Crossfit Antrenmanı


CrossFit bir vücut geliştirme spor türüdür. Bu sporda güç ve dayanıklılık ön plandadır. Bunun sebebi ise ağır bir spordur. Bu sporu yapmak isterken çok farklı egzersiz yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazının devamında bir tane bulunmaktadır.

CrossFit Programı

Bu program 15-12-9-6-3 şeklinde omuzdan baş üstüne ve son olarak ise barfiks ile bitirilen bir şekilde olacaktır. Bu programdaki her set arasında ise 30 double under yapılacaktır. Şimdi ilk olarak omuzdan başa hareket ile başlanacak. Bunu yaparken birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler omuz presi, itme presi ve push jerktir ve bu push jerk yüksek ağırlıklarda en etkili olandır.

Omuzdan başa yöntemler

İlk olarak omuz presi ile başlıyoruz. Barı isterseniz yerden de kaldırabilirsiniz isterseniz de askıda iken başlayabilirsiniz. Öncelikle vücudun duruş şeklinden başlamak gerekli çünkü doğru duruş olmazsa spor yaparken vücudumuza zarar verebiliriz. Bunu önlemek için vücut duruşlarına da dikkat edilmelidir. Bu harekette ise öncelikle ayaklar kalça genişliğinde açılmalıdır. Daha sonra ise barı omuz hizamıza kaldırmalıyız. Barı kaldırdığımızda ise ellerin hizası ise omuzların biraz dışında olmalıdır bir de barı kaldırdığımızda dirseklerimizi biraz kaldırmalıyız ama çok fazla da olmamalıdır.

Omuz Presi

Şimdi omuz presinden bahsedelim. Omuz hizasına kaldırılan barı yukarı kaldırılır ve kaldırırken çene kıstırılır. Bu işlemi yaparken düz bir hat halinde çalışırsak daha güvenli ve verimli bir çalışma olur.

İtme Presi

Şimdi ise itme presine geçiyoruz. Bu hareketi yaparken ise yükü kaldırırken bacaklardan yardım alındığı için omuzlardaki yük azalacaktır. Kaldırırken ayaklarımız ile hafif sıçrar gibi yaparak bar kaldırılır.

Push Jerk

Şimdi ise bahsedeceğimiz hareket push jerktir. Temel olarak bakıldığında itme presi ile aynı harekettir. Burada hareketi yaparken kendini biraz geri çekip havaya atmak ve tekrar tutmak için barın altına doğru girmek ve ardından biraz bükülen dizlerimizi düz bir hale getirmemizdir.

Barfiks yöntemleri

Buraya kadar omuzdan başa hareketlerden bahsedildi. Şimdi ise barfiksten bahsedelim. Barfiksin de birçok çeşitleri vardır.

Katı Barfiks

Bunlardan ilki ve en basiti katı barfikstir. Bu herkesin yaptığı gibi çene barı geçene kadar kendini yukarı çekmektir.

Yatay Barfiks

Bir sonraki barfiks ise yatay barfikstir. Bu harekette ise ayaklar sallanırken vücut yukarı doğru çekilir. Bu hareket az zamanda çok iş yapmamızı sağlar.

Kelebek Barfiks

Bundan sonra yapılacak hareket ise kelebek barfikstir. Bu hareket yatay barfikse benzemekte olup ondan daha zordur. Bu harekette yine sallanırken vücut yukarıya çene barı geçene kadar çekilir ama bu sefer daha da hızlı yapılır. Bu da bu hareketi daha zorlu yapar.

Double Under

Double under ip atlamaktır ama ipten atlarken isminden de anlaşılacağı gibi bir sıçrayışta ipi iki kez döndürmektir. Bu hareket gerçekten zordur. Bunu yaparken ipin hızlı dönmesi gereklidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Crossfit Antrenmanı için yorumda bulun

    Crossfit Antrenmanı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Crossfit Antrenmanı için ilk yorumu yapabilirsin.