Vücut Geliştirme

Çarpık Bacak İçin Egzersizler

Çarpık Bacak İçin Egzersizler

Vücut geliştirme konusundan bağımsız olarak bu sefer insan vücudunda önemli bir sorun haline gelen çarpık bacak düzeltme egzersizleri hakkında önemli bilgiler vereceğim.

Çarpık Bacaklılık Nedir?

Çarpık bacaklılık,bacakların genetik olarak şekil bozukluğuna sahip olmasıdır.Bacaklarda yağ birikmesi sonucunda çarpıklaşma başlar.Bacaklar içeri veya dışarı doğru şekil bozukluğu yaşarlar.Bazı durumlarda ise ayak bilekleri ve baldırlar,üst bacağa göre kalın bir görünüme sahip olur ve çarpıklık göstergesidir.Bu tarz görünüş bozuklukları bir çok insanda rastlanan bir durumdur.Özellikle bayanlar tarafından fazlasıyla rahatsızlık duyulan bir durumdur.Bu durumu ortadan kaldırmak mümkündür.Evde düzenli olarak yapabileceğiniz bir kaç çarpık bacak düzeltme hareketleri ile düzgün bacaklara sahip olabileceksiniz.

Çarpık bacak düzeltme işlemi nasıl yapılır?

Bacakların düzgün görünmesi bir çok insan açısından şüphesiz ki çok önemlidir.

Bu durumu düzeltmenin tıbbi açıdan çeşitli yolları vardır.Normal bir уağ аlmа аmeliyаtı ile yağ miktarı fazla olаn yerlerden alınan уağ hüсreleri bacağın yağ miktarı eksіk olan bölgelerine nakledilerek bu bölgelerin yağ dokusu eksikliğinin giderilmesi ile basit bir şekilde gerçekleştirilir. Bunun sonucunda çarpık görünüme sahip olan ve kıvrımlı şekilde olan bаcаklаrın daha estetik durması sağlanmaya çalışılır.Bu tarz bir operasyon yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

Tabi her çarpık bacak düzeltme olayı bu kadar kolay biçimde düzeltilemez.

Bazı durumlar daha önemlidir ve bu gibi durumlarda özel biçimde tasarlanmış silikon protezler kullanılarak çarpık bacaklılığın düzeltilmesi amaçlanır.

Çarpık bacaklarınızı düzeltmek için oluşturulmuş bu protezler diz arkasından yapılan 3-4 cm lik açıklıklardan gіrіlerek bаcаktа boşluk olan bölgede açılmış durumda bulunan bölümlere уerleştirilerek kalıcı düzelme işlemi ile tedavi tamamlanır.

Tabi şimdiye kadar bahsettiklerimiz çarpık bacak düzeltme egzersizleri değil çarpık bacakların ameliyatla tıbbi yollardan nasıl düzeltilebileceği ile ilgili bilgilerdi.

Şimdi sizlere çarpık bacak düzeltme egzersizlerini anlatmak istiyorum.

Çarpık bacak için hareketler

Bacakların çarpıklığını düzeltmek için genellikle diz bölgemizi güçlendirme üzerine hareketler yapılır.Bende size bu hareketlerden 4 tanesini anlatacağım.

Öncelikle sizinle paylaşacağım 4 hareketide 3 defa 10 tekrar şeklinde yapmanız gerekli.Yani ilk hareketi 3 set halinde 10 tekrar yapmalısınız.Set aralarında 15 dakikalık aralar vermelisiniz.

çarpık bacak düzeltme hareketleri1

İlk hareketimizde doğru pozisyon almak çok önemlidir.Bunun için kalçamızı biraz dışarıya doğru çıkartıyoruz ve dizlerimizi ayırıyoruz ve ayaklarınızı duvardan biraz uzak olacak şekilde koyun. Yavaşça dizlerinizi bükerek geri duvardan aşağı kaydırın. Diz ayak parmakları аynı yöne işaret etmelidir.

çarpık bacak düzeltme hareketleri2Bu harekette doğru pozisyon almak için bir sandalуede vücudunuz dik olacak şekilde oturun.Yаvаşçа ayağınızı kaldırarak resimdeki gibi ileriye doğru,ayağınız dümdüz olacak şekle getirin ve 10 saniye boyunca o pozisyonda durun.Daha sonra yavaş bir biçimde ayağınızı eski pozisyona getirin.Diğer bacağınız içinde aynı hareketi tekrarlayın.

bacak çarpıklığı için hareketler
Hareketi uygulamak için yine sandalyeye oturun.Sol bacağınızı bükülü pozisyonda tutun ve ayağımız hafifçe dışarıya doğru bаkаcаk biçimde уere sаğ tоpuk yerleştirerek, sağ bаcаğınızı düzeltin. Bu sırada ayağınızı germek için sаğ bacağınızı bükün aynısını diğer ayağınız için de uygulayın.

