Dirsek Ağrısı Neden Olur ?

Dirsek Ağrısı Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?


Özellikle sporcuların karşılaştığı bir sorun olsa da genel olarak çok fazla insanda görülebilir bir rahatsızlıktır. Özellikle dirsekte meydana gelen ağrılar eşyaları tutulması ve sıkılmasına izin vermemekte ve yaşamı zorlaştırmaktadır. Yaşanılan dirsek ağrısı nedenleri birbirinden farklı olabilmekte bu konuda farklı direk ağrısı çeşitleri bulunmaktadır.

 • En fazla karşılaşılan çeşitlerinden birisi tenisçi dirseği de denilen Lateral epikondilit olmaktadır. Teniz oyuncuların bu rahatsızlık pek görülmese de dirsek ve eklem çevresinde ciddi ağrılar bu nedenle görülmektedir.
 • Diğer bir dirsek ağrısı nedeni ile dirsek çıkıkları olmaktadır. Ön kolun üst kulla normal bir pozisyonda olan birleşmelerini değiştiren ayrılmalar olması ağrılara neden olmaktadır.
 • Dirsekte yaşanılan ağrıların en büyük sebeplerinden biriside kırıklardır. Düşme veya farklı bir nedenle meydana gelen kırıklarda dirsekte ağrı yapmaktadır.
 • Dirsek ve eklemleri saran kaslarda tendinit görülmesi de ağrılara neden olabilmektedir.
 • Sinir sıkışması veya radyal tünel sendromu da dirseklerde ağrılara neden olabilmektedir.
 • Dirsek kemiği sinirlerinin sıkışması olan kübital tünel sendromu da ağrılara neden olmaktadır.
 • Dirseklerin eklemlerinde meydana gelen iltihaplarda dirseklerde ağrılara neden olmaktadır.

Dirsek Ağrılarında Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Dirsekte meydana gelen ağrılar için insanlar dirsek ağrısı nasıl geçer diye sormaktadır. Sporcu olsun veya olmasın birçok farklı durumda dirsek ağrısı yaşanabilmektedir. Yaşanan dirsek ağrısının kısa sürede geçmemesi ve neden ağrıdığının anlaşılamaması durumunda doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktor yapılacak incelemeler ile dirsekte meydana gelen ağrının nedeni bulacak ve tedaviyi uygulayacaktır.  Dinlendirme ile geçmeyen ve ciddi ağrılara neden olarak eşyaları tutamaz hale getiren ağrılarda mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Dirsek Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dirsek ağrılarında uygulanacak olan tedaviler tamamen ağrının nedeni ile alakalı bir durumdur. Doktor tarafından ağrının nedeni bulunarak tanı konulması ile tedaviye de karar verilmektedir.

 • İlk uygulanacak tedavi dinlendirme olmaktadır. Ağrı olduğunda dirseğin ve kolun dinlendirilmesi dirsek ağrısı tedavisi konusunda ilk işlemdir.
 • Sonrasında buz ve sıcak uygulamaları yapılabilmektedir. Bunun yanında esnetme ve fizik tedavi süreci de uygulanabilmektedir.
 • Fizik tedavinin de sonuç vermeyeceği veya veremeyeceği durumlarda ilaçlı tedaviler ve cerrahi müdahaleler uygulanabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Dirsek Ağrısı Neden Olur ? için yorumda bulun

  Dirsek Ağrısı Neden Olur ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dirsek Ağrısı Neden Olur ? için ilk yorumu yapabilirsin.