Definasyon Antrenmanı Nasıl Olmalıdır?

Bulk beslenme programları ve spor antrenmanları yaparak hacimlerini genişletmek üzere bir döneme girmiş olan sporcular, kas yaptıkları dönemlerin ardından yağlarından kurtulmak amacıyla yeni bir programa girerler. Bu yağ yakma sürecindeki programlara definasyon antrenmanları denmektedir. Definasyon antrenmanları içerisinde en etkili sonucu veren çalışmalardan birisi de Shortcut to Shred oluyor.


Shortcut to Shred Programı Nedir?

Bulk dönemini tamamlama sürecinde yağların yakılmasına kadar olan son aşamaya gelmiş olan sporcular için en önemli konu yağ yakarken bile hala kas gelişimlerinin artmasını sağlamak ve bu sayede daha güçlü olmaya çalışmak olmaktadır. Bunun için en ideal çalışmalardan biri olan Shortcut to Shred yağ yakarken kas gelişimini sürdürmek amacıyla birbirini takip eden ve giderek şiddeti artan bir program şeklinde uygulanmaktadır.

Genellikle benzer programlarında bulk sürecindeki yağ yakma zamanlarında ileri seviye sporculara uygun olacak şekilde programların yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak Shortcut to Shred yüzde 20’nin üzerinde dahi yağ oranına sahip olan kişilerin rahatlıkla yapabileceği bir programdır. Bu sayede sporcular yağ oranlarında yüzde 10 seviyelerine kadar düşebilirler. Çünkü programın ana amacı yağ yakarken mümkün olduğu kadar kas kütlesini artırmak ve kuvvetlenmeyi sağlamaktır.

Shortcut to Shred Programı Neler İçerir?

Yağ yakmak hedef alındığı için bilinen en iyi yağ yakma yöntemi olan kardiyo çalışması yapmak ve bunu hızlandırmak Shortcut to Shred programının esas noktası olmaktadır. İçinde ağırlık çalışmaları da bulunduran bu program içerisinde yapılan tüm setler arasında kardiyo çalışmalarına devam edilebiliyor olması programın en büyük avantajı olmaktadır. Bu kardiyo çalışmasında sporcuların yapması gereken hareketler konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Sporcular her set arasında bulunan bir dakika içerisinde sadece zıplayabilecekleri gibi steps hareketleri de yapmalıdırlar. Böylece tüm Shortcut to Shred antrenmanı süresince sporcunun nabzının mümkün olan en üst noktada tutulması sağlanacaktır. Böylece yalnızca antrenman sırasında değil antrenman tamamlandıktan sonra bile kardiyo hızlandığı için yağ yakılmasına vücut devam edecektir.

Kardiyo Hızlandırmanın Avantajları Nelerdir?

Yağ yakmak için yapılan kardiyo egzersizlerinin birçoğunda zaman kısıtlamaları içeren yoğun antrenmanların yapılması tavsiye edilmektedir. Bunlar içinde kardiyo çalışan sporcular ilk başladıkları zamanlardan itibaren toplam zamana ulaşmak adına kendi yoğunluklarını daha az bir seviyede sürdürebiliyorlar. Oysa ShortcuttoShred antrenmanlarında olan kardiyo hızlandırma programı sayesinde sadece 1 dakikalık yoğun çalışmalar yapılabildiği için sporcular kendilerinin limitlerini en zorladıkları kardiyo çalışmasını bu süreçte yapabilirler. Bu alanda yapılmış olan bilimsel araştırmaların sonucunda özellikle ağırlık çalışmalarının arasında kardiyo egzersizi yapan sporcuların daha iyi bir toparlanma sürecinden geçtiği görülmektedir. Çünkü kardiyo hızlandırma sporcunun kaslarına daha fazla kan ve dolayısıyla oksijen gitmesi ile besin ulaşımının sağlanması konusunda etkili olmaktadır. Bu durumun doğal bir sonucu olarak spor antrenmanı sırasındaki ağırlık çalışmalarında vücut daha fazla kuvvete sahip olacağı için daha etkili ağırlık çalışmalarının yapılması da mümkün olacaktır.

Shortcut to Shred’de Ağırlık Antrenmanı Nasıl Olmalı?

Kas gelişiminin gerçekleşebilmesi için olmazsa olmaz çalışma ağırlık çalışmalarıdır. Antrenman sırasında daha az kalori yakmasını sağlamasının aksine en uzun süreli olarak metabolizma hızının yüksek seviyelerde tutulmasını sağlayan bir ağırlık antrenmanı bu programda yapılması gereken çalışmadır. Bunun için küçük ağırlıkların sık tekrar edildiği bir egzersiz yerine yüksek ağırlıklarla az sayıda tekrar yapılması gerekir. Ancak kompleks yapıdaki formu ile ShortcuttoShred antrenmanlarındaki ağırlık çalışmaları her iki özelliğe sahip olan ağırlık antrenmanlarını da içine barındırmaktadır.

Ağırlık Antrenmanında Piramit Sistemi Nedir?

Hem düşük ağırlıklarla çok tekrar hem de yüksek ağırlıklarla az tekrar sayısı ile gerçekleştirilen ağırlık antrenmanlarında Shortcut to Shred programı içinde piramit sistemi takip edilerek çalışmalar yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken kural öncelikle düşük ağırlık ve çok tekrar kombinasyonu ile başlamak ve ardından ağırlığı yavaş yavaş artırırken tekrar sayısını düşürmek olmalıdır. Bununla birlikte Shortcut to Shred programı bu çalışmanın tam tersi yönde de yapılarak hem kalori yakılmasına hem de kas gelişiminin sağlanmasına katkı yapacak şekilde hazırlanmıştır.

Shortcut to Shred Programı Nasıl Yapılır?

Shortcut to Shred 2 bölüme ayrılan 6 haftalık bir program içeriğine sahiptir. Her bir bölümden ifade edilen çalışma sıklığı aynı ağırlığın tekrar edildiği süre olmaktadır. Böylece sporculara her biri 3 haftalık iki sabit ağırlık çalışması üzerinden antrenman yapmak kalıyor. Ancak mini tekrarların ve döngülerin oldukça önemli olduğu bu programda tekrar sayıları bir haftalık döngüler şeklinde artırılarak sürdürülecektir.

Program Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kardiyo antrenmanları sırasında yapılan hareketlerde sporcuların her bir çalışmada farklı bir kardiyo çalışmasını benimsemesi çok yönlü bir gelişimin elde edilmesi anlamında önemli olacaktır. Bunun yanı sıra kas ağrılarının yaşandığı ağırlık antrenmanlarına da kesinlikle ara verilmeden devam etmek gerekmektedir. Böylece kaslar daha güçlenerek gelişimini de sürdürecektir. Doğru beslenmeye de dikkat edildiği takdirde Shortcut to Shred programı 6 haftalık sürede etkilerini büyük ölçüde gösterecek.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Definasyon Antrenmanı Nasıl Olmalıdır? için yorumda bulun

    Definasyon Antrenmanı Nasıl Olmalıdır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Definasyon Antrenmanı Nasıl Olmalıdır? için ilk yorumu yapabilirsin.