Vücut Geliştirme

Chin Up Mı Pull Up Mı ?

16.05.2017
1.320
Chin Up Mı Pull Up Mı ?

Sırt Kasları için Chin Up mı Yoksa Pull Up mı Yapılmalı?

Daha düzgün bir duruşa sahip olmak ve yük kaldırma gibi günlük işlerinde daha rahat olmak isteyen kişiler sırt kaslarını geliştirmek üzere bazı antrenman programlarını uyguluyor. Sırt kasları için antrenman yaparken tekrar edilmesi gereken egzersizlerde ilk sırada barfiks hareketi gelmektedir. Barfiks hareketi de chin up ve pull up olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. İki hareket arasındaki temel fark barfiks hareketinin nasıl yapıldığı ile ilgilidir. Pull up sırasında kişinin elleri karşıya bakacak şekilde barfiks yapması söz konusuyken, chin-up kişinin ellerinin kendine doğru dönerek çektiği barfiks hareketi olmaktadır. Farklı kas gruplarını çalıştıran bu iki hareketten kişiler hangi kaslarını geliştirmeye yönelik hareket yapmak istiyorlarsa bu antrenmanı tekrarlamalıdır.

Chin Up ile Pull Up Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hareketin yapılış şeklinin dışında çok daha önemli bir konu bu hareketlerin hangi kas gruplarını çalıştırdığı ile ilgili olmaktadır. Pull up egzersizi yapılırken Trapezius, Infaspinatus ve latissimus Dorsi kasları çok daha aktif olmaktadır. Chin up’ta da aktif olmasına rağmen pull-up’ta çok daha hızlı bir şekilde ısınmakta ve daha hızlı çalışmaktadır. Chin up ise pectoralis major olarak bilinen göğüs kaslarındaki ana grubun çalışması noktasında çok daha etkilidir. Pek çok kişi biceps çalışırken barfiks çekiyor. Eğer biceps kasları için barfiks çekiliyorsa mutlaka chin up’ın tercih edilmesi gerekmektedir. En çok sorulan sorulardan biri olan yan karın kasları ve bel kaslarını hangisinin daha iyi çalıştırdığı konusunda ise iki farklı egzersiz arasında bir fark bulunmamaktadır.

Hareketlerin Nasıl Yapıldığı da Kas Gelişimini Etkiliyor!

Pull up ve chin up yapılırken kişilerin barfiks hareketini nasıl tamamladıkları da son derece önemli olmaktadır. Örneğin, barın tutulduğu sırada ellerin arasında bulunan açıklık kas aktivasyonunu etkilemektedir. Çoğu kişi kolların omuz genişliğinde ya da daha açık ve daha kapalı şekilde açılmasının etkilerinin ciddi derecelerde olabileceğini düşünüyor. Ancak yapılan araştırmalar bu konuda herhangi bir belirgin farklılık ortaya koymamaktadır. Daha iyi sonuçlar almak için tekrar sayılarının ya da setlerin artırılması daha isabetli sonuçlar alınmasını sağlar.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.