Vücut Geliştirme

Bezelye Besin Değerleri ve Protein Miktarı

15.01.2019
208
Bezelye Besin Değerleri ve Protein Miktarı

Bezelyenin içerisinde yer alan besin değerleri insan vücudu için gerekli temel besin öğelerini içerir. Taze Bezelyenin, kan hücrelerini besleyen demir yönünden, çinkodan ve magnezyumdan zengin içeriğe sahip olduğu görülür. Bezelye aynı zamanda lif içeriği yüksek olan bir sebze olduğundan bağırsak sağlığı için önem taşımaktadır. Bezelye karbonhidrat mı protein mi sorusu sıklıkla merak edilir. Bezelye karbonhidrattan zengin ve kalorisi göreceli olarak daha yüksek olduğundan diyette olan kişiler tarafından tüketimine dikkat edilmelidir.

Bezelyenin Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

 1. B1 vitamini açısından zengindir.
 2. Bezelye içeriğindeki mineraller sayesinde uykunun düzenlenmesini sağlar.
 3. Kişinin iştahını açar.
 4. Vücudun demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur. Özellikle kuru bezelye besin değeri demir eksikliğine birebir gelmektedir.
 5. Yüksek potasyum içerir.
 6. Kasları güçlendirir.

100 Gr Bezelyede Bulunan Besin Değerleri Nelerdir?

100 gr bezelye besin değerleri;

 • Potasyumu 259 gram,
 • Kalsiyumu 27 gram,
 • D vitamini 74 gram,
 • E vitamini 20 gram şeklindedir.

Bezelye Bitkisinin Fiziksel Özellikleri  

Baklagiller familyasının en sevilen üyelerinden biri olan bezelye fiziksel açıdan bakıldığında uzun gövdeye sahip, ince ve narin yapıda bir bitkiden çıkar. Bu bitki yılın belli zamanlarında hoş kokulu beyaz çiçekler açar. Taneleri yuvarlaktır. Bezelyenin tohumları, tane tane dizilmiş bir şekilde, yeşil kılıf içinde boncuk gibi dizilmiş bir şekilde bulunur.

Etli Bezelye Yemeğinin Faydaları

Etli bezelye besin değeri son derece faydalı olduğundan sıklıkla yemeği tüketilmektedir. Etli bezelye yemeği, etin protein değeri, bezelyenin karbonhidrat içeriği sayesinde, kan kanserini önleyici etki gösterir. Kansızlık problemi yaşayan kişiler ve bu yemeğin anemiyi önleyici etkisinden faydalanmak için bol bol etli bezelye yemeği tüketebilirler.

Bu yemeğin diğer bir faydası bağırsaklar üzerindedir. Bezelye ve et bağırsakların çalışmasına yardımcı olarak kabızlık problemine son verir.

Yapılan çalışmalar, bezelyenin kolon kanserini önleyici etkisi olduğunu göstermiştir.

 

Bezelye Kepeğinin İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

 • Bezelye kepeği vücutta karaciğerin işlevlerini düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Bezelye kepeği besin değerlerine bakıldığında ve diğer baklagiller ile kıyaslama yapıldığında diğer baklagillerden C vitamini açısından çok daha zengin olduğu görülür. Bu nedenle kişilerin görüş kalitesi artar, kemik yapıları güçlenir.
 • Bezelye kepeği son derece iyi bir protein kaynağı olduğundan bu besini tüketen kişiler uzun süre açlık hissetmezler. Uzun süre tok tutma özelliğinden dolayı, bezelye kepeği diyet yapan kişiler tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Bezelye kepeğinin içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlayarak, kişiye enerji verir. Kansızlık gibi enerji eksikliğine sebep olan hastalıklardan şikayetçi olan kişiler bol bol bezelye kepeği ve bezelye kepeği yemeklerini tüketerek de vücutlarının enerji ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılayabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.