Dev Set Nedir Ve Nasıl Uygulanmalıdır?


dev set nedir

Dev Set Nedir?

Son yıllarda vücut geliştirmeciler arasında oldukça sık tercih edilen bir çalışma sistemidir dev set.Aynı veya karşıt kas gruplarını ara vermeden 4 hareket şeklinde çalıştıran sisteme dev set adı verilir.Bu set sistemini kullanan vücut geliştirmeciler hem yağ yakımı hem de kas yoğunluğunu hissetmek açısından oldukça olumlu tepkiler almışlardır.Dev set sistemini vücut geliştirme sporunu 1 yıldan aşağı yapan sporculara kesinlikle önermem.Her babayiğidin harcı değildir 4 ağır hareketi ara vermeden yapabilmek.Doğal olarak bu sporda belirli bir yere gelmiş olmanız gereklidir.

Dev Set Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi giant set iki farklı şekilde yapılır.İlk olarak aynı kas grubunu çalıştıran ama kasın farklı bölgelerini etkileyecek dört hareket seçilir.Örnek vermek gerekirse sırt kaslarını çalıştıralım.Sırt kaslarında Seated Long Pulley,Hyperextension,Pulldown,Dumbell Shrug hareketlerini ara vermeyecek uygularsanız buna dev set adı verilir.Tabi ki ara vermemekten kastımız bu dört hareketin hepsini yaparken ki süreç içindir.Arka arkaya bu hareketleri uyguladıktan sonra ara verebilirsiniz.1.5-2 dakika dinlendikten sonra 2.dev sete başlarsınız.Dev set için diğer bir yöntem ise 2 hareket bir kas grubundan 2 hareket diğer bir kas grubundan olacak şekilde uygulanır.Örnek vermek gerekirse 2 seti biceps kasları için uygularken 2 seti triceps kasları için uygulayabilirsiniz.Ben eğer haftada 4 gün çalışacaksam kollarımı vücuduma göre küçük gördüğümden bu tarz bir sistem uygularım.O gün sadece biceps ve triceps kaslarını çalışırım ve fazlasıyla verim aldığımı düşünüyorum.

Dev Setin Avantajları Nelerdir?

-Çalışma sürenizi azaltır.
-Kaslarınızı daha yoğun biçimde hissedersiniz.
-Pump etkisini maksimum şekilde hissedersiniz.
-Vücuttaki yağ yakımını arttırır.
-Kas gelişimini hızlandırır.
-Antagonist (karşıt) kas gruplarını çalıştırmanız idman sırasında sizi daha güçlü yapar.

Dev Set Ne Zaman Yapılmalı?

Dev setler en yoğun uygulanan set sistemleri arasındadır.Bu yüzden ileri seviyedeki vücut geliştirmeciler açısından kullanılması gerektiğini belirtmiştik.Ayrıca bir antrenman içerisinde maksimum 2-3 set boyunca dev set uygulamanız önerilir.Buna ek olarak 1 yıl içerisinde en fazla 4 ayrı antrenmanda dev sete başvurmanız önerilir.

dev set nasıl yapılır


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dev Set Nedir Ve Nasıl Uygulanmalıdır? için yorumda bulun

    Dev Set Nedir Ve Nasıl Uygulanmalıdır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dev Set Nedir Ve Nasıl Uygulanmalıdır? için ilk yorumu yapabilirsin.