Bel Ağrısı Neden Olur ?


Antrenmandan Sonra Bel Ağrısı Olması Normal Mi?

İlk kez spor yapmaya başlayan kişiler çoğu zaman kas ağrıları ile normal ağrılarını karıştırma yanlışlığına düşebilmektedirler. Bu noktada dile getirilmiş olan ağrıların kaynaklandığı yerlere bakarak profesyonel anlamda bir destek alınması gerekip gerekmediği de belirlenebilmektedir. Bununla birlikte düzenli olarak spor yapmaya devam eden ve kas ağrıları noktasında problem çekmemesine rağmen vücudunda ağrılarla karşılaşan kişilerin de bunun neyden kaynaklandığı noktasında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Temel olarak en çok yaşanan ağrıların söz konusu olduğu bel ağrıları konusunu ele alacağımız bu yazıda öncelikle spor antrenmanlarının nasıl yapıldığından bahsetmemiz gerekecek. Spor antrenmanları sırasında her bir hareketin insan vücuduna en uygun şekilde yapılması gerekli olmaktadır. Bu hem kas gruplarının en verimli şekilde çalışması açısından önemli olurken aynı zamanda vücuda zarar verebilecek ağrılardan kurtulmak açısından da önemlidir. Bel ağrılarını özellikle antrenmandan sonra yaşayan kişiler öncelikle antrenman sırasında bellerine ağırlık veren hareketleri yaparken hareketleri doğru yapıp yapmadıklarına dikkat etmelilerdir. Bununla birlikte olması gerekenden çok daha büyük ağırlıklarla çalışılması da bel ağrıları yaşanmasına sebep olabilir.

Bel Ağrıları Nasıl Geçer?

Bel ağrılarını geçirmek isteyen kişilerin öncelikle buna sebep olan yanlışlıkları düzeltmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede ağrıların ilk aşamada hafiflemesi ve sonrasında da tamamen geçmesi mümkün olabiliyor. Fakat ağrılarla baş etmek durumunda kalan kişilerin ne yapması gerektiğine gelince yine doğru şekilde yapılan spor hareketleri ile buna çözüm bulmak mümkün olabilecektir.

Belin doğru bir konumda işlemesini sağlayacak olan en temel hareketlerden olan yatarak bacak çekme hareketi bel ağrıları yaşandığı sırada belin rahatlaması ve ağrıların azalması açısından oldukça başarılı sonuç verecektir. Yatarak tek bacak çekilebileceği gibi çift bacak da çekilebilir. Buna ek olarak ağırlıkla yapılabilecek bazı hareketler de bulunmaktadır. Ancak bel ağrılarının artmaması veya tekrar ortaya çıkmaması için mutlaka bunu yaparken de küçük ağırlıklarla çalışılmalıdır. Düz bir sandalyede oturur pozisyonda geriden ağırlığı kaldırarak çalışmak belin kuvvetlenmesi için yapılabilecek en etkili hareketlerdendir. Fakat tüm bunlardan önce kişilerin antrenman sırasında yaptıkları hareketlerde dikkatli olması önemli olmaktadır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bel Ağrısı Neden Olur ? için yorumda bulun

    Bel Ağrısı Neden Olur ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bel Ağrısı Neden Olur ? için ilk yorumu yapabilirsin.