Vücut Geliştirme

Deadlift Hataları

17.05.2016
394
Deadlift Hataları

Vücut geliştirme maalesef artık amatörler için bile izole hareketlerle bezenmiş programlarla yapılır hale geldi. Squat ve deadlift gibi karışık egzersizlerse neredeyse kimsenin yaklaşmadığı hareketler. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise antrenörlerin amatörlerle çok fazla vakit kaybetmek istememesi. Çünkü bu hareketlerle vücudun neredeyse çalışmayan hiçbir noktası kalmıyor ama aynı zamanda da bir miktar riskli. Bu yüzden basit izole hareketlerle sakatlık riskini azaltıp, size çok daha afilli görünen programlar vermek antrenörlerin işine geliyor olabilir. Yoksa, bacağı, arka bacağı, alt sırtı, karın kaslarını, kanatları ve omuzları aynı çalıştırabilen bu mucize hareketten neden mahrum kalasınız ki değil mi?

Siz bu hareketten mahrum kalmak istemiyorsanız da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Biz de bu yüzden sizin için en çok yapılan deadlift hatalarını listeleyelim dedik.

deadlift1

* Kalçanın yere çok yakın ya da çok havada olması.

* Belin, dışa doğru bombe yapması.

deadlift2

* Bel dışa doğru bombe yapmasın diyerek, aksi yönde fazla baskı uygulanması. Yani bel ne içeriye doğru çok fazla çukur olmalı, ne de dışa doğru çok bombe yapmalı.

* Omuzların sarkıtılması. Bu yanlış hem omuz sakatlığına, hem de belin yanlış pozisyonda kalmasına neden olabilir.

deadlift3

* Kalktıktan sonra arkaya doğru çok fazla esnemek. Bu yanlış belin sakatlanmasına neden olabilir.

* Dirsekleri bükmek. Bu yanlış da size ciddi bir sakatlık olarak geri dönebilir. Ağırlığı kaldırırken dirseklerin kilitli olmasına azami ölçüde dikkat etmek gerekir.

Verdiğimiz yanlışlar en sık rastlanılan yanlışlar. Bu detaylara dikkat ederek hareketi büyük ölçüde doğru yapabilirsiniz. Bunun için hareketi ilk haftalardan itibaren oldukça hafif bir şekilde yaparak, ağırlık artırımına gitmeniz ve gözlem yapmanız önemlidir. Özellikle belinizde oluşacak hafif bir ağrı ya hareketi yanlış yaptığınızın, ya da belinizde bir sorun olduğunun işareti olabilir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.