Vücut Geliştirme

Bruce Lee Antrenman Programı

Bruce Lee Antrenman Programı

bruce lee kimdir

Geçmişten günümüze kadar çoğu sporcu,Bruce Lee’nin yoğun ve kaslı vücudundan ilham aldılar.Sizinle bu yazımda Bruce Lee’nin vücudu gibi bir vücuda sahip olmanın yollarını anlatacağım.

“Yararlı olanı al, yararsız olanı reddet.” Bruce Lee’nin en bilindik sözleri arasındadır.Bu sözü kesin olarak söyleyip söylemediği bilinmese de,bu felsefenin onun savaşçı ruhundan geldiği yadsınamaz bir gerçektir.Kullandığı dövüş stili olan Jeet Kune Do,rakipten gelen saldırılara odaklanan, “karşılayıcı vuruş öğretisi” olarak da bilinen ve rakipleri korkutan bir dövüş sanatıydı.

Bruce Lee’nin antrenmanları  açıklık ve esnekliği ön planda tutan antrenmanlardır.Onun zamanında eğitmenler ve Lee’nin yaşıtları bölgesel çatışmalar ve tek tip antrenman programlarıyla vakit harcarken,Bruce Lee kendi geleneksel yöntemlerine uydu.Vücut geliştirmeden ve diğer sporlardan ihtiyacı olan kadarını aldı.Zamanının bir kısmını halter ve kettlebells ile çalışmaya ayırmanın yanı sıra,Nautilus-style Marcy Circuit Trainer ile antrenman yapmayı da ihmal etmiyordu.Günlük olarak yoğun bir şekilde tekme ve yumruk çalışırdı.Aynı zamanda koşar, bisiklet sürer ve ip atlardı.Bitmek bilmeyen bir enerjisi vardı.

Kısacası o tam anlamıyla bir sporcuydu kendisi ile aynı yıllarda yaşayan bir çok kişi Bruce Lee’nin vücudunun, gördükleri en sağlam vücut olduğunu belirtmişti.Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen insanlar onun hızını,çevikliğini ve gücünü hala ilham almaktadır.

Bruce Lee’nin asıl amacı vücut geliştirmek veya vücudunun güzel görünmesini sağlamak değildi.Çalışma prensibi ile kendi yarattığı fonksiyonel bir vücudu geliştirmekti.Şimdi sizler için hakkında bilgiler topladığımız Bruce Lee’nin vücut geliştirmek için uyguladığı teknikler.

bruce lee antrenmanı

Bruce Lee Antrenmanını nasıl yapıyordu?

Brucee Lee’nin antrenmanlarına tabi ki öncelikle  dövüş sanatları ile ilgili olan egzersizlerinden bahsedilerek başlanmalıdır.Büyük Wing Chun Kung-Fu ustası İp Man ile başladığı eğitimleri, kendi dövüş stili olan Jeet Kune Do sanatını oluşturana kadar geliştirdi. Jeet Kune Do,diğer sanatlardan farklı olarak belirli kurallara bağlı değildi.

Bruce Lee idmanları öncesinde yumruk ve tekmelerini daha güçlü duruma getirmek için sıklıkla çalıştırdı.İşte Bruce Lee’nin günlük olarak uyguladığı yumruk ve tekmelerden oluşan antrenmanı:

Yumruk: Pazartesi/Çarşamba/Cuma
Hız Torbası, Foam Pad, Üst ve Alt kum torbası çalışması
Cross Foam Pad, Kum Torbası, Üst ve Alt kum torbası çalışması
Hook-Heavy Bag, Foam Pad, Üst ve Alt kum torbası çalışması
Overhand Cross-Pad, Kum Torbası
Kum Torbası Kombinasyon, Üst ve Alt kum torbası çalışması
Hız topu platformu antrenmanı

Tekme: Salı/Perşembe/Cumartesi
Yan tekme
Kanca tekme
Döner tekme
Öne ve arkaya düz tekme
Heel kick

Bruce Lee,kum torbasına yapılacak vuruşların maksimum güçte olması gerektiğini söylerdi. ”Kum torbasını en büyük düşmanınız gibi hayal etmeli ve neyiniz varsa ona göstermelisiniz.”derdi.Ayrıca kum torbası ile antrenman yaparken bile savunmayı ihmal etmemeniz gerektiğini belirtirdi.

