Vücut Geliştirme

Citrulline Malate Nedir?

Citrulline Malate Nedir?

citrulline nedir

Citrulline nedir?

Citrulline en önemli aminoasit çeşitlerinden birisidir.Yumurta,et,balık ve gibi besinlerde bulunur.Ayrıca karpuzun kabuk kısmında da citrulline aminoasitine rastlanır.Bu aminoasit vücutta arjinin aminoasitine dönüştürülür ve bu şekilde vücutta taşınır.Dışardan hazır olarak aldığımız besinlerdeki citrulline oranı vücudun ihtiyacı olan miktardan azdır.Bu yüzden bu aminoasiti dışardan saf olarak almamız gerekebilir.

Citrulline ne işe yarar?

-Vücuttaki ATP enerjisinin üretimini arttırır.
-Ürenin vücuttaki döngüsüne yardımcı olur.
-Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
-Amonyak birikimini engeller.
-Vücut içindeki nitrik oksit oranını arttırır.
-Büyüme hormonunun vücuttaki salgılarını arttırır.
-Yüksek yoğunluklu antrenmanlarda gerekli olan kreatin fosfat üretimini hızlandırır.
-Vücuttaki laktik asit birikimini engeller.

citrulline ne işe yarar

Citrulline nasıl kullanılmalıdır?

Genellikle sporculara idmandan yarım saat veya bir saat önce alınması tavsiye edilir.İdmandan önce alacağınız 5-6 gram citrulline sizin için yeterlidir.Citrulline aminoasiti vücutta belirli bir süreden sonra etkisini gösterir.Bu aminoasiti idman yapmadığınız günlerde de almalısınız.

Citrulline yan etkileri nelerdir?

Şu ana kadar belirgin bir yan etkisi gözlemlenmemiştir.Sadece bazı insanlarda genetik olarak mide rahatsızlığı görülmüştür.Ayrıca fazla tüketime bağlı olarak vücutta sivilce,karaciğerde yağlanma gibi sorunlar görülebilir.Ama belirtilen boyutlarda kullanıldığında herhangi bir sorun teşkil etmediği görülmektedir.

citrulline zararları

Etiketler:

Yorumlar
  1. gökhan alpcan dedi ki:

    Kullandığım en etkili antrenman öncesi- sonrası nitrik oksid ürünü.. zaten bütün Pre-Workout ların ana maddesi citrulline malate..