Vücut Geliştirme

Dambıl İle Kas Çalışması Ve Vücut Geliştirme

Dambıl İle Kas Çalışması Ve Vücut Geliştirme

Bir Çift Dambılla Hangi Hareketler Yapılabilir?

Spor salonlarında ya da evlerinde spor yapanların çok fazla ekstra bir malzemeye gerek kalmadan spor yapmaları mümkün olmaktadır. Ancak sadece bir çift dambılla bile yapılabilecek olan hareketlerin sayısı çok daha artırılabilir. Bir çift dambıla sahip olan kişilerin yapabileceği ilk hareketlerden biri göğüs presstir. Sırtüstü yatar pozisyonda her iki elde bulunan dambılın kollar düz tutulacak şekilde dirseklerden kırılıp başa doğru çekilmesi ve ardından dambılların kaldırılması ile hareket tamamlanır. Göğüs için dambılla kas çalışması yaparken uygulanabilecek bir diğer hareket de dambılların yana açıldığı hareket olmaktadır. Yavaş bir şekilde kasların çalışması sağlanarak birkaç set ve kişinin gücüne göre yaklaşık 10 tekrar yapılması hızlı bir gelişme sağlar.

Kol Kasları için Dambıllarla Ne Yapılabilir?

Rahat bir kullanıma sahip olduğu için kollar üzerine dambılla kas çalışması yaparken özellikle triceps olarak bilinen arka kol kaslarının geliştirilmesi çok pratik olmaktadır. Yere uzanmış pozisyon korunurken kolların doksan derece olacak şekilde dik konuma yükseltilmesinin ardından ağırlıkların başların yanına gelecek şekilde indirilmesi ve tekrar kaldırılması ile hareket tamamlanır. Bu harekette avuçlar birbirine bakacak şekilde hareketin yapılması gerekmektedir.

Ayağa kalktıktan sonra kol çalışması yapmak için pek çok farklı hareket denenebilir. Standart dik bir vücut pozisyonunda iken dirseklerden kırılarak kollarla dambılların kaldırılması en bilinen hareketlerden biridir. Bu hareket ön kol kasları olarak bilinen bicepsleri çalıştırmaktadır. Bunun yanı sıra iki dambılı sanki halter barının iki farklı ağırlığıymış gibi kullanarak bunların kaldırılması da sağlanabilir.

İki Dambılla Çalıştırılabilecek Kas Grupları

Omuz çalıştırma konusunda kişilerin ellerinde dambılların bulunması büyük bir avantaj sağlar. Omzun yukarda belin içerde ve bacakların da dizden bükülü olduğu bir konumda kollarla yukarı doğru press yapılması omuzların çalışması için yapılabilecek en etkili hareketlerdendir. Yine dik pozisyondayken bacaklar da dik konuma getirilerek kolların yana açılması da omuzları çalıştıran etkili hareketlerdendir. Burada dambılla kas çalışması yaparken de her harekette dikkat edilmesi gereken bileğin bükülmemesine önem verilmesi gerekir. Omuz hareketlerinde arka bölümleri çalıştırmak için vücut öne eğilerek kalça dışarı çıkartılır. Bacaklar hafif kırılacak şekilde bir pozisyona girildikten sonra kafa karşıya baktığı sırada dambıllar geriye doğru çekilir. Hareket sırasında dambıllar kaldırılırken hafifçe yukarı doğru kalkmak gerekmektedir.

Dambıllar bacak kaslarını çalıştırırken de kullanılabilir. Standart squad pozisyonunda iken ağırlıkların elde tutulduğu şekilde de dambılla kas çalışması yapılabilir. Tüm hareketlerde ağırlıkların miktarına ve tekrar ile set sayılarının artırılmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Bu miktarların belirlenmesi sırasında kişiler kendi vücut tiplerine göre bir sayı belirlemelidirler. Bunların yanında dambılla yapılacak olan her hareketten sonra dinlenme sürelerinin de kişilere uygun şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu süreler ve sayılar akılda tutularak gelişmenin gözlemlenmesi de sağlanabilir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.