çarpık bacak nasıl düzelir

Geldik son hareketimize bu hareketimiz için sol bacağımızın arkasında sağ bacağımız olacak şekilde çapraz duracaksınız.Bu şekilde durduktan sonra sol tarafınıza doğru dönün ve zemin üzerinde iki ayak olacak biçimde durun,daha sonra sağ kalçanızı dışa doğru itin bu esnada duvara tutunun.Öne doğru fazla eğilmeyin veya kalçalarınızı dışarıya doğru fazla çıkartmayın.Hareketi tamamladıktan sonra diğer ayağınız içinde uygulamayı unutmayın.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar
 1. aysel dedi ki:

  merhabalar bir bayan olarak çarpık bacaklar morelimi çok kötü bozuyor ve ben ameliyatla değil de egzersizle düzeltmek istiyorum
  pantolon giyince bile fark edilmesi hiç hoşuma gitmiyor zaten eteği söylememe gerek bile yok bu konuda sizden rıcam yardımcı olunuz lutfen

  1. bayan değil Kadın! dedi ki:

   Siz bir bayan değil, kadınsınız. Iki cinsiyet vardı;kadın ve erkek. Sizin cinsiyetiniz kadın. Bayan hitap kelimesidir. Bir erkeğin kendine hiç ben bir bayım dediğini gördünüz mü? Lütfen kendinize saygı duyun hanımefendi. Morel değil Moral diye yazılır ayrıca. Bu egzersizleri yaparsanız size fazlasıyla yardımı olacaktır. Sevgilerle…

   1. Selin dedi ki:

    Türk dil kurumundan mı geldiniz acaba;Burda konu neyin nasıl yazıldığı ya da kadın erkek konusu değil hiç bir kadın zaten bayan dediği zaman kendisine hakaret etmek için demez konu parantez bacaklık ve bununla ilgili yorum yapmanız en doğrusu.

 2. memet dedi ki:

  x bacak mı yoksa parantez bacakdamı bu haraketler

 3. Yuhanawsan dedi ki:

  Parantez bacaklık var bende ve birindeki yamukluk diğerinden daha fazla.. Bu konuda bu 4 egzersiz yeterli olacak mıdır? Ve de bu egzersizler kaç haftalık ya da aylık bi süreçte uygulanmalıdır?

 4. isimsizzz dedi ki:

  Ben duzenli bir sekilde yaptim ise yaramiyo

 5. aleyna dedi ki:

  Ya ben çarpik bacakliyim. Daha da küçüğüm 15 yaşındayim.bütün arkadaşlarim benle dalga geçiyor.bu egzersizleri günde kac kere yapmam gerekir..

  1. Overlokçu dedi ki:

   Seninle dalga geçenler arkadaş olamaz zaten bende çarpık bacaklıyım ve bunu gerçekten çok kafaya takıyorum ama arkadaşlarım bana bu konu hakkında hiçbir şey söylemiyor söyleyemez de zaten sonuçta bu genetik bir şey hoş durmadığının bende farkındayım ama bu da bizim vücudumuz ya alışırız ya da egzersiz veya ameliyatlarla bundan kurtuluruz

  2. Isimsiz covcov dedi ki:

   Ben de carpik bacakliyim ve cok kafaya takiyorum. Tenefuslerde herkes iceri girdikten sonra ben giriyorum kimse bacaklarimi arkadan gormesin diye gercekten cok belli oluyor ve cok rahatsizim bu durumdan bu egzersizlerle olacagini zannetmiyorum. Yani ameliyat daha kolay gibi geliyor. Ama yasim daha 15 ancak 18 ya da 19 yaslarimda olabilir

 6. Yunus can ilçin dedi ki:

  Denemektn zarar gelmez dnicem

 7. mutsuz kız dedi ki:

  3 set derken anlamadım

 8. mutsuz kız dedi ki:

  ya benim diz kapaklarım bir birine değiyor ama onun dışında sadece bileklerim bir birine değiyor diz kapaklarim biraz içerde gibi budamı çarpık bacaklılık lütfen cevap verin çok korkuyorum

  1. Admin dedi ki:

   Ortapedi doktoruna başvurup bir film cektirmenizi öneriyorum.