Bruce Lee’nin halter çalışmasının önemi

Başlangıçta,önkollarının zayıf olduğunu hissediyordu bunları geliştirmek için reverse curl hareketi uyguladığı kol hareketleri arasında başı çekiyordu.Uyguladığı hareketler ilk başlarda sadece birkaç hareket ile sınırlıydı.Daha sonra bu hareketlerden verim aldığını görünce kapsamlı bir antrenman programı hazırladı ve bu program ile gücüne güç kattı.

Dayanıklılık antrenmanı,Lee için yeni bir şey değildi zaten dövüş sanatlarında dayanıklılığa fazlasıyla önem veriliyordu.Fakat dayanıklılık üzerine dengeli bir odak olmadan antrenman gücünün sınırlı kalacağının farkındaydı.Bu yüzden düzenli olarak cardio çeşitlerini uyguladı.

Koşu:Bruce Lee’ye göre koşu,egzersize eklenen bir meditasyon yöntemiydi.Kendi düşünceleri ile baş başa kalabileceği bir zaman dilimiydi. Daha çok Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri birkaç kilometre ile koşu antrenmanına başladı. 20-25 dakikada süre geçtikten sonra temposunu değiştirerek,6 kilometreyi aşan bir mesafeye yakın koşardı.Kısa mesafede deparlar atar,öne atılır ve sonra tekrar normal koşu temposuna dönerdi.Koşarken ayaklarını yere sürterdi.

İp Atlama: İp atlama sayesinde Bruce Lee, sadece dayanıklılığını ve bacak kaslarını korumakla kalmadı, ayaklarının üzerinde daha hafif durmayı öğrendi. Bu çalışmayı Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri 30 dakika boyunca yaptı.

Bisiklet:Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri, ip atlama antrenmanını takiben, bacak yorgunluğunu almak ve dayanıklılığı artırmak için pedal çevirme egzersizi yaptı.Yapabileceği en yüksek çevirme hızıyla 45 dakika boyunca bisiklet sürerdi.

bruce lee vücudu

Bruce Lee’nin Beslenme Programı

Sporda,iyi bir beslenme olmadan hiçbir sporcu istenilen yere gelemez.Vücut geliştirme sporunda hepimizin yaptığı gibi Bruce Lee’de protein açısından zengin besinlerle besleniyordu.Ek olarak arı sütü,vitamin,ginseng gibi ek gıdalar kullanıyordu.Diyet konusunda ise oldukça titiz davranırdı.Dengesini ve sağlığını bozabilecek gıdaları asla tüketmezdi.Kahve yerine çayı tercih ederdi.Ayrıca Lee, ülkesinin yemeklerinden hiç vazgeçmedi.Ona göre Çin yemekleri, batı yemeklerinin aksine ağır protein ve yağ içermiyor,sebze ve pirinç içeriğiyle vücut için gerekli olan karbonhidratı sağlıyordu. Karbonhidratın, onun gibi fiziksel aktivite yapan bir kişiye enerji sağlaması açısından ne kadar gerekli olduğunun farkındaydı.Günde 4-5 öğün arasında yoğunluklu olarak protein ve karbonhidratlardan oluşan bir beslenme programı uygulardı.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mahmut Tuncer dedi ki:

  Bruce bunları gerçekten yapıyor muydu? yani kaynak sağlam mı?

  1. Admin dedi ki:

   İngilizce bir kaynaktan çevirdik Mahmut Bey kaynağın sağlam olduğunu düşünüyoruz.

 2. İbrahim Tatlıses dedi ki:

  enerji için karbonhidratlı yiyecekler yiyordu diyosunuz,peki yedikten sonra onu misliylemi yakıyordu

 3. Murat dedi ki:

  hm. demek Büyük Usta bu programla çalışıyordu.

 4. Berke dedi ki:

  Bruce Lee’nin yaptığı tek şey kendini dinlemekti. Vücuduna hangisi tepki verdiyse onu yaptı. Ve kendine inandı. Umarım insanlar lee gibi içgüdülerini dinler. Şu düzende kaybolan insan sayısı uyanıklardan az malesef.