Vücut Geliştirme

BCAA Nasıl Kullanılır ?

05.05.2017
191
BCAA Nasıl Kullanılır ?

BCAA Vücuda Nasıl Etki Eder?

Protein içerikli gıda takviyelerinden biri olan BCAA supplementleri aminoasit içerikleri ile vücudun ihtiyaç duyduğu aminoasit ve protein ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadır. Hücrelerin, dokuların ve kasların sağlıklı bir şekilde gelişimlerine devam etmesi ve kendini yenileyebilmesi için tüm bu besin ihtiyaçlarının karşılanmasına dikkat etmek gerekmektedir. BCAA’lar da içeriğinde yer alan aminoasitler sayesinde metabolize uğrayarak anabolik etkiler ortaya çıkarırlar. Bu sebeple özellikle spordan sonra ortaya çıkan kas ağrılarının önlenmesinde BCAA’ların kullanılması söz konusu oluyor. Yoğun koşu ve ağırlık antrenmanları gibi ağır antrenmanların ardından meydana gelen ağrılar bu şekilde önlenebilmektedir. Bu gıda takviyeleri yaptığı etkilerden dolayı sadece spor sonrası ağrıların engellenmesi için değil aynı zamanda kısa sürede toparlanma ve bir sonraki antrenman için de daha iyi güç toplama amacıyla tüketilmektedir.

BCAA gıda takviyelerinin yaptığı etkiler bununla da sınırlı kalmamaktadır. Kas kütlesinin artmasında da BCAA’lar son derece önemli bir görev üstleniyorlar. Bu noktada protein sentez ve protein parçalanma oranı adındaki iki farklı orandan bahsetmek gerekmektedir. İki oranın eşit olması halinde kas kütlesi sabit kalacakken protein sentez oranı yüksek ise kas yapmak mümkün olacaktır. BCAA’lar işte tam da bu noktada devreye girerek kas yapım süreçlerini daha hızlı bir hale getirmektedirler. Protein sentez oranını artırmaya yarayan BCAA’lar sayesinde aynı zamanda protein parçalanması oranının da düşmesi kas gelişimi açısından çok hızlı bir gelişimin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Tüm bu etkilerinden dolayı BCAA grubu aminoasitleri içeriğinde bulunduran gıda takviyeleri öncelikle performansın artmasına, kas gelişimine ve hormonların daha yüksek seviyelere ulaşmasına ve dolaylı olarak yağ kayıplarının meydana gelmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle yağ yakma etkileri konusunda BCAA’nın insülin üzerindeki etkilerinden de söz etmek gerekmektedir. BCAA’lar insülin duyarlılığını artırdığı ve glikojen seviyesini de koruduğu için yağ yakma süreçlerinin çok daha hızlı ve etkili olmasını sağlamaktadır. Kasları koruma etkisi de bulunduğu için kişilerin diyet dönemlerinde bu türden bir gıda takviyesi desteği alması oldukça olumlu sonuçlar doğuracaktır.

BCAA Kullanımı Nasıl Olmalı?

BCAA içerikli gıda takviyeleri tüketilirken bu ürünlerin yaptığı etkiler de göz önüne alınarak mutlaka antrenmandan önce ve sonra ile antrenman sırasındaki kullanımlarına ara vermeden devam edilmelidir. Kullanım miktarlarının belirlenmesinde ise kişilerin kendi vücut yapılarına göre bir miktar tüketmeleri gerekiyor. Bu rakam 70 kilo ve daha az kiloda olanlar için her seferde 10 gram olurken, 70 kilodan fazla olan kişiler için 15 gram olmaktadır.

Vücutta protein sentezinin artırılması ve kas yıkımlarının önlenmesi gibi özelliklerle ortaya çıkmasından dolayı antrenmanların haricinde BCAA’ların kullanılmasında da sorun yoktur. Ancak bu tüketimlerin mutlaka farklı zaman aralıklarında yapılması gerekmektedir. Kahvaltı, ara öğünler ve yatmadan önceki zamanlar bu türden tüketimler için en ideal zamanlardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.