Vücut Geliştirme

Creatin İle Meyve Suyunu Birlikte Kullanmak Doğru Mu ?

09.05.2017
837
Creatin İle Meyve Suyunu Birlikte Kullanmak Doğru Mu ?

Creatin Tüketirken Meyve Suyu Kullanılabilir Mi?

Creatin başta olmak üzere pek çok gıda takviyesi üründe, alınan gıda takviyesinin daha kolay tüketimini sağlamak ve lezzetini artırmak amacıyla meyve suyu ile bu gıda takviyelerinin tüketimi gerçekleştirilebiliyor. Özellikle toz formda olan gıda takviyeleri için geçerli olan bu husus kreatin kullanımlarında sıklıkla gözlenmektedir. Kreatin kullanımlarında meyve suyunun tercih edilmesinin doğru olup olmadığı ise kreatinin kas yapıcı özelliklerinin etkisini yitirip yitirmeyeceği yönüyle çok daha önemli bir husus olmaktadır.

Kreatin kullanan pek çok sporcu kreatini portakal suyu başta olmak üzere çeşitli meyve suları ile birlikte karıştırarak tüketmeyi tercih ediyor. Bu türden bir karışım yapılmasındaki en çok öne sürülen gerekçe ise kreatinin emilmesinin portakal suyu ile karıştırıldığı takdirde daha iyi olduğu iddiası oluyor. Öncelikle bu konuda bir fikir sahibi olmak için kreatinin ne tür özelliklere sahip olduğu, vücuda nasıl etki ettiği ve nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Kreatin Vücuda Nasıl Etki Eder?

Sporcuların kreatin tercihinde bulunurken ilk dikkate alması gereken nokta bu gıda takviyesinin hızlı etki gösteren bir gıda takviyesi olmadığının bilinmesidir. Kreatin etkisini hızlı ve doğrudan bir şekilde göstermemektedir. Vücutta yer alan kas hücrelerinde toplanmakta olan bu maddenin kendi etkisini ortaya çıkarabilmesi için kullanıcının belirli dozlarda ve sıklıkla kreatini kullanmaya devam etmesi gerekmektedir.

Kreatinin emilimini kolaylaştırmak için tercih edilen portakal suyu kullanımlarına gelmeden önce bu maddenin emilimi hakkında bazı hususları kesinleştirmek gerekiyor. Öncelikle vücudun insülin seviyesi ile kreatin emilimi arasında tartışılmaz bir bağ olduğunu araştırmalar ortaya koymaktadır. Yani kreatinin tüketilmesi sırasında meyve suyu başta olmak üzere insülin seviyesini yükseltecek olan gıdaların tercih edilmesi kreatinin vücut tarafından daha kolay alınmasını da sağlayacaktır. Ancak bu aşamada söz konusu portakal suyu olunca bazı noktalara ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Çünkü portakal suyunun asit içerikli olması meyve suyu kullanımının olumlu etkisinin kesinliğini ortadan kaldırmaktadır. Yine de sporcuların kreatini ideal şekilde tükettiklerinden emin olması için protein tozu veya karbonhidrat içerikli karışımlarla kullanımı tercih etmeye ağırlık vermesi gerekmektedir.

Kreatin Kullanımı Nasıl Olmalı?

Portakal suyunun asitli olmasından dolayı hakkında olumsuz olabileceğine dair ciddi araştırmalar ve görüşler bulunuyor olsa da kreatin kullanırken meyve suyu kullanmak emilimi kolaylaştıracağı için iyi bir tercih olabilir. Özellikle dünya geneline bakıldığında kreatinin üzüm suyu ile birlikte karıştırılarak tüketilmesi sıklıkla karşılaşılan bir durum olmaktadır. Protein tozları ile kullanımı da etkisinin artırılmasına katkı yapabileceği gibi aynı zamanda karbonhidrat içerikli herhangi bir besinle birlikte tüketilmesi sayesinde de kan şekerinin yükselmesi sağlanarak emilimi çok daha kolay hale getirilebilir. Sıvı formda kreatin tüketmek isteyen kişilerin sadece suyla kreatinin toz halini karıştırması bile yeterli olabilmektedir.

Kreatin kullanırken meyve suları, protein tozu ya da karbonhidrat içerikli besinlerin tüketilmesi gerçekleştirilmesi fark etmeksizin her durumda kreatinin emiliminin hızlandırılması söz konusu olacaktır. Kreatini kullanan kişilerin nasıl bir karışımla kreatini tükettiğine bakmaksızın kreatini kullanırken bol bol su tüketmesine ve kreatini mutlaka düzenli bir şekilde kullanmasına dikkat etmesi gerekir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.