Dengeli Beslenme Nedir?

İnsan yaşamının devam edebilmesi için vücudun düzenli olarak farklı besin gruplarından besini alması gerekmektedir. Vücudun alması gereken besin değerlerinden ve miktarından az ya da çok almasının sonucunda vücutta gözle görülür biçimde bozulmalar ya da sağlıksız gelişmeler meydana gelebiliyor. Besin alımlarındaki dengeyi sağlamak için yapılan kontrollü ve bilinçli beslenme de dengeli beslenme adı ile adlandırılmaktadır. Vücudun sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilmesinin yanı sıra günlük hareketlerini yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılaması açısından da dengeli beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Dengeli beslenmeyle aynı zamanda bünyenin zor durumda kaldığı hastalıklara karşı mücadele dönemlerinde de kısa sürede tekrar sağlığa kavuşmak mümkün olabiliyor.


Yetersiz ve Dengesiz Beslenme Nedir?

Dengeli beslenmenin insan vücuduna en büyük faydası insan vücudunun gelişmesi için yaptığı etkiler olmaktadır. Gerekli besinlerin alınmasının ardından vücuttaki her bir doku gelişmeye devam edecek ve daha rahat yenilenebilecektir. Vücudun alması gereken besinleri yeteri miktarda alamamasının bir sonucu olarak yaşamın devamını sağlamada etkili olamayacak beslenme gerçekleştiriliyor. Bu tür bir beslenme yetersiz beslenme olarak adlandırılmaktadır. Yetersiz beslenme sonucunda vücut harcayacağı enerjiyi bulmakta zorluk çekmekte ve aynı zamanda dokuların gelişmemesi ile yenilenmemesi sebebiyle de çok daha uzun bir yapılanma sürecinden geçecektir.

Beslenme ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer kavram da dengesiz beslenme oluyor. Dengeli beslenmeden farklı olarak bu beslenmede kişiler yeteri miktarlarda besin tüketmiş olsalar da tüketmiş oldukları besinlerin seçiminde bilinçli olmamaları dengesiz beslenme durumunu ortaya çıkarmaktadır. Her bir besin grubunun vücutta farklı işlevleri yerine getirmesini sağladığı göz önünde bulundurulursa bu tür bir beslenme de sağlık bozuklukları ve gelişim kusurlarına yol açabilecektir. Bu sebeplerle dengeli beslenme uygulamalarına mutlaka dikkat edilmelidir.

Dengeli Beslenmenin Önemi ve Vücuttaki Etkileri

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişiler için mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konu olan dengeli beslenme özellikle vücudunu daha hızlı ve kuvvetli bir gelişim sürecinden geçiren vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler için çok daha önemli bir konu olmaktadır. Bu hedefe ulaşmak isteyen kişilerin her bir besin ögesini özellikleri ile bilerek buna göre bir tüketim gerçekleştirmesi bilinçli bir şekilde gelişimini sağlayabilmesi açısından önemli olacaktır.

Dengeli beslenme söz konusu olduğunda bir sporcunun öğünlerinde eksik etmeyeceği en önemli besin grubu proteinler olmaktadır. Özellikle organların ve vücut dokularının yapımında büyük bir öneme sahip olması ile büyüme ve gelişme kat etmek isteyenlerin mutlaka protein ağırlıklı bir dengeli beslenme gerçekleştirmeye dikkat etmesi gerekiyor. Proteinler aynı zamanda vücudun bünyesinin güçlenmesine katkı sağlamakta ve ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanmasını sağlamaktadır.

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin besin alımlarında kontrollü bir şekilde almaya dikkat etmesi gereken besin ögeleri ise karbonhidratlar ve yağlar oluyor. Özellikle vücut geliştirme süreci içinde kişilerin harcamış olduğu zamanın ve vermiş olduğu emeğin boşa gitmesi istenmiyorsa mutlaka bu besin gruplarından tüketim yapılırken bilinçli bir tüketim yapılmasına dikkat edilmelidir. Örneğin, yağlar enerji sağlamada en hızlı tepkiyi veren besinler olmasına rağmen bunların alımında aşırıya gidildiği takdirde başta iç organlarda olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde sorunlar çıkması da mümkün olabilmektedir. Karbonhidratlar ise uzun süre enerji verici özelliği ile bir sporcunun alması gereken en temel besin ögelerinden olmasına rağmen fazla miktarda alındığında istenmeyen fazlalıkların oluşmasına sebep olabilecektir. Bunlara ek olarak dengeli beslenme için kişilerin mutlaka yeteri miktarda mineral, vitamin almasına ve su tüketimlerine de dikkat etmesi gerekiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dengeli Beslenme Nedir? için yorumda bulun

    Dengeli Beslenme Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dengeli Beslenme Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.