Vücut Geliştirme

Boy Uzatma Yöntemleri

09.06.2017
71
Boy Uzatma Yöntemleri

Boy uzatmak için yapılacaklardan bahsetmeden önce birkaç tavsiye vermek gerekir. Bunlardan en önemlileri şunlardır. Her şeyde olduğu gibi boyumuzu uzatmak istiyorsak sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Bunun yanında ikinci olarak sayılabilecek iyi bir uykudur. Günde 7-8 saat uyku boyun uzaması için ve sağlık açısından çok önemlidir. Bunlardan sonra söyleyebileceğimiz bir diğer şey ise genetik olarak ailenin boy yapısıdır. Kesin olmaz denilen bir şey değil ama ailenin boyu kısa ise kısa olma ihtimali daha fazladır. Son olarak ise spor yapmak boy uzatmada yardım edecek diğer maddedir. Şimdi hangi spor hareketleri boy uzatmaya yararlı olabilir? Bu hareketler nelerdir?

Boy uzatmak için yapılabilecek egzersizler

Bu egzersiz hareketleri için iki türden bahsetmek mümkündür. İlki asılma hareketleri diğeri ise esneme hareketleridir.

  • Şimdi ilk hareketten bahsedecek olursak ilk hareket için ayaklarımızı düz bir şekilde uzatarak oturuyoruz. Oturduktan sonra ise ayaklarımızın ucuna doğru eğiliyoruz. Ne kadar çok eğilirsek o kadar iyi olur. Eğildikten sonra orda 10 saniye beklenmelidir. Ardından elleri yukarıya doğru kaldırıp beli düzeltecek şekilde tekrar düzelmeli ve eller 20 saniye yukarıda tutulmalıdır.
  • Ardından ise dizler toplu bir halde sırt üstü yatılır ve kalça kaldırma hareketi yapılır ve kalça yukarıda iken 20 saniye o şekilde kalınır. Bu hareket hem kalçaya hem de birçok bölgeye iyi gelen bir harekettir.
  • Bu hareketi yapıp bitirdikten sonra ise yapılması gereken hareket yüz üstü yatmak ve şınav gibi göğsünü yukarıya kaldırmaktır ama şınavdan farkı şudur. Şınavda bütün vücut yukarıya kaldırılmalı ama bu harekette ise sadece belden yukarısı eller gergin olacak şekilde kaldırılır.
  • Bu hareketten sonra yapılacak hareket göğüs kısmı yukarı bakacak şekilde elleri ve ayakları yere koyup kalça kısmı yukarı kaldırarak bu hareket yapılır. Bu hareket köprü duruşunu andırıyor ama farkı bel bölgesi o kadar kalkmayacak ve vücut düz bir şekilde olmalıdır. Bu harekette 20 saniye duracak şekilde yapılmalıdır.
  • Son olarak ise eller bir duvara dayanmalı bir ayak hafif önde olacak şekilde durulur. Daha sonra ise dizler hafif kırılacak şekilde eğilme işlemi yapılır ve yine bir süre bu şekilde beklenir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.