Vücut Geliştirme

Dayanıklılık Antrenmanı Nedir Nasıl Yapılır ?

Dayanıklılık Antrenmanı Nedir Nasıl Yapılır ?

Dayanıklılık Antrenmanı Ne Demektir?

Dayanıklılık insan vücudunun uzun süreli olarak ağırlıklara maruz kaldığı zamanda bile bunlara karşı sağlam durabilmesini ifade etmektedir. İçinde hem kondisyon hem güç hem de hız gibi unsurları barındıran dayanıklılık antrenmanı sayesinde kişilerin vücutlarından beklenen kapasitenin kısa sürede üstüne çıkarak bunu katlaması söz konusu olabiliyor.

Dayanıklılık antrenmanları genellikle düzenli olarak spor yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Boks, koşu gibi ayakta kalmanın son derece önemli olduğu ve süreler bakımından uzun süre boyunca insan vücudunun belirli yüklere maruz kaldığı durumlarda öne çıkabilmek için yapılması son derece önemli olan bu antrenmanlarda devamlılık dikkat edilmesi gereken en belirgin nokta olmaktadır.

Dayanıklılık Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Spor salonunda dayanıklılık antrenmanı yapacak olan kişiler için farklı alternatifler bulunuyor olsa da daha dar alanlarda kişiler kendi vücut ağırlıklarını, barları ve dambıl benzeri ağırlıkları kullanarak istedikleri antrenman kalitesine ulaşabilirler. Tüm vücudun eşit şekilde yüklü miktarda gücünün artırılmasına yönelik bu antrenmanlara öncelikle fikren hazır olmak gerekmektedir. Özellikle ilk yapılmaya başlandığı zamanda zorluk yaşanması olası olan bu antrenmanlarda pes etmemek dayanıklılık kazanılmasındaki en önemli noktalardan olmaktadır.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta bu antrenmanların daha fazla ağırlık kaldırmak gibi amaçlarının bulunmadığı olmalıdır. Her ne kadar vücut geliştirme için önemli bir nokta sayılsa da dayanıklılık antrenmanları ile asıl ulaşılmak istenen hedef kişilerin hız, çeviklik, enerji, güç ve hem kas hem de kardiyovasküler açıdan gelişimlerinin sağlanmasıdır.

Kişiler kendilerine dayanıklılık antrenmanı programı ayarlarken kendi kapasitelerine bağlı olarak haftanın 3,4 ya da 5 günü antrenmanlarını yapabilirler. Bu antrenmanlar sırasında öncelikle hız ve enerji için daha sonra da güç ve genel kondisyon için çalışma yapmak başarılı olunmasını sağlayabilir. Kişiler bu antrenman programına girmeden önce dayanıklılık ölçmeye yarayan bazı testleri uygulayarak kendilerindeki gelişimleri görebilirler.

Dayanıklılık antrenmanlarında sıklıkla yapılması gereken en temel hareketler squat, plank, sprint, omuz ve dambıl pressler ve bunların çeşitleri olan çalışmalardır. Antrenmanlar sıkı bir şekilde takip edildiği takdirde kısa sürede ilerleme elde edilmesi mümkün olacaktır.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.