Daha Güçlü Olmak İçin Yapılması Gerekenler

İnsanlar güçlü olmak adına birçok şey yaparlar. Peki daha güçlü olmak adına neler yapılabilir? Şimdi yapılabilecekleri maddeler halinde yazalım.


 1. İlk olarak spor salonunda çıkarabilirsek ayakkabılarımızı çıkartarak spor yapmak çıkartamıyorsak taban daha düz olan ayakkabılar tercih etmek
 2. Çalışma yaparken kalçamızı sıkmamız çalışmamız için daha iyidir. Özellikle ağırlık kaldırma hareketlerinde kalçamızı sıkarsak gövdemizi daha rahat dik tutmada çok yardımcı olacaktır.
 3. Hareketi yapma sayısı 25 ve 25’e yakın olmalıdır. Setleri kendi yararına olacak şekilde 6×4, 8×3, 5×5 şeklinde ayarlayabilir.
 4. Sanılanın aksine ağırdan hafife doğru bir çalışma gerçekleştirin. Mesela bir ay 10 kg ile 3’er set çalıştıktan sonra diğer ay 8 kg ile çalışın.
 5. Sağlık topunu uzağa fırlatabileceğiniz bir alanda taç kullanıyormuş gibi atabildiğiniz kadar uzağa atmak ve bunu setler şeklinde yapmak veya bunun yerine başınızın üstüne kaldırıp yere de çarpabilirsiniz.
 6. Beli inceltmek için deltoid kaslarını çalıştırmak gerekir ve bununla birlikte omuzlardan aşağıya üçgen bir vücut oluşur. Bunun için şok verici hareketler yapılmalıdır. Mesela iki ele de ağırlıklar(dambıl) alınır yanlardan yukarı doğru kaldırırken sadece1 kolu önce ¼ oranında sonra ise tam indirerek hareket 1 set yapılır. Set bittikten sonra ise kollar değiştirilir.
 7. Bench press gibi ağırlık kaldırırken ellerin tutuş kısmı çok önemlidir. Eller düz bir şekilde tutulursa aşağı indirirken ağırlık dirsekleri kırmak için zorlayacaktır. Böyle kırarak yapmak ve buna alışmak doğru olandır.
 8. Isınma işlemini yaparken kaldırılan ağırlık miktarını arttırabilirsiniz. Yine setler halinde yapın ve son 2 tekrarda kendinizi aşırı zorlamayın.
 9. Tutma gereçleri eldiven gibi kullanmak gerekir, her gün barfiks çekin
 10. Parçalayıcı besinler almanız önemli çünkü kilo alma evresinde çok yemek yemek bağırsağınıza baskı yapabilir. Bunun yerine parçalayıcı enzimler kullanın.
 11. Aç karnına antrenman yapın. Bu işlem kas hareketlerini 2 kat artar.
 12. Curl egzersizi yaparken dirseklerinizi bükmeden yapın.
 13. Yüksek ağırlıklar ile çalışmayı tercih edin.
 14. Haftada bir kez drop setlerle çalışmak kaslar için daha faydalı olacaktır.
 15. Post exhaustion yapmaya çalışın. Bunu yapınca büyük kaslar çalışırken bununla bütünleşik lifte daha az kullanmayı sağlar.
 16. Bench presste ağırlığı yukarı hareket ettirirken ayaklarınızı ayak parmaklarınıza doğru ittirin.


Etiketler

YORUM YAZIN