Beyaz Pirinç mi, Bulgur mu?


Birçok vücut geliştirme sporcusu için vazgeçilmez karbonhidrat kaynaklarından birisi beyaz pirinç. Ancak lapa da olsa beyaz pirinç sandığınız kadar masum olmayabilir. Bu sebeple özellikle son yıllarda kendi mutfak kültürümüzün de önemli bir parçası olan bulgura ilgi artmış durumda. Biz de kısaca bu konuya bir yorum getirelim istedik.

Vücut Geliştirme ve Bulgur

Buğday çekirdeklerinin ezilip kurutulmasının ardından kalan kısma bulgur deniliyor. İçerisinde magnezyum, çinko, potasyum, niyasin, B1, B5 ve B6 vitaminleri gibi önemli bileşenler var. Ancak bir sporcu için bulguru ele alacak olursak;

100 gramında 18 gram diyet lifi içeriyor ve bu da günlük lif ihtiyacının yarısı kadar demek. Ayrıca glisemik indeksinin 50-55 civarlarında olması ile de oldukça dikkat çekici. Yine 100 gramında genellikle 10 gramdan fazla protein ve 70 gram kadar karbonhidrat içermesi de protein ve kaliteli karbonhidrat gönüllüsü sporcular için oldukça tatmin edici.

Vücut Geliştirme ve Beyaz Pirinç

Şimdi gelelim beyaz pirince ve beyaz pirinçteki yanılgılara. Beyaz pirinç lapa da olsa sanıldığı kadar kaliteli bir karbonhidrat kaynağı değil ve hatta oldukça da kötü. 100 gramında ortalama 7 gram protein içermesi ile bulgurun 1 adım gerisinde diyebiliriz. 80 grama yakın karbonhidrat içermesi oldukça güzel ama dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

Pirincin glisemik indeksi ortalama 90; yani neredeyse şekerle eş değer ve ayrıca da lif oranı bulgura göre çok düşük. Yani bulgur mu beyaz pirinç mi kavgasının açık ara galibi bulgur olur.

Pirinç Kilo Aldırır mı, Zararlı mı?

Pirinci bu kadar yerin dibine sokmamızın nedeni bu konuda daha dikkatli davranmanızı istememiz. Günlük 200 gram pirinç tüketip yağ yakamamanızın nedeni yanlış pirinç seçiminiz olabilir.

Ancak idman sonrası basit şeker tüketmek yerine, ya da hemen idman öncesi yiyeceğiniz bir yemekte kana hızlı karışabilmesi adına (ramazanda iftarda ) tercihiniz beyaz pirinçten yana olabilir, kendi tercihiniz.

Hangi Pirinç Daha Sağlıklı?

Konuyu beyaz pirinçler üzerine açtığımız için kepekli/esmer pirinç için bu değerlendirmeler tamamen yanlış olur; güvenle kepekli/esmer pirinç kullanabilirsiniz. Beyaz pirinçler arasında ise tercihiniz basmati pirinçten yana olmalı. Eğer ürünün ambalajı yoksa ve emin olamıyorsanız size şöyle bir ipucu verelim; pirinç yassılaşıp uzadıkça daha sağlıklı bir hal alıyor. Buna göre tercihinizi yapabilirsiniz. Bulgur tüketmek isteyip gaz sorunundan şikayetçi olanlarsa biraz kimyon katıp yerlerse faydasını görebilirler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Beyaz Pirinç mi, Bulgur mu? için yorumda bulun

    Beyaz Pirinç mi, Bulgur mu? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Beyaz Pirinç mi, Bulgur mu? için ilk yorumu yapabilirsin.