Vücut Geliştirme

CLA Nedir? – CLA Nasıl Kullanılır?

CLA Nedir? – CLA Nasıl Kullanılır?

cla nedir

Vücut geliştirme sporunda pek çok insan fazla yağlarından şikayetçi durumda.Konu yağ yakmaya geldiği zaman sporcular ciddi zorluklarla karşılaşmakta.Vücuda yağ almak çok kolayken,yağ yakımı da bir o kadar zor.Bu noktada devreye CLA ve L-Carnitine adı verilen çeşitli yağ yakıcılar giriyor.Bu tarz ürünler doğal yollardan yağ yakamayan veya az miktarda yağ yakan sporcular için çok önemlidir ; çünkü bu ürünler yağ yakımlarını önemli düzeyde arttırırlar.Bizde bu yazımızda sizlere yağ yakıcılar arasında başı çeken CLA hakkında bilgiler vereceğiz.Makalemizde CLA nedir,CLA nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

CLA Nedir?

Sütte veya ette bulunan yağ asitlerinden oluşturulan bir ürün.Yağ yakımı konusundaki katkıları ispatlanmış ve 2-3 yıl önce ABD tarafından güvenli besinler kategorisine alınmış.Bu ürünün içeriğindeki yağ asitleri insan vücudunda üretilmediği için beslenme ile dışarıdan alınması zorunludur.CLA çalışma prensibi,insan vücudunda yağ deposunu sağlayan Lipoprotein Lipaz adlı enzimin çalışma faaliyetlerini kısıtlayarak yağ depolanmasını minimum seviyeye indirmektir.Böylelikle besinlerden aldığımız yağlar direk kana karışarak enerji olarak bizlere geri dönecek ve vücudumuz yağ depolamayacaktır.

cla kullanımı

CLA Nerelerde Bulunur?

Bu yağ asitleri doğada kuzu eti,süt,tereyağı,köy peyniri gibi besinlerde önemli miktarda bulunmaktadır.En çok CLA kuzu etinde bulunmaktadır.

CLA Faydaları Nelerdir?

-Vücuttaki metabolizma hızını arttırır.
-Kilo alınmasını sağlayan insülin direncini minimum seviyeye indirir.
-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
-Yağ yakımını hızlandırır.
-Kaslara gerekli olan enerjiyi verir.

CLA Zararları Nelerdir?

Şu ana kadar düzenli ve önerilen şekilde kullanımlarda herhangi bir yan etki veya zararı ile karşılaşılmamıştır.Tabi ki CLA’yı spor yapmadan kullanırsak bu ürün bize negatif etki edecektir.Vücuttaki yağ oranımızı düşürmek isterken,arttırabiliriz.

CLA Nasıl Kullanılır?

Arkadaşım geçtiğimiz günlerde CLA ve L-Carnitine kullanmaya başladı.Alan kişi kendisine ikisini birlikte kullanmasını önerdiğini söyledi.Bizde internette bir kaç araştırma yaptık ve bu şekilde kullanılmasının daha iyi olacağını gözlemledik.Bu şekilde kullanılmasının nedeni ise L-Carnitine  vücudunuzda depolanmış halde bulunan yağların yakılmasını sağlarken,CLA ise vücudunuza aldığınız besinleri yağ olarak depo etmemenizi sağlar.Bu şekilde ürünlerden güzel verim alacaksınız.CLA’yı günde 3 kere yemeklerden 30 dakika önce almanız önerilen kullanım şeklidir.

cla zararları

Etiketler:

Yorumlar
 1. merteresin dedi ki:

  cla sabah kahvaltısı haricinde diğer öğünlerde yemeklerden yarım saat önce alınmalıdır. L-carnitin ve Burner ile birlikte alındığında max yağ yakımı sağlamaktadır.

 2. Ozturk dedi ki:

  Bende yemeklerden önce alınır diye biliyorum suplement ciler öyle veriyor

 3. Yemre dedi ki:

  Burneri nasil kullanabiliriz bu ikisinin yaninda

 4. yanlis makale dedi ki:

  merhabalar yemeklerden sonra alınmalıdır diyorsunuz bu durum yanlıştır lütfen düzeltin, yemeklerden 30 dakika önce alınmalıdır yoksa bir anlamı yok . zaten olayı yediğimiz besinlerin yağ olarak depolanmamasını sağlamak bunu yemeklerden önce alarak tam verimi alırız. düzeltmenizi bekliyorum

  1. Admin dedi ki:

   Cevabınız için çok teşekkürler makaledeki bilgiler düzeltildi.

 5. Onur dedi ki:

  Arkadaşlar ıyi akşamlar cla hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olurmusunuz kapsül yutuluyormu direk yoksa içindeki sivimi içiliyor ilk defa kuklanicamda yardımcı olursanız sevinirim

 6. Onur dedi ki:

  Bu ürünü sad3ce spor gunlerindemi kullanacaz yoksa her gün mu hangisi acaba

 7. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben genellikşe yemeklerden önce almayı unutuyorum işim dolayısıyla da düzenli bir beslenme saatim yok önce almayı unuttugumda yemekten sonra alıyorum bir yararı olmaz mı?

 8. Önder TOKEL dedi ki:

  CLA yı kullanmayı düşünüyorum fakat cla yi kullandigim zaman illa ki spor yapmak zorundamıyız. Spor yapmazsak faydası olmaz mı? Yada bana zararı olur mu ? Bütün gün hareket halinde çalışan biriyim. 10 15 km çalışırken yürüyorum. Bu yeterli olur mu ?

 9. Ege dedi ki:

  Ben günde 2 öğün yiyorum o zaöan napc
  az