolizma nedir
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bazal Metabolizma Hızı Nedir? için yorumda bulun

    Bazal Metabolizma Hızı Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bazal Metabolizma Hızı Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.