 9. tuğçe dedi ki:

  Deneyen varmı işe yarıyomu?

  1. Burhan dedi ki:

   Tek cozum ameliyat

 10. Sefa dedi ki:

  Arkadaşlar bu hareketler az da olsa düzeltebilir. Ayrıca kemiği ve kasları bu hareketlerle sağlamlaştırabilirseniz daha da yamulma riski azalır

 11. quanp dedi ki:

  İyi guzel de bu disa carpik mi yoksa ice carpik icin mi egzersiz o belli degil ve bide tam olarak ne kadar devam edilmeli

 12. elif dedi ki:

  bende de var çarpık bacak sorunu bu haraketler gerçekten işe yarıyormu

 13. Sefa dedi ki:

  Ben pek işe yarıyacagini sanmıyorum
  Eğer bacaklari capraz olan ve kafaya takan varsa sıksın kafasına rahatlasın.
  Napalım olmuyo işte ameliyat fln uzun iş. Benimde parantez bacak sorunum var ama ben naapmiyorum kafama takmıyorum

 14. Adem dedi ki:

  Arkadaşlar , çapraz bacağım var diye bu kadar dert etmeyin . Eğer durumu azaltmak istiyorsanız giydiğiniz elbiselerle bunu başarabilirsiniz . Öncelikle tıp dilinde raşitizm olarak geçer ve çoğunluğu D vitamini eksikliğine bağlı kemiklerin güçsüz kalmasıyla oluşan bir çesit olgu . Çoğu sporcu çapraz bacaga sahip bu arada . Genelde küçük yaşta yapılan ağırlık kaldırma , futbol oynama vs. durumlar bu hale getirir .Mantık şu ; güçsüz kemikler zorlayınca eğilir . Dert etmeyin genelde hızlı koşan insanlar çapraz bacaklı ve bu o kadar da kötü bir durum değil .

 15. nazakerme dedi ki:

  Bu konuyla alakalı değilim sadece Ameliyathanede çalışıyorum inceleme amaçlı okudum yazılanları birazdan bu vaka üzerine ameliyata gireceğim sonrasında ameliyat üzerine merak edenlere yapılanları aktarırım

  1. Admin dedi ki:

   Bilgilendirmenizi bekliyoruz teşekkürler.

  2. nazakerme dedi ki:

   Tek sol bacak için ameliyat yaptık diz kapağının. 4er parmak iç aşağı sağ tarafı ve üst sol tarafında 2 kesi ile işlem yapıldı. Hasta bedensel ve zihinsel engelli olduğu için genel anestezi oldu fakat normal hastalar için spinal yada epidural yapılabilir. hazırlık ve pansuman da dahil yaklaşık 4 saat zaman sürdü.

   1. Merak eden dedi ki:

    Herhangi bir sağlık raporunda sorun oluyor mu ameliyat askeriye için sağlık raporu gibi ?

  3. Wnazakerme dedi ki:

   İçeriği hakkında bir şey demek ne kadar doğru bilmiyorum ama hastalar endişe edecek bir durum olmdığını bilsinler çözümü olan bir durum ve kolayca iyi bir ortopedi doktoruyla sağlıklarına kavuşabilirler

 16. Merve dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım bacaklarım çarpık ve bu durum beni çok rahatsız ediyor sizce hangi spora yönelmeliyim ne yapmaliyim?

  1. Kaan dedi ki:

   Ben sporla geçiceğine inanmıyorum bence ameliyat olmalısın zararı olmayacaktır ama yinede kendi kararın 🙂

 17. Selim dedi ki:

  Merhaba bende ağrılar oluyor ayakta dururken falan. Ilk mr’da sivi azalmasi vs vardi ancak ikinci mr’da bisey cikmadi. Bacaklarimda yamulma oldugunu farkettim ben agrilarimi buna bagladim ancak o ihtiyarlayinca olur demekle yetindi. Ilac yazmak disinda ft onerdi. Sizce de agrilarimin nedeni bacaklarimindaki yamulma olabilir mi?
  Tesekkurler

 18. müslüm kayır dedi ki:

  peki bu hareketler 21 yasında olanlar icin işe yararmı

 19. Hande dedi ki:

  Pilatese git kardeşim bendede sorun var pilates ve yüzmeye git