Boksör Kırığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?


Boksör Kırığı

Tıbbi ismiyle elin dördüncü parmağı olan yüzük parmağı ve beşinci parmağı olan serçe parmağı metakarpal kemiklerinden herhangi birinde meydana gelen kırıklar boksör kırığı olarak adlandırılmaktadır. Bilekten başlayarak parmak uçlarına kadar devam eden kemikler için genelde kullanılan boksör kırığı teriminin zaman zaman birinci ve ikinci parmaklarda meydana gelen kırılmalar için de kullanıldığı söylenebilir. Sert bir cisme yumruk atılması sonucunda ortaya çıktığı için boksörlükle ilişkilendirilerek adlandırılan bu kırılmalar zaman zaman yumruk atmanın dışında oluşabilen sert darbeler sonucunda da meydana gelebilir. Bu tür durumlarda genelde kemiğin zayıf olduğu görülebilmektedir.

Boksör Kırığı Nasıl Anlaşılır?

El kemiklerinde kırık meydana gelen kişiler kolaylıkla bunu fark edebilirler. Bunun için öncelikle eğer boksör kırığı yaşanması söz konusu ise mutlaka elin üzerinde kırığın olduğu bölümde bir şişlik ya da çıkıntı meydana gelir. Bunun dışında parmak boğumlarının düzenli sıralanışında da dikkat çeken farklılık doğrudan göze çarpar. Kırığın oluştuğu ilk anlarda şiddetli şekilde hissedilmemiş olsa da bir süre sonra elde ve parmaklarda ağrı, aşırı hassasiyet durumu meydana gelir. Kırığa bağlı parmakların hareketi de büyük ölçüde kısıtlanır. Kırık sonrası kemiklerin de dış cilde etki etmesi sonucunda morluklarla ya da cilt sıyrıkları ve yaralanmaları ile karşılaşmak da mümkün olabilir. Tüm bu belirtilerin anlamlı şekilde tanı haline dönüşmesi için mutlaka doktora gidilerek gerekli tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Boksör Kırığının Tedavisi

Tüm kırık tedavilerinde olduğu gibi boksör kırığı meydana geldiğinde de öncelikle ağrının geçici olarak azalmasını sağlamak ve kırığın oluştuğu bölgede morarma veya şişliklerin önüne geçmek için mutlaka soğuk uygulama yapmak gerekmektedir. Elin kırık olduğundan emin olduktan sonra hareketinin mutlaka kısıtlanmasına dikkat edilmeli ve kalp seviyesinden yüksek noktada elin tutulmasına önem verilmelidir. Kırığın meydana geldiği kemik alçı ya da atel gibi farklı araçlarla kemiğin kaynaması sağlanıncaya kadar desteklenir. Çok daha ileri boyutlardaki kırıklarda ise cerrahi müdahalelerle çivi, plak ya da vida kullanılarak kırığın düzeltilmesi sağlanır. Kırık tedavisinde her hastaya ve kırık şekline göre farklılık gösteriyor olsa da elin tekrar eski işlevini kazanması 3 ile 4 aylık bir sürede gerçekleşir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Boksör Kırığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ? için yorumda bulun

    Boksör Kırığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Boksör Kırığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.