CK Kreatin Kinaz Yüksekliği Neden Olur Nasıl Düşürülür ?


CK (Kreatin Kinaz) Değerinin Çok Yüksek Olması

Kanda bulunan enzimlerden biri olan ve daha çok CK kısaltması ile kullanılan kreatinkinaz enzimi aynı zamanda kreatin fosfokinaz adıyla da bilinmektedir. Vücutta meydana gelen çeşitli durumlar sonrasında bu enzimin yüksek ya da düşük derecede salgılandığı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumların tespiti ancak CK enzimi testi yapılmasıyla mümkün olur. Daha çok kas veya beyin sisteminde meydana gelen hasarlar sonrasında yapılan bu testlerde genellikle spor yapan kişiler yüksek ck değeri ile karşılaşmaktadır. İskelet kaslarında hasar çıkanların, kaslarında iltihap bulunanların, kaslarda ağrı hissedenlerin ve koyu idrar rengi ile karşılaşanların bu test başvurması gerekmektedir.

Kreatin Kinaz Değeri Neden Yüksek Çıkar?

Yapılan testler sonucunda CK değerinin yüksek olduğu görülen kişilerin doğrudan bir kas hasarı ile karşılaştığı söylenebilir. Bu noktada CK testlerinin yapıldığı sıklığa bakılarak kalıcı ya da geçici bir kas sorununa sahip olduğu da ortaya çıkarılabilmektedir. Kişilerin test sonucunda yüksek kreatin kinaz değeri ile karşılaşması halinde bunun sebebinin pek çok durumdan kaynaklanabileceğini bilmesi gerekmektedir.

  • Kaslara darbe almak, yaralanmak,
  • Ağırlaştırılmış egzersizler, maraton ve benzeri dayanıklılık koşuları,
  • Irsi kas rahatsızlıkları
  • Kas kütlesinin artışı

daha çok sporcuların yüksek CK değerini görmesine sebep olan noktalardandır. Bunun dışında alkol tüketimi, kalp krizi, beyne zarar veren nöbetler ve komalar, yüksek ya da düşük tiroit seviyeleri de CK değerinin yükselmesine sebep olabilmektedir.

Yüksek CK Değeri Normale Nasıl Getirilir?

Tüm etkilerinin yanı sıra kaslarda ortaya çıkabilecek bir iltihabın da habercisi olan kreatin kinaz değerinin yüksek olması durumlarında en kısa sürede bu değerleri normale getirecek önlemler almak gerekmektedir. Öncelikle kişilerin kolestrol seviyelerinin de düşmesine etki edecek gıdaları tüketmesi gerekmektedir. Ceviz, badem, enginar gibi besinler kolestrolü düşürürken kalp sorunlarının azalmasnı da sağlayacaktır. Bunun yanı sıra CK değerinin yükselmesinin temel sebeplerinden olan alkol tüketiminden uzak durulması ve lifli gıdaların tüketilmesine ağırlık verilmelidir. Beslenmenin dışında düzenli spor yapan sporcuların ağır egzersizlerden yaklaşık bir hafta kadar uzak durması ve her egzersiz öncesinde yeterince ısınması da gerekmektedir. Kısa süre içinde CK değerinin normale geldiği görülecektir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hakan ilhan dedi ki:

    Ya reklamlardan bise okuyamıyoruz ne saçma şey cansagligi bu ne alaka reklam silemiyonda kakmiyoda saçmalık bu