Bulk Döneminde En Çok Tüketilen Besinler


Vücut geliştirme sporunda en çok zevk aldığım dönemlerden birisi de bulk dönemi.Bu dönemde vücut geliştirmeciler için asıl amaç az yağlı daha çok kaslı bir şekilde vücudun kütlesini arttırmaktır.Bu dönem hakkında geçtiğimiz günlerde clean bulk ve dirty bulk kavramlarını açıklamıştık.Dirty bulk döneminde yiyecek tercihlerinizde daha esnek olabileceğinizi belirtirken clean bulk döneminde yediğiniz besinlere daha çok dikkat etmenizi önermiştik.Bu sporu yapan insanların pek çoğu bulk döneminde hangi besinleri tüketip hangi besinlerden uzak durmaları gerektiğini net olarak anlamıyor , hep akıllarında bir soru işareti kalıyor.Bu yazımızda hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini sizlere kolay bir şekilde anlatacağız.

Bulk Döneminde Tüketilmesi Önerilen Besinler

1)Yulaf Ezmesi = Zengin lif,karbonhidrat içeriği ve yapısında az miktarda yağ bulundurması ile bulk dönemlerinin vazgeçilmez kahvaltı ürünüdür.
2)Yumurta = Sadece bulk döneminde değil her dönemde bir vücut geliştirmecinin en önemli protein kaynağıdır.
3)Kepek veya Tam Buğday Ekmeği = Gün içerisindeki kompleks karbonhidrat kaynaklarınızdan bir diğeri de kepekli veya tam buğday ekmeğidir.Göbeğinizi fazla büyütmemek için ekmeği ayarında tüketmeniz gerekmektedir.
4)Lor Peyniri = Bulk dönemlerinde yumurta ve yulafın yanında tüketilmesi önerilen,protein bakımından zengin bir üründür.100 Gramında yaklaşık olarak 15 gram protein içerir.3 gram civarında yağ içerdiğinden fazla yağlanma riskini de ortadan kaldıran bir besindir.
5)Ton Balığı = Clean bulk döneminde yağsız olarak size önemli derecede protein sağlayan bir besin.Ben Dardanel Ton Light ton balığını tercih ediyorum.
6)Zeytinyağ,Keten Tohumu Yağı,Terayağ = Bulk döneminde tüketmeniz gereken yağlar bitkisel kaynaklı olmalıdır.Bu besinlerden alacağınız yağlar vücut açısından faydalı ve gereklidir.
7)Esmer Pirinç ve Kepekli Makarna = Karbonhidrat açısından son derece zengin besinlerdir.Tavuk,balık gibi ürünlerin yanında tüketilebilecek ve kilo almanıza yardımcı olacak besinler arasındadır.
8)Tavuk Göğsü = Yağsız ve yüksek proteinli içeriğiyle vücut geliştirmecilerin her dönemde tüketmesi gereken besinler arasında yer alır.Yağsız oluşu ve önemli miktarda protein içeriği ile clean bulk döneminin vazgeçilmez ürünüdür.
9)Badem,Ceviz,Fındık = Bu kuruyemiş ürünleri ile birlikte vücudunuz için gerekli olan sağlıklı yağları vücudunuza alabilirsiniz.Aç kalmamak ve öğün aralarında atıştırmalık ürün niyetine kullanabilirsiniz.
10)Baklagiller = Nohut, fasulye, bezelye, mercimek gibi baklagilleri de öğünlerinizden eksik etmeyin.Bitkisel proteinler de vücut açısından gereklidir.Sadece hayvansal besinlere yönelmeyin.
11)Süt,Yoğurt = Süt ve yoğurt gibi ürünleri yatmadan önce kazein protein amacıyla tüketebilirsiniz.Özellikle süt tüketimini yatmadan önce yapmanız uyku sırasında gerekli olan proteini vücuda almanızı sağlar.

Bulk Döneminde Tüketilmesi Önerilmeyen Besinler

Öncelikle bu bölümde sizlere önereceğim besinleri eğer clean bulk yapıyorsanız kullanmayabilirsiniz.Yani yağlanmadan kas hacminizi büyütmek istiyorsanız clean bulk yapmanız gerekmekte.Size aşağıda anlatacağım ürünler ise ciddi miktarda yağ içeren besinler.Fakat dirty bulk yapan çoğu vücut geliştirmeci aşağıdaki bu ürünlerin bir çoğunu kullanmıştır.Ben sadece elinizin altında bu tarz bir liste olsun diye sınıflandırma yapıyorum.

1)Hamburger = İçerdiği yüksek protein değerinin yanında yağ miktarı olarak ta zengin olmasından dolayı tercih edilmez.Örnek vermek gerekirse bir adet steakhouse burger 32,58 gram protein , 57,60 gram karbonhidrat ve 50,50 gram yağ içerir.Bu değerler sadece hamburgerin değeridir.

2)Pizza = Aynı hamburgerdeki gibi protein ve karbonhidrat bakımından zengindir ve tam bir bulk besini gibi görülür.Bunun yanında hamburger kadar olmasa da önemli miktarda yağ içerir.1 adet orta boy pizza 254 gram karbonhidrat,40 gram protein ve 31 gram yağ içerir.

3)Doymuş Yağlar = Doymuş yağlar vücut açısından zararlı yağlardır.Tüketmeniz gereken yağlar zeytinyağı gibi bitkisel yağlar olmalıdır.

4)Abur Cuburlar = Bisküvi,çikolata,cips gibi besinlerin bulk döneminde tüketilmemesi gereklidir.Bu tarz besinlerin protein değeri açısından pek bir önemi yoktur.

5)Tatlılar = Vücut geliştirme sporunda hepimizin de bildiği gibi en büyük düşman şeker ve tatlılar.Genelde olduğu gibi bu dönemde de tatlılardan uzak durmanızı söylemek istiyorum.Eğer çok canınız istiyorsa kendinize şekeri minimum düzeyde tuttuğunuz  1 gün ödül verebilirsiniz.Tabi ki aşırıya kaçmadan.

Hazırlamış olduğum yazıda genelde clean bulk dönemine yönelik bilgilendirmeler yaptım.Vücut geliştirmecilerin bir çoğu clean bulk yerine dirty bulk dönemini tercih eder ve bu dönemde önemli miktarda yağlanırlar.Daha sonra cardio ile birlikte bu kiloları vererek kaslı ve iri bir görüntü elde ederler.Bu sistemi benimseyen sporcular bulk döneminde tüketilmemesi gereken besinleri de tüketirler.Dirty bulk sistemi ile ilgili detaylı bir makaleyi yakında sizlerle paylaşacağım.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bulk Döneminde En Çok Tüketilen Besinler için yorumda bulun

    Bulk Döneminde En Çok Tüketilen Besinler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bulk Döneminde En Çok Tüketilen Besinler için ilk yorumu yapabilirsin.